با وجود افزايش بارش ها، همچنان تهديدات زيست محيطي وجود دارد

درياچه اروميه و تهديد خشكي هميشگي

۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 260654
درياچه اروميه و تهديد خشكي هميشگي

سلامت نیوز:حال زار درياچه اروميه در سال هاي اخير نگراني هاي بسياري را براي بسياري از علاقه مندان محيط زيست ايجاد كرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،پس از آنكه اين درياچه به مرز خشكي رسيد و مشكلات زيست‌محيطي زيادي را براي ساكنان اروميه و شهرهاي اطراف آن ايجاد كرد، دولت به فراست نجات درياچه و تلاش براي احياي آن افتاد. كميته اي نيز در اين زمينه تشكيل شد و با برخي اقدامات تاثيراتي ولو اندك در حفظ درياچه داشتند. امسال اما بهبود وضع بارش ها در كشور سبب شده تا اميدواري‌ها براي حفظ اروميه در عين نگراني‌هاي هميشگي بيشتر شود. با اين حال و به اعتقاد فعالان حوزه محیط زیست، شرق دریاچه ارومیه در وضعیت بحرانی ناشی از مسائل زیست محیطی دریاچه ارومیه قرار دارد، ولی در غرب این دریاچه فعالیت‌های پرشتاب اقتصادی به چشم می‌خورد. ضمن آنکه هیچ‌گونه تغییری در سیاست‌های کلان جلوگیری از بحران زیست محیطی این دریاچه صورت نگرفته است.محمد درویش كارشناس محيط زيست با اشاره به برگزاری همایشی در سال ۷۵، گفت: در آن زمان دریاچه ارومیه ۳۵ میلیارد متر مکعب آب داشته که در آن دوران یکی از رویایی‌ترین دوران زندگی خود را سپری می‌کرده است. این امر به گونه‌ای بوده که صاحبان صنایع اطراف این دریاچه ابراز نگرانی می‌کردند که با افزایش سطح آب دریاچه ارومیه خسارات عمده‌ای به فعالیت‌های آن‌ها وارد می‌شود.

از این رو به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از پیشروی آب این دریاچه بودند. درویش با اشاره به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سدهای بی‌شماری روی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه احداث شده، ضمن آنکه ۲۰ هزار چاه غیرمجاز در این منطقه حفر شده است. حدود یک میلیون چاه در کشور حفر شده که از این تعداد هشت درصد آن مربوط به حوضه دریاچه ارومیه می‌شود.

درویش با انتقاد از توسعه چغندرکاری و باغات سیب در منطقه ارومیه، خاطرنشان کرد: از جمله راهکارهای علاج بخشی دریاچه ارومیه ارائه طرح نکاشت بوده است که تا کنون این طرح اجرایی نشده است، ضمن آنکه راهکارهای پیشنهادی دیگر نیز پیاده‌سازی نشده و هیچ تغییر محسوسی در سیاست‌های کلان در زمینه کاهش وابستگی منطقه به منابع آب مشاهده نمی‌شود. با اين حال مدير استاني ستاد احياي درياچه اروميه با اشاره به تداوم برخي تهديدات براي درياچه اروميه مي گويد: طبق برآوردها در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان، اراضی کشاورزی حدود ۲۱ هزار هکتار بیشتر شده است، درحالی‌که طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه باید از افزایش سطح زیر کشت در این حوضه جلوگیری می‌شد تا کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب درحوزه کشاورزی محقق شود.

متاسفانه پایبندی به این مصوبه وجود نداشت. عمده توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه «دیم» بوده است؛ البته از دانشگاه‌های ارومیه و تبریز خواسته‌ایم که بررسی دقیقی در مورد میزان توسعه اراضی کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه داشته باشند. در صورت آماده شدن این گزارش، برخوردهای لازم طبق ضوابط انجام خواهد شد.به گفته فرهاد سرخوش، همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان هم از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه انتقال آب کانی‌سیب به دریاچه ارومیه ابلاغ و تاکنون ۵۰ درصد آن دریافت شده است. قول داده شد که مابقی نیز به زودی تخصیص داده شود.وی با بیان اینکه مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز، در بهمن‌ امسال اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: رهاسازی زمستانه از همه سدهای حوضه آبریز انجام می‌شود. جزيیات مربوط به آن از جمله میزان آب رهاسازی‌شده ابتدای دی مشخص می‌شود.

از میزان آب‌های موجود در حوضه آبریز، مصارف آب شرب و کشاوزی جدا می‌شود و مازاد به عنوان حق‌آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

سرخوش همچنین با اشاره به مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر ورود تمامي روان‌آب‌های حوضه آبریز به دریاچه ارومیه تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد از اول آذر سال جاری تا اردیبهشت سال آینده باید همه روان‌آب‌ها در حوضه دریاچه به عنوان حقابه دریاچه ارومیه تلقی شده

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.31304s, 18q