دبیرعلمی بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران:

درمان شب کوری با ورود ویروس به بدن/ انجام مراحل تحقیقاتی ژن درمانی در ایران

۱۳۹۷/۰۸/۲۲ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 258058
درمان شب کوری با ورود ویروس به بدن/ انجام مراحل تحقیقاتی ژن درمانی در ایران

سلامت نیوز:دبیرعلمی بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران با اشاره به موضوع ژن درمانی برای مشکلات مادرزادی بینایی گفت: با استفاده از برخی از ویروس‌ها می‌توان اختلال ژنی منجر به نابینایی را برطرف کرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مصطفی سلطان‌سنجری در حاشیه بیست و هشتمین کنگره چشم‌پزشکی ایران در ارتباط با موضوع ژن درمانی برای مشکلات بینایی، اظهار داشت: این مسئله برای درمان بیماری‌های ارثی ناشی از اختلالات ژنتیکی و تغییر در ژن کاربرد دارد.

وی افزود:امروزه محققان ثابت کرده‌اند از طریق ویروس می‌توان ژن را وارد سلول بدن کرد و اختلال ژنی را جهت رفع آن اقدامات لازم را انجام داد و این خبر خوشی در حوزه درمان نابینایی و کم بینایی‌های ارثی است.

دبیرعلمی بیست و هشتمین کنگره چشم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، گفت:‌از طریق مشاوره‌های قبل از ازدواج نمی‌توان صد در صد بیماری‌های نادری که از طریق تغییر در ژن حاصل شده‌اند را شناسایی و درمان کرد که درمان شب‌کوری که منجر به نابینایی می‌شود از جمله مواردی بود که در این حوزه می‌توان مد نظر قرار داد.

سلطان‌سنجری بیان کرد: شب کوری دارای 18 ژن دارد که شناسایی تنها 2 مورد آن محقق شده و بهترین راه برای کاهش آمار این بیماری پیشگیری است. همچنین شیوع شب کوری هر چند چندان زیاد نبود ولی به دلیل اینکه از نوزادی تا پایان عمر فرد را گرفتار می‌کند مشکلات زیادی را برای خانواده به همراه دارد.

وی گفت: ژن درمانی برای شب کوری در حال حاضر در ایران مراحل تحقیقاتی را طی کرده و هنوز به مرحله بالینی راه نیافته است که امیدواریم این موضوع در کشور ما هر چه سریع‌تر محقق شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55097s, 19q