دوباره بحراني در كشور رخ داد و مسئولان همچنان نظاره‌گر آوار شدن ويراني‌ها بر سر ملت هستند

مديريت بحران، ساخت داخلي!

۱۳۹۷/۰۷/۱۷ - ۱۹:۳۸ - کد خبر: 255580
مديريت بحران، ساخت داخلي!

سلامت نیوز:بحران؛ وضعيتي كه نيازمند فعاليت‌ها و تدابير بيشتر مسئولان است تا بتوانند از ميان دردسرهايي كه در اين بازه‌زماني براي مردم به وجود مي‌آيد، راهكاري بيابند و گره از كار بگشايند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،آمادگي در برابر بحران تنها منتهي به حين اين وضعيت نيست و مسئولان بايد پيش، حين و پس از بحران آمادگي لازم را داشته باشند. آيا در ايران وضعيت اين چنين است؟! آيا مسئولان برنامه‌اي براي دوران بحراني در كشور دارند؟! آيا آن‌ها مي‌توانند براي رسيدن به يك طرح مشخص و مدون به گونه‌اي اقدام كنند كه فقط منافع خود را در پي نداشته باشد؟! سياست‌هاي دولت و به ويژه سازمان مديريت بحران كشور تا چه حد توانسته در روزهاي بحراني به كمك مردم كشورمان بيايد؟! مردم همواره اين سوالات را در ذهن دارند و به دنبال پاسخي براي آن مي‌گردند كه چرا حسن‌روحاني فردي را به رياست اين سازمان انتخاب كرده‌است كه براي اين جايگاه صلاحيت، برنامه و ويژگي‌هاي لازم را ندارد. وقوع سيلاب‌هاي اخير در شهرهاي شمالي ايران و خسارت‌هاي فراوان به مردم سبب شد موج جديدي از انتقادات عليه اين سازمان و مديريت آن به وجود بيايد. فردي كه هيچ گاه پاسخگويي لازم را نداشته، ولي همچنان در جايگاه خود ماندگار است.

قصه بحراني يك مدير

اسماعيل نجار، اين زاده سمنان سال‌هاست كه در بخش‌هاي مختلف دولتي به صورت پراكنده فعاليت مي‌كند ولي مدتي است كه با انتصاب از سوي مسئولان دولت روحاني در سازمان مديريت بحران فعاليت دارد و همگان به اين فرد و عملكرد او انتقاد دارند، ولي هيچ‌كس توجهي ندارد. سال 95 و بعد از بحران‌هايي كه در كشور به وجود آمده بود، روزنامه« قانون» در گزارشي نوشت كه كولاك در شمال، سيل در جنوب، ريزگرد در غرب و خشكسالي در شرق ايران، اين روزها زندگي هم‌ميهنان ما را دچار مشكل كرده‌است اما برخي در پايتخت در دفاتر خود نشسته‌اند و تنها نظاره‌گر اين بحران‌ها هستند. از رنجنامه مردم سرزمين‌ما اين روزها اخبار فراواني شنيده‌ايم و آن موضوعي كه بيشتر افكارعمومي را درگير خود كرده، «صم بکم»بودن برخي مسئولان است كه ميليون‌ها تومان حقوق‌مي‌گيرند تا نگذارند اين بحران‌ها، زندگي مردم را تحت تاثير قرار دهد، ولي انگار نه انگار كه اين معضلات بر ملت فشار مي‌آورد.متولي اصلي ايستادن مقابل اين بحران‌ها، سازمان مديريت بحران است. سازماني كه قرار است150 هزار میلیارد ریال اعتبار، معادل پنج درصد از بودجه کشور را سالانه به خود اختصاص دهد. رييس‌اين سازمان، نيروي احمدي‌نژاد و از دوستداران اوست كه مدت‌ها در دولت‌هاي آن مرد، مشغول فعاليت بود.او يك سال بعد از روي كار آمدن دولت دهم، در نشست جلسه ستاد بحران استان كرمان كه در تاريخ 2 دی 89 برگزار شد، گفت:« مردم منطقه زلزله زده (شهر ریگان)، از ایمان و اعتقاد بسیار بالایی برخوردار بودند.

