قرص های اکستازی حافظه را نابود می‌کند

۱۳۹۰/۰۱/۲۰ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 26065
قرص های اکستازی حافظه را نابود می‌کند
سلامت نیوز :دانشمندان با انجام مطالعاتی که برای اولین بار انجام می‌شد خطرات استفاده از قرص‌های اکستازی را بررسی کردند.
در این مطالعات مشخص شد، افرادی که از قرص‌های اکستازی استفاده می‌کنند ممکن است به مغز خود آسیب رسانده و حتی بخش زیادی از حافظه خود را از دست بدهند.

محققان برای اولین بار اثبات کردند استفاده از داروهای کلاس A می‌تواند باعث کوچک شدن هیپوکامپوس مغز شود که وظیفه ذخیره اطلاعات را بر عهده دارد.

کارشاسان در مرکز تحقیقات آکادمیک آمستردام از مغز افرادی که از این داروها را استفاده می‌کنند عکس برداری کردند تا متوجه تغییرات ایجاد شده در هیپوکامپوس آن‌ها بشوند.

این محققان اندازه مغز 10 نفر از افرادی را که مدت طولانی است از اکستازی استفاده می‌کنند با افرادی که هرگز سراغ این داروها نرفته بودند مقایسه کردند. این افراد در طول 2.5 سال بیش از 250 قرص اکستازی مصرف کرده بودند.

آن‌ها متوجه شدند اندازه این بخش از مغز مصرف کنندگان قرص‌های اکستازی تقریبا 10 درصد کوچک‌تر از افراد معمولی است. کوچک‌ شدن هیپوکامپوس در افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند یا توانایی مغزی آن‌ها در حال کاهش است دیده می‌شود.

این در حالی است که پروفسور نات مشاور سابق دارویی در کشور انگلستان معتقد است خطرات استفاده از مشروبات الکلی بیش‌تر از اکستازی، ال‌اس‌دی و حشیش است.

اکستازی یکی از انواع مواد مخدر است که در طول دو دهه گذشته نام آن بسیار به گوش می‌خورد. اکستازی یک داروی بسیار قوی تغییر دهنده ی خلق و خو است که سبب می شود مصرف کننده ، هر کاری را بدون این که به عواقب ناشی از آن فکر کند ، انجام بدهد. این دارو در کلاس A طبقه بندی می‌شود که می‌تواند منجر به آسیب‌های مغزی شدید و حتی در صورت مصرف با برخی مواد دیگر منجر به مرگ شود. اما طبق ارزیابی‌های جدید دانشمندان مضرات مشروبات الکلی نزدیک به 8 برابر قرص‌های اکستازی است.
منبع:خبرآنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96054s, 18q