پژوهشگران ایرانی داروهای ضد افسردگی و آلزایمر را با زعفران ساختند

۱۳۹۰/۰۱/۲۰ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 26118
پژوهشگران ایرانی داروهای ضد افسردگی و آلزایمر را با زعفران ساختند
سلامت نیوز : پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی تهران برای نخستین بار در كشور و پس از 10 سال پژوهش بر روی گیاه زعفران، دو دارو برای درمان افسردگی و آلزایمر ساختند.
 
پژوهشگر طرح تحقیقاتی اثرات درمانی زعفران در افسردگی و آلزایمر روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اعلام این خبر اظهارداشت : این داروها با نام تجاری سافرومود جهت ضد افسردگی و  سافروتین برای درمان آلزایمر تا نیمه نخست امسال تولید و به بازار عرضه می شود.
دكتر  شاهین آخوند زاده افزود : گیاه زعفران در دو مطالعه كارآزمایی بالینی برای آلزایمر مورد آزمایش قرار گرفته است كه مطالعه نخست بر روی حدود 30 بیمار و به مدت 16 ماه و در مرحله دوم بر روی حدود 40 بیمار به مدت 22 ماه آزمایش شد .
آخوند زاده گفت : زعفران در مرحله نخست با دارونما مقایسه شد و در مرحله دوم نیز با داروی اصلی درمان آلزایمز ( دونپزیل) تحت آزمایش قرار گرفت كه تفاوتی بین اثرات زعفران و داروی دونپزیل مشاهده نشد كه نتایج این مطالعه در دو مجله معتبر اروپایی و آمریكایی نیز به چاپ رسید .
وی گفت : در زمان حاضر مجوز ساخت و تولید داروهای ایرانی ضد افسردگی و آلزایمر ساخته شده از زعفران از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گرفته شده است .
برگزیده دوازدهمین جشنواره ابن سینا و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران خاطرنشان كرد : قرار است داروهای زعفرانی ایرانی در قالب كپسول وارد بازار شوند.
دكتر آخوندزاده افزود :گیاه زعفران یك گیاه ایرانی است و در كتاب قانون این سینا نیز به خاصیت های این گیاه از جمله خاصیت ضد افسردگی ، روشن كننده پوست و تقویت كننده بینایی چشم اشاره شده است .
وی گفت : دانشكده داروسازی علوم پزشكی مشهد نیز بر روی این گیاه ایرانی در رابطه با خواص ضد افسردگی آن پژوهش هایی بر روی حیوانات انجام داده است و كارآزمایی بر روی انسان نیز در دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شده است .
دكتر آخوند زاده كه نتیجه تحقیقاتش در خصوص رابطه گیاه زعفران و كاهش میزان افسردگی در كتاب های روان پزشكی به عنوان یك مرجع شناخته شده است گفت : برای نخستین بار فرانسوی ها دارویی از این پژوهش ایرانی برای درمان افسردگی با نام سافرومیل  در سال 2008 ساخته و وارد بازار دارویی كرده اند .
این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: این برای نخستین بار است كه یك دارو با مطالعات ایرانی وارد فارماكوپه یا فهرست دارویی اروپا شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.81321s, 18q