کم خوابی انسان را بیش از اندازه خوشبین می کند

۱۳۸۹/۱۲/۲۱ - ۲۳:۱۴ - کد خبر: 25525
سلامت نیوز :نتایج تازه ترین تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفته است نشان می دهد افرادی که دچار کم خوابی هستند قبل از تصمیم گیری در امور مختلف به ویژه مسائل اقتصادی،‌ بیش از اندازه خوشبین هستند و نسبت به دیگران راحت تر و بیشتر خطر می کنند.

در این تحقیق از بیست و نه نفر داوطلب بالغ که از سلامت کامل برخوردار بودند خواسته شد یک شب به طور کامل استراحت کنند و فردای آن روز درباره یک مسئله اقتصادی تصمیم گیری کنند و در مرحله بعد از همین افراد در حالی که یک شب نخوابیده بودند،‌خواسته شد در همان خصوص تصمیم گیری کنند.

نتایج این تحقیق که دانشمندان دانشگاه دوک در ایالت کالیفرنیای شمالی در جنوب شرقی امریکا و همچنین در سنگاپور انجام و در روزنامه نوروساینس چاپ واشنگتن منتشر شد ، حاکیست که افراد حاضر در این تحقیق در زمانی که نتوانسته بودند خوب بخوابند،‌ در تصمیم گیری های خود درباره مسئله اقتصادی مطرح شده، بیشتر روی گزینه هایی متمرکز شدند که در آن منفعت مالی نهفته بود و به گزینه هایی که به آنها درباره زیان اقتصادی هشدار می داد، توجه کمتری نشان دادند.

 به گزارش واحد مرکزی خبر ، وینود ونکاترامن،یکی از روان شناساسان و عصب شناسانی دانشگاه دوک که در این تحقیق شرکت کرده بود می گوید مصرف کافئین، استفاده از هوای تازه و حرکات ورزشی به تنهایی برای برطرف کردن اثار خستگی کافی نیست.

این روان شناس آمریکایی به وضعیت افرادی اشاره کرد که بیشتر اوقات تا پاسی از شب یا حتی تا صبح در باشگاه های ورزشی شبانه بازی می کنند.

وی معتقد است این افراد برای اینکه به زعم خود در بازی موفق باشند تنها روی اتفاق و بخت حساب نمی کنند بلکه روی از مغز خود نیز کمک می گیرند این در شرایطی است که مغزشان دچار کم خوابی است و بیشتر به سود فکر می کند تا زیان؛ این دقیقا همان چیزی است که بسیاری از آنها را تا باختن همه دارایی خود سوق می دهد.


دانشمندان آمریکایی در این تحقیق از روش عکس برداری از طریق انعکاس مغناطیسی استفاده کردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.29757s, 18q