فرونشست بحران خاموش آينده ايران

۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 253401
فرونشست بحران خاموش آينده ايران

سلامت نیوز:معاون زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه اگر منطقه‌ای چهار میلیمتر فرو نشست داشته باشد، با بحران فرو نشست مواجه است، گفت: این عدد در حالی است که ۳۰۰ دشت ایران دچار فرونشست است و دشت مشهد با ۲۵ سانتیمتر، دشت کرمان با ۲۰سانتیمتر، دشت ساوجبلاغ با ۲۲ سانتیمتر و دشت تهران با ۱۷ سانتیمتر فرونشست مواجه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،شهیدی با اشاره به پدیده فرونشست در کشور، اظهار کرد: برداشت بی‌رویه آب نقش مهمی در ایجاد پدیده فرونشست زمین دارد، چرا که اگر برداشت آب‌های زیرزمینی به هر دلیلی بدون مدیریت صورت گیرد، به تدریج منافذ زمین که در زمانی آب وجود داشته است، خالی از آب به یکدیگر چسبیده می‌شوند و از این رو زمین به صورت عمودی به سمت پایین فرو می‌ریزد. وی با اشاره به اینکه دشت رفسنجان یکی از قدیمی‌ترین دشت‌هایی است که با پدیده فرو نشست مواجه بوده است، اظهار کرد: دشت رفسنجان در سال 1346 به دلیل برداشت بی رویه آب‌های زیر زمینی و مصرف آن در بخش کشاورزی دچار فرو نشست شد.شهیدی با تاکید بر اینکه در حال‌ حاضر ایران در حوزه آب دچار بحران شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعه ما 17 استان کشور به دلیل برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی درگیر پدیده فرو نشست است.به گفته وی دشت‌ مشهد 25 سانتیمتر، دشت نیشابور 12 سانتیمتر، دشت کاشمر 30 سانتیمتر، دشت کرمان 20 سانتیمتر، دشت قزوین 24 سانتیمتر و دشت زرند کرمان 25 سانتیمتر فرو نشست داشته است.

وی با تاکید بر اینکه 300 دشت کشور با پدیده فرونشست مواجه است، بیان‌ کرد: 609 محدوده مطالعاتی در سازمان زمین‌شناسی تعریف کرده‌ایم که با استفاده از فناوری‌هایی همچون داده‌های راداری و GPS مورد مطالعه قرار دادیم.معاون زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به اینکه بر اساس تعاریف جهانی اگر منطقه‌ای بیش از چهار میلیمتر نشست داشته باشد، دچار بحران شده است، تاکید کرد: با این تعریف کشور با بحران فرو نشست مواجه است. بر اساس مطالعات ما دشت ساوجبلاغ 22 سانتیمتر و دشت تهران نیز 17 سانتیمتر فرو نشست دارند. شهیدی با تاکید بر اینکه ایران علاوه بر فرونشست با فروچاله نیز مواجه است، خاطر نشان کرد: دو هفته‌ قبل دشت کبودرآهنگ دچار فروچاله شد که این امر نیز به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی بوده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.9412s, 19q