معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد

مراقبت‌های پرستاری در منزل می‌تواند 85 درصد از هزینه‌های بیماران را کاهش دهد

۱۳۹۷/۰۵/۲۹ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 251544
مراقبت‌های پرستاری در منزل می‌تواند 85 درصد از هزینه‌های بیماران را کاهش دهد

سلامت نیوز:معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: مراقبت‌های پرستاری در منزل می‌تواند 85 درصد از هزینه‌های بیماران را کاهش دهد.

به گزارش سبلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر مریم حضرتی در نشست سراسری شوراهای هماهنگی پرستاری کشور با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور که گرفتار تحریم و بحران هستیم، پرستاران نیز مانند سایر اقشار جامعه مقاوم هستند و این دوران سخت با مقاومت پرستاران، پزشکان و مردم با موفقیت خواهد گذشت، افزود: پرستاران در قلب مقاومت علیه شرایط دشوار کشور هستند، چون توانایی ارائه مراقبت‌های جامع، مشارکت در توسعه خدمات، کمک به اعضای تیم سلامت، حمایت از بیماران و ظرفیت‌سازی در نظام سلامت را دارند.

وی با بیان اینکه ماموریت اصلی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، افزایش دسترسی آحاد جامعه به مراقبت‌های پرستاری با کیفیت و مقرون به صرفه است، افزود: مراقبت، طیف بسیار وسیعی دارد و حتی درمان هم جزیی از مراقبت است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه در چند ماه گذشته توسعه مراکز مراقبت‌های پرستاری در منزل و تصویب طرح آزمایشی پوشش بیمه‌ای تعرفه خدمات مراقبت در منزل در دستور کار ما قرار گرفته و مطالعات در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که این مراقبت‌ها تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند و این مراقبت‌ها در کشوری مانند هنگ کنگ، توانسته 85 درصد از هزینه‌های بیماران را کاهش دهد.

حضرتی اظهار داشت: با همکاری معاونت درمان، مراقبت‌های حمایتی تسکینی تقویت شده و گروه‌های پزشکی و پرستاری دوره‌های آموزشی مراقبت‌های حمایتی تسکینی را با هدف حمایت از بیماران سرطانی گذرانده‌اند.

وی اضافه کرد: آیین نامه ایجاد مراکز جامع مراقبت‌های پرستاری تدوین شده و این مراکز، سطح بین خدمات مراقبت های پرستاری در منزل و بیمارستان و برای افرادی است که شرایط مسکونی مناسبی ندارند و یا از داشتن افرادی که بخواهند از بیماران مراقبت کنند، محروم هستند.

بنابر اعلام وبدا، معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: جلسات ستاد تحول سلامت یکی از مستمرترین جلساتی است که در وزارت بهداشت و با حضور دکتر هاشمی هر هفته تشکیل می شود و از مدیران پرستاری نیز انتظار است که با حضور در دانشگاه‌ها، در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، مشارکت کنند.

حضرتی با اشاره به دستور وزیر بهداشت برای جدا شدن اضافه کار از کارانه پرستاران، گفت: تا کنون چندین جلسه کارشناسی در این خصوص برگزار شده و جلسه نهایی آن نیز بزودی برگزار می‌شود. همچنین مشکلات طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد(قاصدک) در نشست‌هایی که با مدیران معاونت درمان داشتیم، شناسایی شده و برطرف می‌شود.

وی یکی از اقدامات معاونت پرستاری را همکاری با سایر معاونت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع، کارگروه منابع انسانی تشکیل، آیین نامه جذب و نگهداشت نیروهای گروه‌های پرستاری در مناطق محروم، پیش نویس آیین نامه رتبه بندی پلکانی گروه‌های پرستاری در بالین و پیش نویس اولیه آیین نامه جذب پرستاران جویای کار اتباع بیگانه تدوین و جذب نیروهای پرستاری و کمک پرستاری پیگیری شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: در بیمارستان‌های دولتی 122 هزار و 628 پرستار مشغول به خدمت هستند، اما اطلاعات دقیقی از تعداد پرستاران فعال در بخش خصوصی نداریم.

حضرتی به تشریح شاخص‌های ملی مراقبت‌های پرستاری در بالین پرداخت و گفت: ارتقای میزان میانگین تعداد پرستار به تخت بیمارستانی از 0.79 به 1.8، ارتقای میزان میانگین گروه پرستاران از 1.1 به 2.5، افزایش تعداد پرستاران مرد به میزان 20 درصد، کاهش آمار بروز زحم بستر در بیماران بستری حداقل به میزان 40 درصد و افزایش 50 درصدی رضایتمندی مردم از ارائه خدمات پرستاری، از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در دستور کار معاونت پرستاری وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: دوره پرستاری بحران توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار شد و 100 نفر از پرستاران در این دوره، آموزش‌های لازم را فرا گرفتند و در شرایط بحران های طبیعی، تیمی در سطح ملی با مشارکت 100 نفر از پرستاران آموزش دیده به ارائه خدمات می‌پردازند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان ضمن تاکید بر اهتمام جدی به اخلاق حرفه ای و مراقبت های معنوی، اظهار داشت: کمیته اخلاق پرستاری در معاونت پرستاری وزارت بهداشت تشکیل شده و شاخص‌های اخلاقی در پرستاری و شاخص‌های بیمارستان‌های اخلاقی تعیین شده است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.48634s, 19q