براي مثال در بازرسی‌های ما، یک منزلی مشاهده شد که سه دیوار آن در اثر زلزله فرو ریخته، به‌جز یک دیوار که عکس دکتر احمدی‌نژاد بر آن نصب شده بود. خود مردم با اعتقاد راسخ و محکم خود اذعان داشتند که رییس‌جمهور محبوب و دلسوز ما خدمات فراوانی برای مردم به ویژه روستاییان انجام داده و می دهد و اعتقاد آن‌ها بر این بود که لطف و نظر خداوند بوده که این دیوار فرو نریخته است».چند سالي گذشت و ورق برگشت و آن‌هايي كه تصور مي‌كردند كشور تا قيامت در دستان تفكر احمدي‌نژاديسم باقي خواهد ماند، تيرشان به سنگ خورد. در اين بازه، بسياري از شخصيت‌هاي سياسي كه در تصميم‌گيري‌هاي نامناسب دوران احمدي‌نژاد نقش داشتند، از ميدان كنارگذاشته شدند ولي اسماعيل نجار از گزينه‌هايي بود كه جايگاهي بهتر به دست آورد و در قامت رييس‌ستاد مديريت بحران كشور مشغول به كار شد. البته او سعي داشت تا خود را به عنوان كانديداي رياست‌ سازمان هلال‌احمر به ميدان رقابت معرفي كند ولي با اعتراض رسانه‌ها و نهادهاي اجتماعي از اين اقدام صرف نظر و ميدان را خالي كرد ولي از سفره اعتدال بی‌نصيب نماند. نجار از هم‌ولايتي‌هاي حسن روحاني، زاده سرخه وبنا به برخی گفته‌ها از اقوام رييس‌جمهور ايران است.در اين سال‌ها نيز هر زماني حادثه‌اي رخ‌داد و رسيدگي مناسبي در اين زمينه‌صورت نگرفته است، پاسخ مناسبي ارائه نكرده و حتي با اظهارات متفاوت سعي كرده است تا خود را از اين قصور مبرا نشان دهد و از همه بدتر آنكه كسي نيز از وي پاسخي نخواست! هرچند كه نجار روابط با روحاني و دلدادگي براي احمدي‌نژاد را رد مي‌كند ولي رويه مديريتي او و همچنين ماندگاري‌اش، نمايان كننده رابطه‌اي است كه تحكيم آن دلايلي دارد و اين موضوع در آينده بي‌شك مشخص خواهد شد.

