تحقیقات در 10 کشور ثابت کرد، تلفن های همراه برای جوانان خطرنا‌ک‌ترند

۱۳۹۰/۰۱/۲۱ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 26130
سلامت نیوز : دانشمندان اثبات کردند که نوجوانان و جوانان واقعا می‌توانند به تلفن‌های همراه معتاد شوند و ترک عادت استفاده از تلفن‌های همراه در برخی از آن‌ها بسیار دشوار است.
تقریبا همه پدر و مادرها می‌دانند که فرزند آن‌ها به تلفن همراهش وابستگی پیدا کرده و نمی‌تواند لحظه‌ای آن را از خودش دور نگاه دارد.

در صورتی که آن‌ها بخواهند فرزندشان را از استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر منع کنند، باعث استرس، ناآرامی و نگرانی آن‌ها می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد علائمی که این نوجوانان از خود نشان می‌دهند شبیه به افرادی است که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده‌اند و در حال حاضر تلاش می‌کنند این اعتیاد خود را کنار بگذارند.

محققان متوجه شدند 79 درصد از دانشجویانی که فقط برای یک روز از استفاده از تلفن همراه منع شده بودند علائمی مانند آشفتگی، گیجی، اضطراب و حتی انزوا پیدا می‌کردند.

در درصد زیادی از این دانشجویان میل شدیدی برای استفاده از تلفن همراه مشاهده می‌شد و تقریبا همه آن‌ها هر چند وقت یک بار به طور ناخودآگاه سعی می‌کردند به تلفن همراه خود دسترسی پیدا کنند.

این تحقیقات در ده کشور جهان و روی جوانان بین 17 تا 23 سال انجام شده بود. در کشور انگلستان محققان از 150 دانشجوی دانشگاه بورن ماوث خواستند به مدت 24 ساعت از تلفن‌های همراه، سایت‌های اجتماعی، اینترنت و تلویزیون استفاده نکنند.

البته این افراد اجازه داشتند با تلفن‌های معمولی با دوستانشان تماس برقرار کنند یا کتاب بخوانند. بعد از انجام این مطالعات دانشمندان متوجه شدند یک پنجم این افراد علائمی دقیقا مشابه با اعتیاد به مواد مخدر از خود نشان می‌دادند. 11 درصد دیگر نیز احساس گیجی می‌کردند. 20 درصد احساس نگرانی و آشفتگی داشته و 11 درصد دیگر نیز احساس انزوا داشتند.

احساس دوری از تلفن همراه به قدری برخی از دانشجویان را آزار می‌داد که به سرعت می‌خواستند به تلفن همراه دسترسی پیدا کرده و آن را لمس کنند.

یکی از شرکت کنندگان در این تحقیق گفت: من هیچ ماده مخدر یا مشروبات الکلی استفاده نمی‌کنم. اما به نظر می‌رسد من نوع جدیدی از اعتیاد را پیدا کردم و آن علاقه به استفاده مداوم از تلفن همراه است. رسانه‌ها مواد مخدر من به حساب می‌آیند و باید مرتب به آن‌ها دسترسی داشته باشم.
فرد دیگری گفت: من واقعا نمی‌دانستم که بدون تلفن همراه خود چه کار کنم. همین دوره کوتاه یک روزه هم برای من بسیار مشکل بود.

سوزان مولر محقق ارشد دانشگاه مریلند در این باره گفت: فناوری امروزه سایت‌های اجتماعی را برای جوانان به ارمغان آورده است و آن‌ها بخش زیادی از زندگی خود را در پشت کامپیوتر و در حال چک کردن صفحات دوستانشان صرف می‌کنند.

او در ادامه گفت: فناوری به طور کامل روابط انسان‌ها را تغییر داده است. مطالعات ما نشان می‌دهد زمانی که دانشجویان به تلفن همراه و دیگر وسایل الکترونیکی دسترسی ندارند، گفتگوها و روابط بین آن‌ها از عمق بیش‌تری برخوردار خواهد بود.

افرادی که استفاده از این فن‌آوری‌ها را کنار می‌گذارند نه تنها علائم روانی از خود نشان می‌دهند، بلکه ما شاهد علائم فیزیکی هم در آن‌ها هستیم.

برخی از کارشناسان نسل جدید نوجوانان و دانش‌آموزان امروزی را نسل اینترنتی می‌نامند و معتقدند استفاده بیش از حد از سایت‌های اجتماعی، بازی‌های کامپیوتری و اینترنت می‌تواند اثرات روانی و عصبی خاصی روی آن‌ها داشته باشد.
منبع:خبرآنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46478s, 18q