قیمت سمعک به حدود ۸ میلیون رسید

۱۳۹۷/۰۷/۰۴ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 254494
قیمت سمعک به حدود ۸ میلیون رسید

سلامت نیوز: قیمت سمعک به حدود ۸ میلیون تومان رسیده است و در این بین معلولان و بازنشستگانی که از این وسیله استفاده می‌کنند با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند و توان خرید آن را نیز ندارند و در این شرایط برخی از سودجویان نیز اقدام به احتکار این وسیله کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، قیمت سمعک به حدود ۸ میلیون تومان رسیده است و در این بین معلولان و بازنشستگانی که از این وسیله استفاده می‌کنند با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند و توان خرید آن را نیز ندارند و در این شرایط برخی از سودجویان نیز اقدام به احتکار این وسیله کرده‌اند.

شرایط اقتصادی فعلی بر اقشار ضعیف و کم درآمد مشکلات بیشتری را برجا گذاشته است و در این بین مددجویان دستگاه‌های حمایتی (کمیته امداد و بهزیستی) و بازنشستگان و سالمندان به مراتب شرایط نامناسب تری را دارند.

افزایش قیمت مواد غذایی، پوشاک و... از مواردی است که اکثر خانواده‌ها با آن روبرو هستند، اما برخی خانواده‌ها و افراد علاوه بر موارد اشاره شده دغدغه و مشکلات بیشتری را دارند که از جمله این افراد می‌توان به معلولان و بازنشستگان و سالمندان در جامعه اشاره کرد، افرادی که این روز‌ها شرایط سختی را سپری می‌کنند.

شاید باور این موضوع کمی سخت باشد، اما واقعیتی است که هم اکنون وجود دارد افزایش نجومی وسایل کمک توانبخشی برای معلولان و سالمندانی که نیاز به این وسایل دارند، خانواده‌های که برای نگهداری عزیزانشان نیاز به این وسایل و تجهیزات دارند و هم اینک خرید مایحتاجشان دشوار و سخت شده است.

در هفته‌های گذشته قیمت پوشاک افزایش قابل توجهی را پیدا کرده است و همین امر مشکلات بسیاری را برای خانواده‌ها و حتی مراکز نگهداری معلولان و سالمندان در کشور ایجاد کرده است مشکلی که همچنان وجود دارد و پیش بینی می‌شود ادامه نیز داشته باشد. اگرچه حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ۱۱ شهریور در نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص کمبود وساسل توانبخشی، ویلچر و پوشاک معلولان در مراکز نگهداری هشدار داد و گفت: از مسئولین وزارت بهداشت نیز درخواست کردیم ارز دولتی را برای تأمین نیاز سازمان بهزیستی تخصیص دهند، همچنین وزارت صنعت کمک اعتباری کند.

نحوی‌نژاد با اشاره به برخی مشکلات سازمان بهزیستی در خصوص تأمین تجهیزات و کمک‌لوازم توانبخشی و پزشکی اظهار کرد: علی‌رغم این‌که ما در ردیف بودجه‌ای امسال اعتباراتی برای این بخش پیش‌بینی کرده بودیم، اما در هفته‌های اخیر برای تأمین تجهیزات توانبخشی و پزشکی مشکلات جدی داشتیم.

وی تصریح کرد: در ابتدای امسال با برآوردی که در خصوص وسایل کمک‌توانبخشی بود اعتباراتی برای این منظور پیش‌بینی شد، اما در شرایط فعلی ما برای تأمین پوشاک معلولان جسمی حرکتی و همچنین لوازم پزشکی دچار بحران شده‌ایم و علاوه بر وجود پول نمی‌توانیم این محصولات را دریافت کنیم.

نحوی‌نژاد گفت: علی‌رغم اینکه قیمت لوازم پزشکی و توانبخشی و همچنین پوشاک رو به افزایش یافته است قدرت خرید ما نیز کاهش یافته و در هفته‌های اخیر با مشکلات جدی در این زمینه روبه‌رو بودیم که امیدواریم تمهیداتی در این بخش از سوی مسئولان اتخاذ شود.

چهاردهم شهریور ماه نیز انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تامین لوازم و تجهیزات پزشکی مورد نیاز افراد جامعه اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر با بحرانی در خصوص پوشک و برخی از لوازم پزشکی روبرو بوده‌ایم که در این زمینه و با هماهنگی وزارت بهداشت ۳.۵ میلیارد دلار برای تامین اینگونه وسایل با ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش‌بینی شده است.

