وزیر بهداشت:روغن‌هاي نباتي جامد عامل 40 درصد سكته‌هاست

۱۳۸۶/۰۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2629
وزیر بهداشت:روغن‌هاي نباتي جامد عامل 40 درصد سكته‌هاست
كامران باقري لنكراني در گفت‌و‌گو با فارس افزود: تا چند سال پيش روغن‌هاي نباتي جامد حدود 80 درصد روغن مصرفي مردم را تشكيل مي‌داد ولي طي سال‌هاي اخير با آموزش و اطلاع‌رساني، مردم به زيان‌هاي مصرف اين روغن‌ها پي برده‌اند و الآن مصرف اين روغن‌ها به حدود 65 درصد رسيده است.
وي ادامه داد: بايد كارخانه‌هاي توليد توليد روغن در كشور به سمت توليد روغن‌هاي با ترانس پائين و بدون روغن‌هاي نامطلوب حركت كنند در زمان حاضر توليد روغن با ترانس كم‌تر از 5 درصد نيز در كشور به بهره‌برداري رسيده است و اين نويد توليد بيش‌تر روغن‌هاي مطلوب در كشور است.
وي گفت: در زمان حاضر روغن‌هاي با ترانس 20 تا 30 درصد نيز از وزارت بهداشت مجوز مي‌گيرند اما درصدديم كه اين استاندارد را امسال حداقل به 10 درصد برسانيم.
باقري لنكراني افزود: اميدواريم صاحبان صنايع روغن نيز با درك شرايط خاص مربوط به روغن براي توليد روغن‌هاي با اسيدچرب و ترانس پايين كمك كنند و با نوسازي تجهيزات فني خود براي ارتقاي سطح سلامت جامعه همكاري كنند.
وي گفت: وزارت بهداشت نيز براي كاهش مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري‌هاي قلبي و سكته‌ها كه حداقل 40 درصد آن به علت مصرف روغن‌هاي نباتي جامد است امسال با افزايش تخت‌هاي مراقبت‌هاي ويژه و تجهيزات CCU و آنژيوگرافي در همه استان‌هاي كشور حداقل يك مركز ويژه مراقبت از بيماري‌هاي قلبي داير مي‌كند.
بيماري‌هاي قلبي و عروقي سالانه منجر به مرگ 70 هزار نفر در كشور مي‌شود و بيش از 400 هزار سال از عمر ايرانيان را سالانه كم مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.84019s, 18q