آسیب جدی به مفاصل ستون فقرات در سفرهای طولانی

۱۳۸۹/۱۲/۲۴ - ۱۳:۳۵ - کد خبر: 25701
آسیب جدی به مفاصل ستون فقرات در سفرهای طولانی
سلامت نیوز :رییس انجمن فیزیوتراپی ایران هشدار داد: قرار گرفتن روی صندلی اتومبیل در سفرهای طولانی مدت باعث وارد شدن آسیب‌های جدی و شدید به دیسك‌های بین مهره‌ای و مفاصل ستون فقرات می‌شود.

به گزارش  ایسنا، دكتر اسماعیل ابراهیمی در این باره اظهار داشت: یكی از مواردی كه باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت آرتروز زودرس مفاصل می‌شود، قرار گرفتن در یك وضعیت ثابت در سفرهای طولانی مدت است.

عضو شورای عالی نظام پزشكی كشور افزود: آرتروز مفصلی بیشتر در مفاصلی كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مانند مفاصل زانو، مچ، ران و ستون فقرات ایجاد می‌شود و باعث ایجاد درد می‌شود و علت آن نزدیك شدن سطوح مفصلی به همدیگر، كاهش فضای مفصلی، سایش استخوانها روی همدیگر و همچنین تخریب نسبی یا كامل غضروف است.

دكتر ابراهیمی یكی از مهمترین علل ایجاد آرتروز را تكرار حركات متوالی در پریود زمانی طولانی ذكر كرد و افزود: تكرار حركات حتی در موارد بسیار معمولی و طبیعی مانند راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها، نشستن‌های طولانی مدت پشت میز كار، نویسندگی و حتی نقاشی كه در آنها یك حركت به صورت تكرار شونده انجام می‌شود، باعث وارد شدن ضربه و تروماهای متعدد گشته و جمع جبری این نیروهای وارد شده مفصل را دچار تخریب و صدمه شدید كرده و بافت آنرا از بین می‌برد و در نهایت فرد را به آرتروز زودرس مبتلا می‌كند.

استاد دانشگاه تهران كاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یك وضعیت ثابت در زمان طولانی و حفظ گودی كمر در هنگام نشستن و حفظ زاویه 30 درجه در ستون فقرات روی صندلی را از جمله مهمترین راهكارهای پیشگیرانه در ابتلا به آرتروز زودرس برشمرد و تاكید كرد: یكی از بهترین‌ درمان‌ها در موارد ابتلا به آتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است كه این امر با مجموعه فرآیندهایی كه توسط فیزیوتراپیست‌ها انجام می‌گیرد محقق می‌شود.

رییس انجمن فیزیوتراپی ایران در پایان گفت: جدیدترین دستاوردها در زمینه پیشگیری و درمان بیماریها و ضایعات اسكلتی و عضلانی و همچنین آرتروز مفصلی در جریان بیست و دومین كنگره فیزیوتراپی ایران از 13 تا 15 اردیبهشت ماه سال آینده مورد بحث و بررسی اساتید و اندیشمندان قرار خواهد گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.95876s, 18q