اما با آغاز هفته جهانی ناشنوایان حسین نحوی نژاد بار دیگر بر مشکلات معلولان و این بار به صورت ویژه به معلولان کم شنوا و ناشنوا اشاره کرد و افزود: ناشنوایی بر خلاف ظاهر یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین معلولیت‌ها است به طوریکه ۱۷ درصد از جامعه معلولان را ناشنوایان تشکیل می‌دهند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به علل ناشنوایی گفت: ۵۰ درصد از عوامل ناشنوایی عوامل ژنتیکی هستند و ۵۰ درصد آن عوامل اکتسابی و ناشناخته هستند. سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد در کشور متولد می‌شوند که حدود ۹۰ درصد آن‌ها تحت غربالگری شنوایی سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه از یک میلیون و ۴۳۰ هزار فرد دارای معلولیت، ۱۷ درصد از آن‌ها دارای معلولیت شنوایی هستند گفت: سازمان بهزیستی تلاش می‌کند خدماتی را به این افراد در حوزه‌های مختلف درمانی، تحصیلی و ... ارائه کند. ارائه خدمات توانبخشی، مستمری، کمک‌های موردی، مسکن، اشتغال، خدمات مددکاری، کمک هزینه تحصیلی، استخدامی از دیگر مواردی است که به معلولان کم‌شنوا و ناشنوا ارائه می‌شود.

وی همچنین با اشاره به وضعیت تجهیزات توانبخشی با توجه به افزایش نرخ ارز و مشکلات جامعه معلولان بیان کرد: در این زمینه نیز نامه‌نگاری با اداره کل تجهیزات وزارت بهداشت صورت گرفته و ما مشکلات و موانع خود را اعلام کرده‌ایم و امیدواریم هر چه زودتر در این زمینه به نتایج مطلوبی دست یابیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: متاسفانه با توجه به افزایش نرخ ارز مشکلات عدیده‌ای در بخش توانبخشی بویژه سمعک بوجود آمده است و این در حالیست که برخی از واردکنندگان حاضر به فروش اجناس خود نیستند و برخی از افرادی که با ارز دولتی تجهیزات توانبخشی وارد کرده‌اند این تجهیزات را احتکار کرده‌اند و ما در این نامه از وزارت بهداشت خواسته‌ایم که این افراد را به ما معرفی کنند.

وی گفت:در حال حاضر و با توجه به افزایش نرخ ارز ۲۰ هزار نفر از معلولان کم‌شنوا و ناشنوا در انتظار دریافت سمعک پشت نوبت قرار دارند.

به گزارش تسنیم علی محمود کلایه کارشناس حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به اینکه قیمت سمعک از دو میلیون شروع و تا به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد، گفت: نوع انتخاب سمعک بستگی به شدت معلولیت افراد دارد که البته در این زمینه سن فرد معلول نیز مورد توجه قرار دارد.

وی تصریح کرد: اختلالات شنوایی از طیف خفیف شروع و به خیلی شدید می‌رسد و بر همین اساس شدت معلولیت افراد در کمیته توانبخشی سازمان بهزیستی ارزیابی و براساس آن شدت معلولیت مشخص می‌شود.

کلایه با بیان اینکه علاوه بر افزایش قیمت سمعک، قیمت باطری این وسیله نیز افزایش یافته است، بیان کرد: ما طی نامه‌ای به وزارت بهداشت خواستیم که سمعک را جزء کالا‌های اساسی محسوب کنند که البته موافقت اولیه شده، اما در بحث باطری سمعک اعلام کردند که با توجه به اینکه باطری را در سایر وسایل دیگر از جمله ساعت و اسباب‌بازی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند آن را جزء کالا‌های اساسی محسوب کنند.

کارشناس حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی کشور همچنین به قیمت باطری سمعک اشاره کرد و گفت: هم اکنون یه بسته ۶ تایی به ۱۵ هزار تومان رسیده است که هر عمر مفید هر باطری یک هفته است که در همین زمینه نیز ما شاهد افزایش قیمت باطری بوده‌ایم.

استفاده از سمعک خاص معلولان نیست به طوری که تعداد قابل توجهی از بازنشستگان و ساالمندان نیز این وسیله استفاده می‌کنند و توان خرید این وسیله را ندارند و این در حالی است که هیچ یک از سازمان‌ها متولی در این زمینه نیز از آن‌ها حمایت نمی‌کنند و صدای آن‌ها به گوش کسی نمی‌رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
23.47647s, 19q