عوارض بسیاری از داروهای بدنسازی کمتر از اعتیاد نیست

۱۳۹۰/۰۱/۲۲ - ۱۶:۲۱ - کد خبر: 26225
سلامت نیوز :مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ گفت: عوارض اغلب داروهای بدنسازی که بدون نسخه پزشک تجویز میشود، کمتر از اعتیاد نیست.

محمدرضا شانه ساز افزود: اغلب مشتریان داروهای بدنسازی را جوانان تشکیل میدهند که ممکن است برای مدت کوتاهی از عوارض این داروها در امان باشند و اصطلاحا عضله بیاورند.

وی اظهار داشت: اما مصرف این داروها ، عوارض طولانی مدت داشته به طوری که کار کلیه را مختل کرده و با حفظ آب در بدن، موجب دفع نشدن آب بدن و بزرگ شدن بدن شود.

مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: اغلب جوانان با عوارض مصرف داروهای بدنسازی آشنا هستند اما براساس اعتماد به مربیان بدنسازی یا دوستان خود، در سالن های بدنسازی به مصرف این داروها روی می آورند.

شانه ساز گفت:‌ برخی از افراد با مصرف داروهای بدنسازی، دچار مشکلات اساسی مانند ایجاد اشکال در ظاهر، از دست دادن توانمندی راه رفتن و همچنین قدرت باروری شده اند.

مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، اظهار داشت: بسیاری از جوانان که نمی توانند اینگونه داروها را از داروخانه ها تهیه کنند، اقدام به تهیه غیرقانونی این داروها از مکان هایی مانند خیابان ناصرخسرو می کنند.

شانه ساز خاطرنشان کرد، اکنون داروهای آنابولیک به صورت گسترده در میان جوانان مصرف شده و در خیابان ناصر خسرو نیز به میزان زیاد عرضه میشود. وی تاکید کرد، البته اینگونه داروها در داروخانه ها نیز عرضه می شود اما چون عرضه آن ها در داروخانه با نسخه پزشک، انجام می شود، جوانان نمیتوانند اینگونه داروها را از داروخانه ها تهیه کنند.

مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت های انجام شده در مورد اطلاع رسانی های گسترده در زمینه داروهای بدنسازی، افزود: تقریبا به صورت روزمره، مجموعه ای از پرونده های مربوط به این داروها در بخش بازرسی این مرکز تشکیل شده و مراجع قضایی با آن برخورد می کنند.

شانه ساز خاطرنشان کرد: اما به دلیل تقاضای موجود در بازار و سودجویی افراد فعال در عرضه جنس های تقلبی و قاچاق، همچنان بازار خرید و فروش اینگونه داروها رواج دارد.

وی کاهش تقاضا را مهم ترین مانع عرضه داروهای تقلبی بدنسازی برشمرد و گفت: اگر مردم به ویژه جوانان، اینگونه داروها را مصرف نکنند، افراد خلافکار نیز در این زمینه سرمایه گذاری نخواهند کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61302s, 18q