شیوع دیابت در کشور ۱۱ درصد است

۱۳۹۷/۰۸/۲۲ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 258008
شیوع دیابت در کشور ۱۱ درصد است

سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: شیوع دیابت در کشور ۱۱ درصد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان، باقر لاریجانی در نشست خبری روز جهانی دیابت اظهار کرد:بیماری‌های دیابت، قلبی، سرطان، از ۴ نوع بیماری غیرواگیر هستند. در کشور ایران یکی از اهداف در بیماری‌ای غیرواگیر توقف چاقی و دیابت است. رشد و افزایش دیابت باید در کشور متوقف شود.

وی افزود :اگر با همین شیوه ادامه بدهیم نمی‌توانیم جلوی چاقی و دیابت را بگیریم. نتیجه مطالعات از ۳۰ هزار نمونه گیری در کشور در قالب کتابچه‌هایی چاپ شده است. در کشور ۲۳ درصد چاقی داریم ۳۰ درصد خانم ۱۵ درصد آقایان به این عارضه مبتلا هستند، ولی در استان‌های شمالی این امر بیشتر است. باید برنامه ریزی استانی برای جلوگیری از چاقی باید در پیش گرفته شود.

رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اظهار کرد: هر چه قدر افراد سواد بیشتری پیدا می‌کنند چاقی کمتر می‌شود. برای افرادی کم یاد شیوع چاقی بیشتر است. شیوع دیابت کشور ۱۱ درصد است در خانم ۱۱ و نیم و در آقایان ۱۰ درصد است. در کم سواد ۱۸ درصد و در با سواد‌ها ۱۱ درصد است.

لاریجانی گفت: ۷۰ درصد مردم به دیابت خود آگاه هستند و ۶۰ درصد مردم برای درمان به مراکز مراجعه می‌کنند و این فرآیند را ادامه می‌دهند. درمان موثر در کشور هنوز کم است و حدود ۳۶ درصد کنترل خوبی بر بیماری خود دارند؛ و اگر به این شیوه پیش برویم با عواقب بدی رو به رو خواهیم شد. دیابت فشار خون و چربی ۱، ۴ جمعیت ما فشار خون دارند که از این میزان زنان و بی سواد‌ها سهم بیشتری دارند.

وی ادامه داد :۶۰ درصد از بیماری فشار خون مطلع هستند و حدود ۴۰ درصد از این بیماری در حال درمان است. ۲۲ درصد چربی خون دارند و بالاتر از ۲۰ سال ۵۰ درصد از بیماری اطلاع دارند و ۳۰ درصد در حال درمان و کنترل موثر بیماری خود هستند. فعالیت فیزکی در کنترل این بیماری نقش موثر دارند. ۶۰ درصد جمعیت ما فعالیت مفید ورزشی ندارند. ۱۵

لاریجانی گفت :درصد جمعیت ما سیگاری هستند که بیشتر مربوط به مردان و ۲ درصد مربوط به زنان است. تغذیه مناسب برای دیابت بسیار مفید است. مصرف میوه در کشور ۱۷ درصد جمعیت است. ۴ درصد جمعیت از سبزیجات استفاده می‌کنند. مصرف نمک در کشور بسیار است و ۵۰ درصد نمک از طریق نان به بدن مردم ورد می‌شود. ۱۲ درصد جمعیت نمک مصرفی مناسب دارند. ۱۰ درصد جمعیت ما ماهی استفاده می‌کنند. مصرف الکل در کشور ما بسیار پایین مخصوصا در بین خانم‌ها است.

وی درادامه افزود: دیابت گر کنترل نشود با عوارض جدی رو به رو می‌شویم. بیشترین هلت کم بینایی و دیالوگ در کشور مربوط به دیابت است. در دنیا ۴ میلیون فرد دیابتی در سال فوت می‌کنند. ور ایران ۳۲ هزار نفر بر اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهند. کشور ما جز کشور‌هایی است که بیشترین میزان شیوع دیابت را دارد. میزان دیابت در دنیا ۶۲۵ میلیون نفر در دنیا است. ۵ یا ۶ میلیون دیابتی در کشور وجود دارد. ۲، ۳ دیابتی‌ها شهری و ۲، ۳ دیابتی‌ها در سنین بهره وری هستند. در سال ۲۰۲۵ شیوع دیابت در کشور به ۱۷ یا ۱۸ درصد خواهد رسید. اگر این بیماری خوب کنترل نشود در هر ۳۰ ثانیه یک قطع عضو در دنیا رخ می‌دهد. بین ۱۰ تا ۱۷ درصد هزینه‌ها در برخی کشور‌ها صرف دیابت می‌شود.

