داغ دریاچه روی نقشه نماند

۱۳۹۷/۰۷/۰۳ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 254364
داغ دریاچه روی نقشه نماند

سلامت نیوز: سرگذشت غمناک دریاچه ارومیه نخستین بار دو سال پیش در کتاب درسی سال آخر دبیرستان‌های استرالیا خبرساز شد. کتاب جغرافیای سال دهم دبیرستان‌های این کشور تصویری از دریاچه ارومیه در سال‌های دور و نزدیکش منتشر کرد و به عنوان مثالی از موضوع انتقال آب و پیامد‌های زیانبار آن مطرح کردند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جوان، سرگذشت غمناک دریاچه ارومیه نخستین بار دو سال پیش در کتاب درسی سال آخر دبیرستان‌های استرالیا خبرساز شد. کتاب جغرافیای سال دهم دبیرستان‌های این کشور تصویری از دریاچه ارومیه در سال‌های دور و نزدیکش منتشر کرد و به عنوان مثالی از موضوع انتقال آب و پیامد‌های زیانبار آن مطرح کردند.
اما این بار کتب درسی ابتدایی کشورمان با حذف کامل دریاچه ارومیه از نقشه ایران، خبرساز شده است. سال گذشته نمایندگان ارومیه با اعتراض شدید این قضیه را افشا کردند و حتی به وزیر آموزش‌وپرورش تذکر جدی داده شد تا این کار دوباره تکرار نشود و در صورت تکرار از وی، سؤال پرسیده می‌شود.
در نهایت بی‌اعتنایی آموزش‌و‌پرورش موجب شد تا روزگذشته نماینده ارومیه در مورد حذف دریاچه ارومیه از نقشه موجود در کتاب فارسی دوم دبستان به وزیر آموزش و پرورش انتقاد و از دریافت تذکر جدی‌تر خبر دهد.
بعد از انتشار تصویری از کتاب فارسی دوم دبستان امسال مبنی بر وجودنداشتن دریاچه ارومیه در نقشه روی جلد که اعتراض‌هایی را در پی داشته است، هادی بهادری نماینده ارومیه به این موضوع اعتراض کرد.
در این ماجرا پای سازمان ثبت اسناد کشور هم به میان کشیده شد و چندی پیش قاضی‌پور، دیگر نماینده ارومیه به عملکرد سازمان اسناد هم در حذف دریاچه ارومیه از نقشه‌های این سازمان انتقاد کرده بود.
در واقع تصویر پیش‌زمینه اسناد مالکیتی تک برگ جدید ارائه شده از سوی اداره‌کل ثبت و اسناد کشور که از نقشه ایران استفاده شده، دریاچه ارومیه را حذف کرده است.
در پاسخ به این انتقاد‌ها فاطمه رمضانی، معاون دوره ابتدایی دفتر تألیف کتب درسی هم گفته بود: «دانش‌آموزان ۱۲ سال فرصت دارند تا در کتاب‌های درسی با جزییات نقشه آشنا شوند و قرار نیست، در همه نقشه‌ها تمام عوارض طبیعی باشند!»
در حالی که احیای دریاچه ارومیه قرار بود، در اولویت نخست مسائل محیط‌زیستی کشور باشد، اما به نظر آموزش‌و‌پرورش با سکوت و پاسخگویی‌های نامربوط، کمر به حذف آن بسته است. نهاد‌های دولتی باید در صف اول حمایت از این دریاچه باشند تا این دریاچه جانی دوباره بگیرد و دولت نیز باید حمایت‌های خود را از طرح‌های احیای آن افزایش دهد. دریاچه ارومیه در هر وضعیتی که باشد یک سرمایه بزرگ برای این کشور است.


معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران خبر داد
شهروندان دودزایی اتوبوس‌ها را گزارش کنند؛ برخورد می‌کنیم
خبرگزاری میزان- معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران دستور تقویت بازرسی‌ها از مراکز معاینه فنی تهران را صادر کرد و خواستار مشارکت مردم در نظارت عمومی بر اتوبوس‌های دودزا در شهر تهران شد.شهروندان دودزایی اتوبوس‌ها را گزارش کنند؛ برخورد می‌کنیم

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان ؛در جلسه شورای مدیران معاونت حمل‌ونقل و ترافیک پس از استماع گزارش‌های مدیران ستاد معاینه فنی، شرکت واحد اتوبوس‌رانی و شرکت کنترل کیفیت هوا؛ معاون شهردار تهران دستور داد که طبق بخشنامه‌ای که دو ماه قبل صادر کرده است، هیچ اتوبوس فاقد معاینه فنی حق تردد در شهر تهران نخواهد داشت و مقرر شد سازمان بازرسی شهرداری نیز بر این موضوع نظارت کند.

محسن پورسیدآقایی با تأکید بر اینکه مشاهده دود در اگزوز خودرو از مصادیق رد معاینه فنی است، گفت: از همه مردم دعوت کرده‌ایم هر مورد دودزایی که به‌خصوص در اتوبوس‌های شرکت واحد در سطح شهر دیدند، به شماره تلفن ۱۸۸۸ گزارش کنند و بازرسی باید ضمن اعلام مورد به ستاد معاینه فنی، موضوع را تا حصول نتیجه و در صورت لزوم انتقال اتوبوس متخلف به پارکینگ، پیگیری کند.

در این جلسه سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی اعلام کرد که در حال حاضر ۹۵ درصد اتوبوس‌های شرکت واحد معاینه فنی دارند و برای بقیه اتوبوس‌ها هم مجوز حضور در خط صادر نمی‌شود.

وی گفت: در سامانه صدور مجوز، اجازه حضور در خط را صرفا به‌شرط داشتن معاینه فنی صادر می‌کنیم و به‌این‌ترتیب امکان ندارد هیچ‌یک از اتوبوس‌هایی که معاینه فنی ندارند، از اول مهرماه تردد داشته باشند.

حسینی‌منش مدیرعامل ستاد معاینه خودرو‌های تهران هم از افزایش ۲۵ درصدی مراجعات به مراکز معاینه فنی در شش‌ماهه ابتدایی سال ۹۷ خبر داد و گفت: از ابتدای سال تا پایان شهریورماه بالغ بر ۶۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی تاکید کرد که بخشی از این تحول ناشی از اثرات مثبت طرح ترافیک جدید و افزایش موارد رفع اشکال و مراجعه مجدد خودرو‌ها به انگیزه دریافت معاینه فنی برتر بوده است. به‌طوری‌که در شهریورماه رکورد نسبت اخذ معاینه فنی برتر به کل مراجعات شکسته شد و ۵۰ درصد خودرو‌های مراجعه‌کننده در نهایت موفق به اخذ معاینه فنی برتر شدند که این نسبت در ماه گذشته ۳۰ درصد بود.

در این جلسه همچنین مدیران حوزه حمل‌ونقل شهرداری تهران بر لزوم همکاری کافی نهاد‌ها در خصوص معاینه فنی خودرو‌های سنگین تاکید کردند و خواستار هماهنگی وزارت راه، پلیس و مراجع دیگر با مصوبات الزام‌آور کارگروه ملی آلودگی هوا شدند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.33311s, 19q