روزگار سخت معلولان و آشفته‌بازار لوازم توانبخشی

۱۳۹۷/۰۶/۲۴ - ۱۲:۵۷ - کد خبر: 253574
روزگار سخت معلولان و آشفته‌بازار لوازم توانبخشی

سلامت نیوز:مشکلات اقتصادی که افراد عادی جامعه را نیز در تأمین هزینه‌های روزمره با مشکل روبه‌رو کرده است، فشار مضاعفی را بر معلولان و خانواده‌های آنها برای تأمین نیازهای ضروری و حیاتی‌شان وارد کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ،بهروز مروتی یکی از چهره‌های فعال در زمینه پیگیری مطالبات معلولان و مدیر کمپین مناسب‌سازی فضای شهر برای معلولان است که خود نیز از معلولیت رنج می‌برد، درباره وضعیت معلولان در شرایط اقتصادی کنونی کشور، می‌گوید: شرایط برای خانواده‌های دارای معلول بسیار سخت شده است؛ برای نمونه اکنون تهیه پوشک برای بیمارانی که دچار ضایعه نخاعی هستند بسیار دشوار است. وی با بیان این‌که وضعیت تأمین هزینه لوازم بهداشتی خانواده‌ معلولان نیز بسیار سخت شده است، افزود: افزایش قیمت لوازم به کنار، مشکل این است که در برخی موارد، اقلام مورد نیاز در بازار موجود نیست. سازمان بهزیستی قبلاً مقداری از لوازم بهداشتی را در اختیار معلولان قرار می‌داد، اما از چندی پیش که مشکل تهیه و خرید این اقلام پیش آمد، هزینه آن را پرداخت می‌کند که بین 70 تا 100 هزار تومان است.

این مبلغ تنها کفاف تأمین لوازم بهداشتی برای کمتر از یک هفته تا 10 روز را می‌دهد. این مبلغ با توجه به مبلغ 150 هزار تومان مستمری افراد معلول در برابر هزینه‌های کنونی واقعاً ناچیز است.مروتی توضیح می‌دهد: از آن‌جا که استفاده از لوازم بی‌کیفیت می‌تواند به‌جای کمک به وضعیت فرد، معلولیتش را تشدید کند، افراد ترجیح می‌دهند از لوازم خارجی استفاده کنند، چون بسیاری از تجهیزات ساخت داخل کیفیت لازم را ندارد. این در حالی‌ست که قیمت برخی تجهیزات کمک توانبخشی تا سه برابر افزایش یافته است.

بسیاری از تجهیزات مانند انواع پروتز هم که در ایران تولید می‎شود و مورد استفاده افراد قطع عضو است، مواد اولیه آن از خارج تأمین می‌شود و اکنون با افزایش قیمت یا کمبود در بازار روبه‌روست. متأسفانه این وضعیت طیف وسیعی از لوازم توانبخشی را در برمی‌گیرد. البته شرایط فعلی، گذران زندگی را برای همه سخت کرده، اما وضعیت معلولان کمی بغرنج‌تر است، شاید بتوان برای بچه‌ها به‌جای پوشک از کهنه استفاده کرد و مشکلی هم ایجاد نخواهد شد. اما بزرگ‌سالی که دچار ضایعه نخاعی است با آن وزن و اندازه، بدون استفاده از پوشک، مراقبت از او خیلی سخت میشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.09278s, 18q