به ازای هر تخت بیمارستانی باید یک کارشناس تغذیه اختصاص یابد

۱۳۸۹/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 25016
به ازای هر تخت بیمارستانی باید یک کارشناس تغذیه اختصاص یابد
سید مرتضی صفوی امروز در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز در اصفهان اظهار داشت: با توجه به کوچک سازی بدنه دولت و کوچک شدن دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، اجرای برنامه‌های کلان بهداشتی دچار اختلال شد.

سید مرتضی صفوی که تا قبل از کوچک سازی بدنه دولت و دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، در سمت مدیر کل دفتر بود و بعد از این جریان دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شد، کوچک سازی دفتر بهبود تغذیه را مصادف با انحلال آن دانست و افزود: از سال 87 دفتر بهبود تغذیه به اداره کل تقلیل یافت و زیر مجموعه بهداشت خانواده قرار گرفت.

وی بیان داشت: اداره کل دفتر بهبود تغذیه با تعداد معدودی از کارشناسان تغذیه قادر به نظارت قوی بر مباحث تغذیه‌ای کشور نیست که با توجه به شرایط موجود بهتر است نظارت از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: طرح غني‌سازي آرد با آهن و اسيد فوليک، طراحي نقشه فقر غذايي در کشور، توزيع سبد غذايي مطلوب در مناطق محروم با همکاري وزارت رفاه از جمله برنامه‌هایی است که قرار بود از سوی دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت پیگیریی و به اجرا گذاشته شود که با انحلال دفتر، در اجرای تمام این برنامه‌ها اختلال ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه انحلال و کوچک‌سازی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامت جامعه گذاشت، ادامه داد: در حال حاضر دفتر بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از نظر تعداد کارشناسان و کیفیت کار آنها از دفتر کنونی بهبود تغذیه کشور قوی‌تر است.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: اداره کل بهبود تغذیه کشور هم‌اکنون با چند کارشناس ضعیف پا برجا است که به خاطر حجم بالای کار به بسیاری از امور نمی‌رسند و مجبور به اجرای ناقص یا رها کردن برخی از برنامه‌های کلان بهداشتی می‌شود.

وی اضافه کرد: به علت ضعف نظارتی که در سیستم وزارت بهداشت وجود دارد، نظارتی بر تغذیه بیماران بستری در بیمارستان‌ها وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.30758s, 18q