حوادث، بیشترین علت مرگ کودکان یک تا 59 ماهه زابل است

۱۳۹۰/۰۱/۱۶ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 25957
سلامت نیوز :بر اساس یافته‌های یک پژوهش میزان مرگ میر کودکان یک تا 59 ماهه در شهرستان زابل از میانگین کشوری بیشتر است و مهمترین علت آن میزان فراوان حوادث و سوانح در کودکان این شهرستان است.


به گزارش نظام پرستاری، اقداماتی برای کاهش میزان حوادث و سوانح، بالا بردن آگاهی والدین به علایم و نشانه‌های بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های دستگاه تنفسی و گوارشی همچنین انجام اقداماتی مؤثر و کارآمد در جهت مراقبت از نوزدان تازه متولد شده و مادرانشان، تغذیه نوزادان و کودکان، واکسیناسیون، مدیریت در کنترل و درمان بیماری‌هایی همچون اسهال و پنومونی می‌تواند در کاهش این میزان مؤثر باشد.

از شاخص‌های مهم توسعه و سلامت در کشورها میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است. در سال‌های اخیر میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال کشورمان کاهش یافته است اما همچنان نسبت به کشورهای در حال توسعه بالاتر است.

با توجه به حس فوریت جدی با منابع بسیج شده در جهت پیشرفت کاهش میزان مرگ و میر کودکان تا سال 2015 جمعی از پرستاران شهرستان زابل بر آن شدند تا عوامل مؤثر بر مرگ و میر کودکان 59-1 ماهه سال 1386 این شهرستان را  تحقیق کنند.

بر پایه این گزارش، این پژوهش یک مطالعه توصیفی - تحلیلی و گذشته‌نگر بود که در سال 1386 انجام گرفت. این تحقیق بر روی 93 کودک یک تا 59 ماهه به روش سرشماری انجام شد و ابزار مورد استفاده در این تحقیق چک لیست‌های مرگ و میر کودکان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود که اطلاعات آن توسط کارشناسان آموزش دیده مرکز مرگ و میر کودکان شهرستان زابل جمع‌آوری می‌شد و پس از استخراج داده‌ها و تبدیل به ارقام آماری توسط نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

بر همین اساس، نتایج این پژوهش نشان داد تعداد مرگ و میر کودکان 59-1 ماهه 93 نفر و بیشترین مرگ و میرها در سنین 12-1 ماه (68درصد) بوده است.

از این تعداد 37درصد دختر و 63درصد پسر بودند. بیشترین علت فوت در نتیجه حوادث و سوانح با 27 درصد شیوع، بود و بعد از آن مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی با فراوانی 3/18درصد و بیماری‌های دستگاه گوارش با 2/15درصد بود.

 بیشترین علت عدم بهبود کودک نیز به علت حساس نبودن والدین به علائم خطر بیماری‌ها و تأخیر در مراجعه به مراکز درمانی (76درصد) و سپس اصرار والدین به ترخیص کودک قبل از بهبودی کامل به دلیل مشکلات اقتصادی (12درصد) بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12285s, 18q