عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

کدام بیماری با سلیاک اشتباه می‌شود

۱۳۹۷/۰۸/۰۲ - ۰۹:۵۱ - کد خبر: 256643
کدام بیماری با سلیاک اشتباه می‌شود

سلامت نیوز:عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم را تشریح کرد و گفت: این بيماري باعث ايجاد علائم مشابه با بيماري سلياك مي‌شود ولي براي تشخيص قطعي آن نمي توان از اندوسكوپي و تست‌هاي آزمايشگاهي استفاده كرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،‌ آزیتا گنجی، فوق ‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره گوارش و کبد، در ارتباط با بیماری‌های وابسته به گندم اظهار داشت: این بیماری‌ها طیف وسیعی را تشکیل می‌دهند که با مکانیسمهای ایمنولوژیک و غیر ایمنولوژیک باعث ایجاد علائم و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شوند و به طور کلی سلیاک و نان ‌سلیاک (حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گلوتن) دو دسته عمده این بیماری‌ها هستند.


وی افزود: سلیاک بیماری ایمونولوژیک وابسته به گلوتن موجود در گندم و غلات بوده ولی در موردحساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم مکانیسم ایجاد علائم وابسته به سیستم ایمنی و با ایجاد انتی بادی و ایجاد خاطره این واکنش در بدن نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: شاید به دنبال ابتلا به عفونت‌های باکتریال و یا ویرال و یا نغییر در میکروبیون‌های روده گیرنده های سطح سلول نحریک شده ومنجر به افزایش نفوذ پذیری غشا سلول گردد که منعاقبا باعث تحریک ماکروفاژها و سایر سلولهای موجود در زیر مخاط در مواجهه با ترکیبات موجود در دانه گندم شده و باعث ایجاد علائم گوارشی و خارج گوارشی در بیمار شود که این علائم شبیه به سلیاک است.

فوق‌ تخصص بیماری‌های گوارش و کبد ادامه داد: علایم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم همچون کم‌خونی، درد استخوانی و عضلانی گیجی و منگی و علایم گوارشی شامل درد شکم، تهوع و نفخ است.

عضو هیأت علمی علوم پزشکی مشهد دکتر گنجی عنوان کرد: برای تشخیص این بیماری بعد از قطعی کردن عدم وجود سلیاک رژیم بدون گلوتن را برای بیمار آغاز می‌کنیم. اگر طی چند روز وضعیت رو به بهبود رفت و یا حداقل بیش از 50 درصد کاهش علائم مختلف را نشان داد و در صورت مصرف مجدد گلوتن عود مجدد علائم دیده شد تقریبا از تشخیص بیماری مطمئن می گردیم .ولی مشکل بعدی ما تعیین طول درمان و یا زمان نیازمند به رعایت رژیم غذایی است که تاکنون مشخص و ثابت نشده است.

وی گفت: برخی از غذاها و میوه جات و سبزی‌هایی که محتوی فودمپ (انواع کربوهیدرات‌هایی که هضم سختی دارند و سبب مشکلات گوارشی می‌شوند) است نیز به علت عدم هضم و جذب می توانند علائم مشابهی بخصوص نفخ و درد شکم را ایجاد می کنند ولی در این بیماران علائم خارج گوارشی بروز نمی کند که باید برای تشخیص افتراقی مد نظر قرار گیرد


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78289s, 19q