ژست مديريت

در اين بحران اخير كه زندگي مردم را در شمال كشور مختل كرد نيز رسانه‌هاي كشور اعتراضاتي به مديريت ناكارآمد بحران داشتند. در همين راستا مهدي بابايي در ايسنا نوشت كه هنوز دو هفته از فرمان رییس سازمان مدیریت بحران کشور برای آمادگی در برابر حوادث فصل سرما نگذشته بود که بارش باران و جاری شدن سیلاب در 6 استان کشور ثابت کرد که مدیریت بحران در کشور ما همچنان دست‌كم برای برخی مسئولان شبیه به یک شوخی است، چرا که بارش‌های اخیر باران نیز باوجود آنکه از سوی هواشناسی پیش‌بینی شده و اخطارهای لازم در موردش صادر شده بود، باز هم غافلگیرشان کرد و بر اساس آخرین آمارها تاکنون دست‌کم ۹ نفر جان خود را از دست داده و میلیاردها تومان خسارت به تاسیسات زیربنایی، خانه‌ها، راه‌ها، شهرها و ... وارد شده است. این در حالی است که اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در روزهای پایانی شهریور و در آستانه آغاز فصل سرما در نامه‌ای به استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور، آنان را ملزم به رعایت و انجام اصول ۱۵گانه در برابر بحران کرده بود. او در گفت‌وگو با ایسنا درباره این بخشنامه و اصول تاکیدشده در آن گفته بود: «با توجه به اینکه در آستانه فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان هستیم و در این ایام نیز وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی‌های باران، برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابه‌هنگام جوی افزایش می‌یابد، بنابراين از تمامی استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور خواسته شد که در راستای ارتقاي آمادگی خود برای مقابله با هر نوع حادثه احتمالی، مواردی را رعایت کنند که نخستین مورد آن پاک‌سازی معابر و آبراهه‌های زیرگذر جاده‌ها و خطوط ریلی است که باید در تمام استان‌ها و شهرها انجام شده و گزارشی از آن ارائه شود». نجار با بیان اینکه باید تمهیدات لازم در مجموعه درون‌شهری به‌ویژه در مسیل‌ها و رودخانه‌های داخل شهرها توسط شهرداری‌ها انجام شده و نسبت به پاک‌سازی و لایروبی انهار و قنوات اقدام شود، گفته بود:«رصد و بازبینی دوره‌ای پل‌های کم‌ارتفاع توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط که بيشتر به هنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارت جانی و مالی می‌شود نیز، جزو مواردی است که باید در دستور کار قرارگیرد. همچنین ضرورت دارد تا اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از ساخت‌وسازها در حریم و بستر رودخانه‌ها انجام شد و با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه‌ها برابر مقررات، برخورد قانونی لازم انجام شود». رییس سازمان مدیریت بحران کشور «پایش و پیش‌بینی به‌هنگام بارش و اعلام هشدارهای لازم از طریق رسانه‌های محلی» را، از جمله دیگر تدابیر مقابله با سیلاب اعلام کرده و تاکید کرده بود: «تخلیه حاشیه‌نشینان رودخانه‌ها و سکونتگاه‌های پرخطر و تاکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های درون‌شهری و برون‌شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی و هشدار های این سازمان، باید با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری‌ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مراجع قضایی انجام شود».

صدور این بخشنامه که با استناد به ماده ۹ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و تبصره يك ذیل آن ضروری است، اما گویا چندان از سوی مقامات استانی و مدیران‌کل بحران، جدی گرفته نشده است که نتیجه آن، سیلاب روزهای اخیر در 6 استان کشور بوده است. اين خبرگزاري در ادامه نوشته بود كه در این میان بحث جایگاه قانونی سازمان مدیریت بحران کشور هم مطرح است، سازمانی که قانون آزمایشی آن در سال ۸۵ اجرا شده و پس از چندین دوره تمدید، از سال ۹۳ تاکنون بدون قانون مصوب ادامه فعالیت می‌دهد و در عین حال از همین سال‌ها نیز لایحه آن در مجلس شورای اسلامی در انتظار تصویب است. به نظر می‌رسد عدم توجه کافی مجلس به قانون جدید مدیریت بحران، سبب بی‌توجهی دیگر دستگاه‌ها به نقش، جایگاه و دستورات و اخطارهای این سازمان شده است، به‌ گونه‌اي که در سال‌های اخیر بسیاری از بخشنامه‌ها و دستورات این سازمان باوجود ابلاغ بدون اثر مانده است.

