مشكلات اقتصادي بيمه‌ها، باعث اخلال در نظام تامين دارو شده است

معضل داروخانه هاي ورشكسته

۱۳۹۷/۰۷/۰۳ - ۱۲:۲۲ - کد خبر: 254350
معضل داروخانه هاي ورشكسته

سلامت نیوز: هر روز ابعاد تازه‌تري از اثرات مشكلات اقتصادي در نظام بهداشت و سلامت كشور هويدا مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز،قانون نوشت: بعد از افزايش هزينه‌هاي درماني و مشكلات بيماران در استفاده از خدمات مراكز درماني و بيمارستاني، اكنون مشكلات داروخانه‌ها در تامين داروي مورد نياز بيماران و سرازير شدن شهروندان به سمت داروخانه‌هاي دولتي، مشكلي تازه در نظام سلامت ايجاد كرده است. دبير انجمن داروسازان تهران در اين باره مي‌گويد كه اگر در حال حاضر می‌بینید داروخانه‌های دولتی این‌قدر شلوغ شده‌اند، علتش این است که داروخانه‌ای که نزدیک منازل بیماران است، توان اقتصادی برای تهیه داروهای مورد نیاز مردم را ندارد!

محمدرضا دري با تاكيد بر اينكه باید درباره نظام پرداخت بیمه‌ها و پس دادن پول و سرمایه داروخانه‌ها از سوی شرکت‌های بیمه‌ای، فکری عاجل شود اما متاسفانه تا کنون هیچ مسئولی به فکر قانونمند کردن این موضوع نیفتاده است؛ به‌طوری که بیمه‌ها هر گاه پول به دست‌شان بیاید، مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت می‌کنند و هیچ تعهدی ندارند که در یک مدت زمان مشخص مطالبات را بپردازند. این درحالی است که در هر حوزه‌ای که كالايي فروخته می‌شود، باید نظامی برای بازپرداختش وجود داشته باشد.وی با بیان اینکه یکی از معضلات حرفه داروخانه‌داری در کشور عدم وجود نظام بازپرداخت قانونمند است، گفت: داروخانه‌ها از فروردین سال جاری تاکنون یعنی حدود پنج ماه طلب از بیمه‌ها دارند. دبیر انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بدهی بیمه‌ها به حوزه دارویی روزبه‌روز در حال افزایش است، افزود: همین موضوع توان اقتصادی داروخانه‌ها را برای تامین داروهای مورد نیاز و ضروری مردم گرفته است.

از طرفی هم در حال حاضر داروخانه‌ها مجبورند به صورت نقدی داروهای‌شان را تهیه کنند اما این داروها را با بیمه به مردم ارائه دهند و بعد با اسنادی مواجه باشند که 6 تا هفت ماه بعد قرار است، پول‌شان از سوی بیمه‌ها پرداخت شود. این موضوع توان اقتصادی همکاران ما را نه‌تنها ضعیف کرده، بلکه بسیاری از داروخانه‌ها ورشکسته شده‌اند. علت اصلی تمام مشکلات در حوزه دارو، پرداخت نکردن به موقع و قانونمند مطالبات از سوی بیمه‌هاست و باید فکری اساسی برای این موضوع شود؛ چراکه تا زمانی که این سیکل معیوب وجود داشته باشد، داروخانه‌ها از سوی بیمه‌ها تحت فشار باشند، شرکت‌های بیمه از هیچ قانونی برای پرداخت بدهی‌های‌شان پیروی نکنند و قانون‌شان قانون هر وقت و هر جا باشد، شرایط همین است که امروز می‌بینيم.

وي با اشاره به تاخیر در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها، گفت: مساله بیمه‌ها، چالشی است که گریبانگیر نظام سلامت و به‌گونه‌ای نظام دارویی کشور است. بحث این است که اگر وضعیت کشور مانند گذشته بود، می‌گفتیم از جای دیگری سرمایه می‌آید و می‌توان تاخیرها را تحمل کرد اما در حال حاضر آسیب جدی است.دری با بیان اینکه اگر در حال حاضر مشکلی در صنایع داروسازی، شرکت‌های پخش دارو و داروخانه‌ها وجود دارد، ‌به نارسایی بیمه‌ها بازمی‌گردد، افزود: اگر بیمه‌ها قبل از آغاز جنگ اقتصادی علیه ایران، پول را به درستی به سیستم سلامت و حوزه دارو تزریق می‌کردند و مشکلات نقدینگی داروخانه‌ها حل شده بود، داروخانه‌ها می‌توانستند به صورت زنجیره‌وار پول شرکت‌های پخش را داده و نظام پخش هم سریع‌تر پول را به صنایع دارویی می‌پرداخت و شاهد بخش اعظمی از چالش‌های فعلی نبودیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12068s, 18q