چگونه از پوكی استخوان پیشگیری كنیم؟

۱۳۸۹/۱۲/۱۱ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 25059
چگونه از پوكی استخوان پیشگیری كنیم؟
سلامت نیوز : كارشناسان معتقدند كه برای سلامت استخوان‌ها باید از رژیم غذایی متعادل و مناسب برخوردار بود.

به گزارش  ایسنا، رژیم غذایی متعادل رژیمی است كه مصرف شیر و فرآورده‌های آن، استفاده از سبزی‌ها و میوه‌ها، مصرف گروه گوشت، ماهی و تخم مرغ، حبوبات و ... در آن به میزان مناسب در نظر گرفته شده باشد.

- شیر و فرآورده‌های آن: شیر از جمله منابع غنی كلسیم است. لبنیات مانند ماست، دوغ، پنیر و كشك نیز سرشار از كلسیم هستند. خوشبختانه فرآورده‌های كم چرب نیز به اندازه فرآورده‌های پرچرب از كلسیم برخوردارند. پس بهتر است از لبنیات كم چرب استفاده شود تا از اضافه وزن نیز جلوگیری شود. مصرف روزانه 2 تا 3 سهم (هر سهم معادل یك لیوان) شیر لازم است. در صورت عدم تحمل شیر، ماست و پنیر و كشك جایگزین‌های خوبی برای شیر هستند. یك لیوان ماست یا دو قطعه پنیر (به اندازه دو قوطی كبریت) تقریبا معادل یك لیوان شیر، كلیسم دارند.


توجه كنید افرادی كه نمی‌توانند از مواد غذایی حاوی كلسیم استفاده كنند یا غذاهای كلسیم‌دار به مقدار كافی نمی‌خورند باید با تجویز پزشك قرص كلسیم دریافت كنند.


- سبزی‌ها: برخی سبزی‌ها مانند جعفری، كلم بروكلی، اسفناج، ریحان و نعناع حاوی مقادیر بیشتری كلسیم هستند. اما به طور كلی توصیه می‌شود روزانه 3 تا 5 سهم از انواع سبزی‌ها مصرف كنید. (یك سهم سبزی شامل نصف لیوان سبزیجات پخته یا یك لیوان سبزی خام است).


میوه‌ها:
سعی كنید روزانه 2 تا 4 وعده میوه مصرف كنید. (یك عدد سیب متوسط یا یك عدد موز، یا یك بشقاب كوچك انگور را معادل یك وعده میوه محسوب كنید.)

توجه كنید در صورتی كه قسمت عمده روز را خارج از منزل می‌گذرانید و امكان استفاده از انواع میوه‌ها برای شما وجود ندارد، می‌توانید از برگه خشك شده میوه‌ها مانند برگه هلو و زردآلو، آلبالو و انجیر خشك استفاده كنید. اما در مصرف میوه‌جات خشك شده اعتدال را رعایت كنید؛ چرا كه محتوای قند آنها به دلیل فشرده و بدون آب بودنشان بالاتر است.


- ماهی، تخم مرغ، گوشت و سویا: سعی كنید حداقل هفته‌ای 2 بار ماهی مصرف كنید. در صورتی كه بیماری خاصی مانند چربی خون بالا و ... ندارید سعی كنید دل، جگر، قلوه و تخم مرغ را در حد اعتدال مصرف كنید. انواع گوشت‌های كم چربی را در حد اعتدال در برنامه غذایی خود قرار دهید. سویا به دلیل داشتن تركیباتی مشابه استروژن می‌تواند از برداشته شدن كلسیم از استخوان‌های شما پیشگیری كند، لذا سعی كنید سویا را در برنامه غذایی روزانه خود وارد كنید.

- حبوبات:
سعی كنید انواع حبوبات مانند عدس، نخود و لوبیا قرمز را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

- شیرینی‌ها: شیرینی را به مقدار كم مصرف كنید؛ چرا كه بسیاری از آنها حاوی مقادیر بالایی چربی هستند. بنابراین سعی كنید از دسرهایی كه منبع خوب كلسیم هستند و در تركیبات آنها شیر یا ماست به كار رفته مانند انواع بستنی‌های كم چرب یا ماست‌های میوه‌ای استفاده كنید.

- نوشیدنی‌ها: روزانه 5/1 تا 2 لیتر یعنی حدودا 6 تا 8 لیوان آب و مایعات بنوشید.

به توصیه‌های زیر توجه كنید:

- بهتر است دوغ را جایگزین نوشابه كنید.

- مصرف زیاد قهوه موجب پوكی استخوان می‌شود. در مصرف آن اعتدال را رعایت كنید.

- سعی كنید چای كمرنگ مصرف كنید؛ چرا كه برای سلامت استخوان مفیدتر است.

- از مصرف بیش از حد گوشت، نمك و الكل خودداری كنید.

- در فصل زمستان كه كمتر از خانه خارج می‌شوید و كمتر در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرید، باید مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین «د» را افزایش دهید.

- با افزایش سن از توانایی پوست برای ساختن ویتامین «د» كاسته می‌شود. بنابراین لازم است در افراد مسن از دارو برای تامین مقادیر كافی ویتامین «د» استفاده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69116s, 18q