وراثت مهم ترین عامل كوررنگی است

۱۳۸۹/۱۲/۱۴ - ۱۱:۲۵ - کد خبر: 25147
سلامت نیوز : افراد در اثر عوامل ژنتیكی كه سلول های مخروطی رنگدانه آن ها قادر به تشخیص 3 رنگ سبز، قرمز و آبی نیستند دچار كوررنگی می شوند.
دكتر هرمز شمس متخصص چشم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار كرد: اختلال ژنتیكی وابسته به كروموزم های جنسی است. برخی از افراد زمانی كه متولد می شوند فقط قادر به تشخیص رنگ های سفید و سیاه بوده كه دراین حالت دچار كورنگی كامل هستند این افراد تا حدی رنگ ها و تفاوت آن ها را نمی توانند تشخیص دهند كه این بیماری بسیار نادر است.
شمس گفت: افرادی كه اختلال دید رنگ دارند سلول های مخروطی رنگدانه آن ها به صورت ناقص یا كامل كارآیی خود را از دست می دهند و در تشخیص رنگ ها دچار مشكل می شوند.
وی با بیان اینكه مصرف بیش از حد سیگار عامل كوررنگی است، افزود: افراد در اثر مصرف بیش از حد سیگار سلول های عصبی گیرنده نور در آن ها تخریب شده و افراد ضمن عصبی شدن اختلال دید نیز پیدا می كنند.
این متخصص چشم تصریح كرد: كوررنگی در آقایان نسبت به خانم ها شایع تر است و 5 تا 8 درصد در آقایان و حدود 5/0 درصد خانم ها كوررنگ متولد می شوند همچنین زمان جراحی آن ها حداكثر پس از 10 سال باید انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21716s, 18q