كمبود ویتامین «د» به عروق آسیب می‌رساند

۱۳۹۰/۰۱/۱۵ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 25922
سلامت نیوز :پزشكان قلب و عروق در یك مطالعه جدید خاطرنشان كردند كه كمبود ویتامین «د» می‌تواند موجب سفت شدن و سختی عروق شود.

به گزارش ایسنا، این یافته تایید كننده مطالعات قبلی است كه براساس آنها كمبود این ویتامین می‌تواند موجب بروز نقصان و اختلال در سلامت عروق خونی شود و از این حیث با بروز فشار خون بالا و نیز بیماری‌های قلبی و عروقی رابطه مستقیم دارد.

خبرگزاری شینهوا دراین ‌باره گزارش داد كه این یافته حاصل تلاش متخصصان قلب و عروق در انستیتو سلامت و پیشگیری در مركز فناوری جورجیای آمریكا است.

تحقیقات اخیر نشان داده است كه كمبود ویتامین د خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را دو برابر افزایش می‌دهد. اشخاصی كه میزان دریافت ویتامین د در آنها ضعیف است بییشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری دیابت، چاقی و بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.

بر اساس این گزارش، متخصصان در یك مطالعه قلبی بر روی 15 هزار داوطلب دریافتند افراد مسن كه ویتامین د كمتری دارند، بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار داشتند و اشخاصی كه كمتر ویتامین د مصرف می‌كردند خطر ابتلا در آنان بیشتر بوده است.

در پژوهش جدید نیز كه روی 550 كارمند این انستیتو انجام گرفته معلوم شد مصرف ویتامین د به میزان مناسب می‌تواند سلامت عروق را بهبود بخشد. عوارض اصلی ناشی از كمبود این ویتامین، راشیتیسم یا نرمی استخوان است. این بیماری در اثر کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان‌ها در کودکان است. این عوارض در استخوانهای اصلی و بلند رخ داده و فرد دچار درد و سستی عضلات می‌شود.

مقدار ویتامین د در کبد ماهی و سایر حیوانات زیاد است. این ویتامین در شیر، کره و زرده تخم مرغ نیز وجود دارد. برای کودکان و زنان باردار و شیرده روزانه 400 میلی‌گرم مصرف این ویتامین ضروری است. تجویز مقادیر زیاد ویتامین موجب «هیپرویتامینوز» می‌شود که با رسوب املاح کلسیم در بافت‌های نرم از جمله کلیه‌ها و شش‌ها است. نیاز بدن انسان در فصل زمستان به ویتامین بیش از فصل تابستان است چون در فصل تابستان با تماس نورخورشید با بدن این ویتامین در بدن تولید می‌شود و تا حد زیادی نیاز بدن را جبران می‌كند.

به گزارش ایسنا، ویتامین د تنها نوع ویتامینی است که هورمون نیز محسوب می‌شود. بعد از اینکه ویتامین د توسط پوست ساخته شده یا از راه تغذیه جذب بدن شد، کلیه‌ها و کبد کمک می‌کنند تا آن را به شکل هورمون فعال تبدیل کنند. این ماده برای محکم کردن استخوان‌ها و دندانها مفید بوده و همچنین حفظ قدرت عضلانی، جذب کلسیم بدن را کنترل می‌کند. وقتی شما کمبود کلسیم یا ویتامین د داشته باشید، استخوانهایتان ترک خورده یا می‌شکنند. اما کمبود این ماده ممکن است مشکلات دیگری هم به بار آورد كه از جمله آنها ضعف سیستم ایمنی بدن و مشكلات قلبی و عروقی بویژه در مبتلایان به دیابت است.

این مطالعات در نشست سالانه كاردیولوژی كالج آمریكایی نیواورلئان ارائه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75655s, 18q