وزیرکشور آمار معتادان را شخصاً ۷۰۰هزار نفر کاهش داد!

۱۳۹۷/۰۷/۳۰ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 256482
وزیرکشور آمار معتادان را شخصاً ۷۰۰هزار نفر کاهش داد!

سلامت نیوز:رحمانی فضلی طی اظهاراتی عجیب و غیرکارشناسی مدعی شد جامعه آماری معتادان در دوره مدیریت پنج‌ساله او از 3 میلیون نفر به 2 میلیون و 300 هزار نفر رسیده است بدون آنکه توضیح دهد این 700 هزار نفر که به قدر جمعیت یک کشور هستند، دقیقا کجا رفتند و چه شدند!


به گزارش سلامت نیوز به نقل از جوان ،وزیر کشور اعلام کرد تعداد معتادان نسبت به پنج سال گذشته ۷۰۰هزار نفر کاهش داشته است که در این کاهش بیش از ۶۵درصد اقدامات مقابله‌ای، اطلاعاتی بوده است اعلام این خبر در حالی است که آقای رحمانی فضلی توضیح ندادند چگونه و با چه مکانیزمی توانسته‌اند به اندازه جمعیت کشور بحرین از جامعه معتادان ما بکاهند! آن هم در شرایطی که چهره شهر‌ها و محله‌ها برخلاف این اظهارات است. داد همه مسئولان به جزء وزیرکشور هم از ازدیاد اعتیاد به هواست!


آسیب‌های اجتماعی پاشنه‌آشیل کشور به حساب می‌آیند و تا زمانی که برنامه‌ریزی اصولی و سیستمی برای پیشگیری و درمان این آسیب‌ها اعمال نشود همچنان افراد جامعه در معرض اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی خواهند بود. مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به این موضوع که تریاک بیشترین ماده‌مخدر مورد مصرف معتادان است، گفت: تریاک با میزان ۵۶/ ۳ درصد رتبه نخست و خانواده کانابیس (شامل حشیش، گل، ماری‌جوانا)، شیشه و هرویین به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم ماده مخدر مورد مصرف افراد معتاد را در کشور دارند. حمیدرضا صرامی درخصوص پیشگیری اولیه از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی اعلام کرد: خانواده کانابیس شامل حشیش، گل و ماری‌جوانا ۹/۱۱ درصد، شیشه ۸/ ۳ درصد و هرویین ۷ درصد از حجم موادمخدر مصرفی هستند.


آمار ۳ میلیون نفری معتادان در کشور
آمار‌های اعلامی از سوی این مسئول حاکی از آن است که ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۸۰۰ مصرف‌کننده مستمر موادمخدر در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال در کشور وجود دارد و ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار نفر از معتادان زیر چتر خدمات درمانی هستند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت باید تلاش‌های خود را مضاعف کنند تا شمار مراکز درمان و ترک اعتیاد به میزان سه برابر کنونی افزایش یابد تا همه معتادان زیرپوشش برنامه ترک موادمخدر قرار گیرند.


همچنین مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر نهاد ریاست جمهوری گفت: ۱۵۶ هزار نفر از جمعیت مصرف‌کنندگان مستمر موادمخدر را زنان تشکیل می‌دهند. برای زنان خانه‌دار، دختران دانش‌آموز و جوان سطح مداخلات پیشگیری باید افزایش یابد.


افزایش مرگ‌و‌میر با مواد ناخالص
۳۵ درصد موادمخدر تولیدی در افغانستان از ایران عبور می‌کند که معضلات متعددی را برای کشورمان ایجاد کرده است. ناخالصی‌های موجود در موادمخدر نیز مرگ‌و‌میر مصرف‌کنندگان را زیاد و یا عواقب دیگری برای افراد ایجاد می‌کند که هزینه‌های آن بر اجتماع تحمیل می‌شود. در این خصوص صرامی معتقد است، همه طبقات اجتماعی با هر سطح سواد در معرض ابتلا به موادمخدر هستند. بنابراین در رویکرد اجتماعی‌شدن عرصه پیشگیری همه باید ایفای نقش کنند و سطح مداخلات درمانی و پیشگیری از مصرف موادمخدر نیز در سبد کالای زندگی قرار گیرد.


قرارگاه آسیب‌های اجتماعی یک گام به جلو
به گفته وزیر کشور تاکنون شش جلسه درخصوص آسیب‌های اجتماعی در خدمت رهبر معظم انقلاب برگزار شده است و جلسه هفتم نیز در اواخر آبان برگزار می‌شود و ایشان شخصاً این موضوع را پیگیری می‌کنند. در این خصوص عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با اشاره به اهمیت موضوع موادمخدر در جامعه اظهار داشت: موضوع موادمخدر موضوع پیچیده‌ای است که با جان و بدن انسان مرتبط و همه دنیا در این خصوص درگیر هستند و ما نسبت به شرایط جهانی در وضعیت مطلوبی هستیم، ضمن اینکه در آغاز فعالیت بنده در ستاد مبارزه با موادمخدر و براساس شیوع‌شناسی اعتیاد حدود ۳میلیون نفر معتاد وجود داشت که در حال حاضر از این تعداد ۷۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.
همه آمار‌هایی که تاکنون ارائه شده‌اند برخلاف اظهارات روزگذشته وزیرکشور است.‌ای کاش آقای رحمانی می‌گفتند چگونه توانسته‌اند به اندازه جمعیت کشور بحرین از جامعه معتادان بکاهند؟!


اعتیاد؛ عامل اول طلاق
اعتیاد عامل اصلی برای روآوردن فرد به سایر آسیب‌های اجتماعی است. در این زمینه رحمانی فضلی، با اشاره به نقش مخرب موادمخدر در بروز آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد: وقتی موضوع طلاق را بررسی می‌کنیم، اولین عامل اعتیاد است؛ ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب نیز در پنج عنوان آسیب‌شناسی اعتیاد را به عنوان آسیب اول مطرح کردند.


۶۵ درصد اقدامات اطلاعاتی بوده‌است
رحمانی فضلی با بیان اینکه نیروی انتظامی علاوه بر مبارزه با موادمخدر در حوزه اجتماعی‌کردن مبارزه نقش زیادی داشته است، گفت: ما بدون اجتماعی‌کردن این مسئله نمی‌توانیم با مسائل آسیب‌های اجتماعی مواجه شویم، ضمن اینکه بهترین راه مبارزه با اعتیاد، معتاد نشدن است. وی با بیان اینکه در بحث پیشگیری و اجتماعی‌کردن مبارزه با اعتیاد تشکل‌های مردمی نقش مؤثری دارند، گفت: در بحث مقابله با موادمخدر تأکید بر روش اطلاعاتی بوده و بیش از ۶۵درصد اقدامات مقابله‌ای، اطلاعاتی بوده است و نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات کار‌های خوبی را انجام داده‌اند. وزیر کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه صیانت خاطر نشان کرد: برای هشت تا ۱۰هزار نفر از بهبودیافتگان از اعتیاد اشتغال ایجاد کرده‌ایم، ضمن اینکه در بعد بین‌المللی نیز تلاش کردیم با سازمان ملل و نهاد‌های منطقه‌ای تعامل داشته باشیم، اما با همه اقدامات انجام‌شده هنوز هم وجود یک معتاد برای ما مسئله است. گفتنی است رحمانی فضلی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بود که با معرفی اسکندر مؤمنی از سوی فرمانده نیروی انتظامی، جای خودش را به وی داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76593s, 19q