آمادگی برای اجرای تفاهم نامه‌های بهداشتی درمانی با كشور سوریه

۱۳۸۹/۱۲/۱۵ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 25214
سلامت نیوز :وزیر بهداشت در دیدار با وزیر بهداشت سوریه و هیات همراه گفت: آمادگی داریم تا در زمینه‌های مورد علاقه طرفین موافقت نامه‌های اجرایی تهیه شود تا هر دو كشور به نتایج خوب حاصل از این موافقت نامه‌ها دست یابند.

به گزارش  ایسنا، دكتر مرضیه وحید دستجردی در این دیدار ابراز امیدواری كرد تا هرچه زودتر موافقت نامه‌های مورد علاقه طرفین اجرایی شود.

در ادامه دكتر علیرضا مصداقی نیا معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اجرای برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع در كشور گفت: برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته تا از سال آینده این برنامه در شهرهای زیر 100 هزار نفر كشور اجرایی شود. با اجرای این برنامه هر 10 هزار نفر جمعیت شهری در یك بلوك و تحت نظر یك تیم سلامت قرار می‌گیرند. هر تیم سلامت متشكل از 17 نفر است كه 4 نفر آن را پزشك تشكیل می‌دهد.


وی افزود: طبق مصوبات برنامه پنج ساله پنجم نیز مقرر شده است تا سامانه سلامت ایرانیان ایجاد شود. به این ترتیب هر فرد دارای یك پرونده سلامت خواهد بود كه به صورت نظام ارجاع میان پزشك پایین دست و بالا دست گفتگو خواهد شد.

دكتر حسن امامی رضوی معاون درمان وزیر بهداشت نیز با اشاره به وضعیت بهداشت و درمان ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در قبل از انقلاب، بهداشت و درمان ایران وابسته به حضور پزشكان خارجی بود اما پس از پیروزی انقلاب در كنار توسعه‌های بهداشت و درمان در كشور، دانشگاه‌های متعدد علوم پزشكی تشكیل شد و به تربیت نیروی انسانی لازم و كافی پرداختند.


وی افزود: در ایران هدف گذاری شده تا مردم از پیشرفته‌ترین خدمات پزشكی حتی در نقاط محروم برخوردار باشند. ایران نقاط كوهستانی زیادی دارد كه پراكندگی جمعیت در آنها زیاد است اما برنامه ریزی‌ها به این موضوع منجر شده كه مردم به فاصله نیم ساعت به پزشك عمومی و به فاصله یك ساعت به تخصص‌های پیشرفته دسترسی مناسب داشته باشند. در مجموع در حال حاضر تقریبا برای هیچ اقدام فوق تخصصی نیاز به اعزام بیمار به خارج از كشور نیست.

امامی رضوی در ادامه با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه پیوند كبد، قلب، ریه، كلیه، مغز استخوان، پانكراس و غیره در ایران گفت:‌ خوشبختانه تمام پیوندهای اعضای مختلف در كشور به خوبی انجام می‌شود. به عنوان مثال یكی از مراكز پیوند مغز استخوان ایران، تاكنون سه هزار پیوند انجام داده و دارای رتبه سوم دنیا است.

وی درباره خدمات اورژانس پیش بیمارستانی نیز گفت: طی چند سال اخیر در این زمینه اقدامات ارزشمندی انجام شده است به طوری كه اكنون در هر 30 كیلومتر یك پایگاه پیش بیمارستانی فعال است و شاخص رسیدن اورژانس پیش بیمارستانی بر بالین بیمار در شهرها به طور متوسط 7 دقیقه و در جاده‌ها 14 دقیقه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.41461s, 18q