راه‌اندازی بایوبانک ایرانی/ پزشک خانواده ماشینی در آینده طبابت

۱۳۹۷/۰۸/۲۵ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 258180
راه‌اندازی بایوبانک ایرانی/ پزشک خانواده ماشینی در آینده طبابت

سلامت نیوز: رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به راه‌اندازی بایوبانک در کشور گفت: آینده طبابت در بایوبانک خلاصه شده و سابقه پزشکی کشوری بوده که در آینده فراگیر می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، جلال جلال‌شکوهی در حاشیه برگزاری کنگره سونوگرافی آنومالی، NT و بارداری اظهار داشت: 123 سال از کشف اشعه ایکس توسط فیزیکدان آلمانی می‌گذرد و بیش از 53 سال بوده که رشته رادیولوژی در ایران ایجاد و گسترش یافته است و امروزه اشعه ایکس جزو لاینفک مراکز درمانی و درمانگاه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه رادیولوژی جزو رشته‌های مادر بوده و از سال 2012 انجمن رادیولوژی اروپا و آمریکا 8 نوامبر را جشن اشعه اختصاص داده و ما نیز مراسمی در همین عنوان داریم و امسال شعار آن تصویربرداری از قلب است.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه انجمن رادیولوژی ایران 2300 عضو فعال دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 1400 این آمار به 3 هزار نفر برسد، گفت: فعالیت رادیولوژیست‌ها در درمان بیماری‌ها بسیار حائز اهمیت است چرا که بدون تشخیص خوب درمان خوب صورت نمی‌گیرد.

جلال شکوهی بیان داشت: رشته رادیولوژی وابسته به تجهیزات ارزی بوده و امروز رادیولوژیست‌ها به دلیل نوسانات ارزی و تعرفه‌های پایین با چالش‌های زیادی مواجه شدند.

وی از راه‌اندازی بایوبانک با همکاری سازمان نقشه‌برداری مغز خبر داد و گفت: ایران تنها کشوری است که در خاورمیانه موفق به تشکیل بایوبانک شده و تنها برخی از کشورهای جهان همچون فرانسه، آمریکا و آلمان به این امر دست یافته‌اند.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران بیان داشت: بایوبانک علاوه بر اینکه تصویرهای رادیوگرافی افراد را دارد آزمایشات خون، خصوصیات اخلاقی و روانی را نیز در برگرفته و در حال حاضر 6 هزار نمونه در این بایوبانک وجود دارد.

جلال‌شکوهی خاطرنشان کرد: آینده طبابت در بایوبانک خلاصه خواهد شد و به طور ماشینی می‌تواند پزشک خانواده افراد باشد.

وی گفت: تعداد زیادی رادیولوژیست به عنوان مشاور در اجرای این طرح همکاری داشته و چند مجمع جامع عکس‌های تصویربرداری را در اختیار این مجموعه قرار داده‌اند و با استفاده از بایوبانک سابقه پزشکی کشور در آینده ممکن است فراگیر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امين
ضمن تبريك بابت اين اقدامات
به عرض ميرساند كه هيچ شاخه از پزشكي در آينده جايگزين پزشك خانواده نخواهد شد چراكه راديولوژي و پراكلينيك و حتي جراحي در آينده به سمت ماشيني شدن خواهد رفت ولي روابط انساني بين پزشك و بيمار كه نمود اصلي وظايف پزشكان خانواده هست پررنگ تر نيز خواهد شد
متشكرم
6.74593s, 19q