بي‌توجهي به بحران

مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور درباره چرایی بی‌تفاوتی و عمل نکردن سازمان‌های دیگر به دستورات و ابلاغیه‌های سازمان مدیریت بحران کشور، می‌گوید: «این‌‌گونه نیست که سازمان‌ها به دستورات مدیریت بحران بی‌تفاوت باشند اما زیرساخت‌ها برای اجرای این دستورات فراهم نیست و متاسفانه همین امر سبب می‌شود تا دستگاه‌های دیگر نتوانند دستورات مدیریت بحران را اجرا کنند». اکبرپور، درگیری سازمان‌ها به امور «روزمره» را عاملی برای غفلت از انجام اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه می‌داند و می‌افزاید:«متاسفانه سازمان‌های ما آن‌قدر درگیر امور روزمره خود شده‌اند که از اقدامات زیربنایی غفلت شده است. نمی‌شود ما در یک بیابان «لم یزرع» بایستیم و فرمان بدهیم «جنگل شو» و بعد این بیابان هم به جنگل تبدیل شود. برخی از سازمان‌های ما نيز همين گونه‌اند و متاسفانه یا امکاناتش را ندارند، یا منابع مالی و اعتباری کافی در اختیارشان نیست و اگر هم هست، محدود است». او در ادامه حرف اصلی را می‌زند و درباره اینکه چرا تاکنون نسبت به تامین این امکانات و منابع اقدامی نشده است، می‌گوید: «متاسفانه باور به بحران در میان بسیاری از مسئولان وجود ندارد و البته مردم نيز همین‌‌گونه هستند. جایگاه سازمان مدیریت بحران جایگاه خوبی است و در همین قانون فعلی این سازمان نیز جایگاه مدیریت بحران متناسب با الگوهای بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست. اما همان بحث باور به بحران مطرح است. دیدیم که در ماجرای زمین‌لرزه‌ای که سال گذشته تهران را تحت تاثیر قرار داد، مردم چه رفتاری از خود بروز دادند. این‌ها به ما نشان داد که متاسفانه مردم هم نمی‌دانند در زمان بروز حوادث مختلف اعم از سیل و زلزله و ... چه کاری انجام دهند». بر اساس قانون، ریاست جلسات شورای عالی مدیریت بحران بر عهده رییس جمهوری است. این قانون از سال ۸۵ یعنی یک‌سال پس از رسیدن محمود احمدی‌نژاد به ریاست دولت، اجرایی شد اما تاکنون نه احمدی‌نژاد و نه روحانی در جلسات شورای عالی مدیریت بحران حضور نیافته‌اند. اکبرپور در این‌باره می‌گوید: «درست است که روسای جمهور در این جلسات حاضر نشده‌اند اما طبق قانون وزیر کشور، قائم‌مقام رییس جمهوری در شورای عالی مدیریت بحران است و تاکنون جلسات زیادی به ریاست وزیر کشور تشکیل شده است. علاوه بر آن در سال‌های اخیر در چندین جلسه جهانگیری، معاون اول رییس جمهور به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در این جلسات حاضر شده که این نشان دهنده توجه ویژه به مدیریت بحران است».

فكر مردم باشيد

بحران‌هايي كه در كشور واقع مي‌شود، مشكلات بسياري براي مردم به وجود مي‌آورد و بي‌توجهي به اين موضوع نشان دهنده بي‌اهميت بودن مسائل مربوط به مردم در ميان مسئولاني كه خود با راي ملت به جايگاهي مي‌رسند. در اين بين بايد توجه داشت كه سازمان‌هايي مانند مديريت بحران در روزگاري كه مردم با معضل وگرفتاري دست‌ وپنجه نرم مي‌كنند با آن‌ها روبه‌رو مي‌شود و بايد به بهترين شكل ممكن به آن‌ها خدمت رساني كنند، ولي متاسفانه در برخي اوقات ما شاهد آن‌هستيم كه حتي مسئولان مربوط در مناطق بحران زده نيز براي دلگرمي مردم حاضر نمي‌شوند چه برسد كه تدبيري براي آن بينديشند. مسئولان ما بايد بدانند كه مردم ولي‌نعمتان آن‌ها هستند و بايد براي بهتر زيستن در جامعه تلاش‌هاي گسترده‌اي انجام شود نه اينكه تلاش‌ها را به سخنراني‌ها پشت تريبون خلاصه كرده و تنها به ژست‌هايي بسنده كنند كه به درد دنيا و آخرت ملت نمي‌خورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.09635s, 19q