وی تصریح کرد : وزارت بهداشت عزم جدی دارد که این بیماری را کنترل کند. کمتر کشور در دنیا سند مشخصی تحت عنوان سند تحول برای چگونگی مقابله با بیماری دیابت دارد. نظام ثبت دیابت در کشور در چند سال آینده امیدواریم سامان پیدا کند. پروژه ایراپن افراد پر ریسک در معرض ابتلا به بیماری غیرواگیر طراحی شده است. در هفته‌ها و ماه‌های آتی کلینیک‌های مخصوص بیماری غیرواگیر و دیابت در کشور افتتاح خوهد شد. برنامه‌های استانی هم طراحی خوهد شد تا جلوی شیوع این بیماری گرفته شود. افراد بالاتر از ۵۰ سال مقدار حدودا ۲۵ درصد دیابتی هستند. کلینیک‌های خصوصی و دولتی برای کنترل این بیماری‌ها در حال گسترش است. در بخش خصوصی بهه دنبال اینستلگو سازی برای افتتاح کلینیک‌های جامع هستیم. کلینیک یاس در حال سازماندهی است. الگو سازی در کشور برای دیابت در حال ساماندهی است.

باقر لاریجانی خاطر نشان کرد :مسئله دیابت مسئله‌ای جدی است. در حال برنامه ریزی برای کل کشور هستیم تا استان‌ها را درگیر این موضوع کنیم.

رییس پژوهشگاه غدد در ادامه درپاسخ به سوالی گفت: مسئله بیماری‌های غیرواگیر فقط کار وزارت بهداشت نیست و دست اندرکاران دیگری هم در این مساله وارد شده اند. با وزارت خانه جهاد کشاورزی، وزارت ورزش، وزارت راه، قراردادی بستیم که در موضوعات مرتبط با سلامت مردم با یکدیگر کار کنیم. در حالی که قیمت میوه و سبزی گران است، اما ۶۰ درصد جمعیت ما فعالیت کافی ندارند و حاضرند به جای سبزی از غذا‌های فست فود و نمک و سایر مواد مضر استفاده کنند. این امور باید درخانواده‌ها حل و فرهنگ سازی شود. ۵۰ کلینیک غیرواگیر در کشور به زودی افتتاح می‌شود.

لاریجانی درادامه گفت: ۲۵ درصد جمعیت ما فشار خون دارند و اگر این امر کنترل نشود همین افراد به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند. عدم پیگیری برای درمان بیماری مشکل فقط ایران نیست و در کل جهان با این پدیده رو به رو هستیم.

رییس پژوهشگاه غدد در ادامه گفت: دیابت نوع ۲ حدود ۸۵ درصد دیابتی‌ها را تشکیل می‌دهد و بیشتر این افراد چاق هستند. درمان‌های برای این افراد وجود دارد مثل سلول درمان و عمل وجود دارد. ایران جز کشور‌های پیشرفته در درمان بیماری دیابت است؛ و افراد مبتلا به دیابت با رژیم غذایی خوب و لاغری می‌توانند بیماری خود را کنترل کنند. درمان‌های جدید برای دیابت نتوانستند تغیر ماهوی در درمان دیابت را باعث شوند. بهترین روش درمان، درمان مداوم و کنترل دیابت است.

انسیه نصلی، رییس مرکز تحقیقات دیابت در ادامه بیان کرد: دیابت بیماری مضمنی است و بیمار باید سالیان زیاد را با این بیماری سپری کند. هزینه‌های این بیماری به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم است، ولی هزینه‌های نامحسوس بیماری باعث می‌شود این بیماران دلسرد شوند چرا که باید همیشه تحت درمان باشند. بیماران دیابتی با مراجعه به کلینک‌های مخصوص دیابت کل پکیج درمانی را دریافت می‌کنند و به صورت کلی تحت درمان قرار می‌گیرند. حتی در این کلینیک‌ها بستر بررسی مسائل روان شناسی برای این بیماران فراهم می‌شود. کلیه اطلاعات این بیماران در سامانه دیابت ذخیره می‌شود تا بعدا برای زندگی سایر افراد مبتلا به این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

ضیائی موسس کلینیک دیابت افزود: در این کلینیک بر سه محور درمان آموزش و پژوهش تاکید داریم؛ و درمان بیمار در این کلینیک هدف ماست در حوزه دوم در صدد آموزش به بیماران در زمینه آگاهی از بیماریشان هستیم و درزمینه پژوهش سعی می‌کنیم اطلاعات بیماران را جمع آوری و از این داده‌ها برای بهبود وضعیت این افراد استفاده کنیم.
ادیبی مدیر پروهشگاه دیابت گفت: ۳۰هزار بیمار پرونده تشکیل داده اند در دو کلینیک مخصوص دیابت و حدود ۶۰ درصد افراد غیر فعال هستند. در تهران ۱ میلیون بیمار دیابتی یعنی ۱۰ درصد جمعیت مبتلا به دیابت هستند و حدودا برای ۳ درصد خدمات ارائه می‌شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.05548s, 19q