دود سیگار برای نوزادان متولد نشده هم خطرناک است

۱۳۸۹/۱۲/۲۲ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 25577
سلامت نیوز :پدران آینده باید سیگار کشیدن را ترک کنند تا فرزند آن‌ها با خطر روبه رو نشود.
محققان دانشگاه ناتینگهام متوجه شدند زنانی که در دوره بارداری در برابر دود سیگار قرار می‌گیرند با احتمال 23 درصد بیش‌تر فرزندشان مرده به دنیا می‌آید و با احتمال 13 درصد بیش‌تر نوزادشان به نقص‌های مادرزادی دچار می‌شود.
این نتایج با بازبینی 19 مطالعه مختلف که در سراسر جهان انجام شده بود به دست آمد.
یکی از کارشناسانی که در این طرح شرکت داشته در این باره گفت: زنان باردار باید به طور جدی در مورد خطرات دود سیگار آگاه باشند.
این مطالعات قبلا در کشورهای آمریکای شمالی، آمریکای جنوبیف آسیا و اروپا انجام شده است.
تمام این مطالعات روی زنانی انجام شده بود که خودشان سیگار نمی‌کشیدند اما در معرض دود سیگار اطرافیان خود مانند همسرشان بودند.
تمام این تحقیقات اثبات می‌کند که زنانی که همسر یا اطرافیانشان بیش از 10 سیگار در اطراف او می‌کشند خطر را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهند.
محققان اعلام کردند پدران آینده که سیگار می‌کشند باید بیش‌تر در مورد خطرات دود سیگارشان برای نوزادی که هنوز متولد نشده است آگاه باشند.
دود سیگار می‌تواند خطراتی مانند کاهش شدید وزن در هنگام تولد، تولد زودرس و برخی از انواع دیگر نواقص مادرزادی مانند مشکلات قلبی را افزایش دهد.
د کتر جو بئوناردیبی که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: چیزی که ما نمی‌دانیم، این است که آیا این عوارض در اثر دود سیگاری است که مادر در طول دوره بارداری استنشاق می‌کند یا عوارضی است که در اثر کشیدن سیگار روی کیفیت اسپرم پدران اثر می‌گذارد. شاید هم هر دو مورد در این زمینه تاثیرگذار باشند.
او در این باره گفت: هنوز هم باید تحقیقات بیش‌تری در این باره انجام شود، اما به هر حال نکته مهم این است که مردانی که همسرشان باردار است باید هرچه سریع‌تر سیگار کشیدن را ترک کنند.
منبع:خبرآنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89599s, 18q