مصرف بی رویه داروها منجر به بیماری های كلیوی و كبدی می شود

۱۳۹۰/۰۱/۱۰ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 25814
مصرف بی رویه داروها منجر به بیماری های كلیوی و كبدی می شود
سلامت نیوز: استامینوفن كدئین، قرص سرماخوردگی بزرگسال، كپسول آموكسی سیلین، قرص دیفنوكسیلات و راینیتیدین، داروهای نخست پر مصرف در كشور به لحاظ تعدادی شناخته شده اند.

دفتر آموزش و ارتقای سلامت اعلام كرد: تجویز غیر منطقی داروها علاوه بر تبعاتی كه بر سلامتی مردم دارد، هزینه های غیر متعارف را بر دوش مردم و سازمان های بیمه گر تحمیل می كند.

بر اساس این گزارش مصرف بیش از حد دارو مشكلاتی را به همراه دارد و اگر دارو كمتر از مقدار تجویز شده هم مصرف شود مانع از اثر بخشی دارو می شود.

همچنین مصرف بی رویه استامینوفن به كبد آسیب وارد كرده و به همین دلیل از استامینوفن باید زمانی استفاده كنیم كه واقعا تب داشته باشیم.

براساس اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت آسپرین جزء داروهایی است كه باید از خانه ها حذف شود خصوصا مصرف خودسرانه آن در ارتباط با اطفال كاملا باید قطع شود به خاطر اینكه آسپرین می تواند برای اطفال یك سری عوارض مغزی جدی كه منجر به مرگ می شود، داشته باشد.

گفتنی است مصرف آنتی بیوتیك و آموكسی سیلین نیز باید حتما راس زمان مشخص مصرف شود و حداقل طول دوره درمان برای بیماری ها یك هفته است اما با نظر پزشك گاهی زمان بیشتری نیاز است. بنابراین مصرف یكی دو روزه آموكسی سیلین به صورت خود سرانه نه تنها دردی را دوا نمی كند بلكه مقاومت دارویی هم ایجاد می كند.

بر اساس این گزارش بعضی از آنتی بیوتیك ها می تواند همراه با حساسیت های شدید باشد از جمله پنی سیلین از آنتی بیوتیك هایی است كه زیاد مصرف می شود ولی پنی سیلین تحت هیچ شرایطی نباید در خانه ها و جاهایی كه امكانات وجود ندارد تزریق شود چراكه حساسیتی كه این دارو ایجاد می كند آنقدر شدید است كه می تواند به راحتی منجر به مرگ شود خصوصا اگر امكانات لازم در اختیار نباشد.

بر اساس این گزارش، عدم شناخت مردم از دارو از مهم ترین دلایل مصرف غیر منطقی دارو است و به طور كلی 10 درصد افرادی كه به مصرف غیرمنطقی دارو می پردازند، عوارض شدید دارویی را تجربه می كنند و این عوارض بیشتر بر روی پوست، تنفس و قلب ظاهر می شود./204


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40631s, 18q