با فرآورده های غذایی پروبیوتیك آشنا شویم

۱۳۹۰/۰۱/۲۵ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 26361
با فرآورده های غذایی پروبیوتیك آشنا شویم
سلامت نیوز :دكتر كیانوش خسروی دبیر كنگره و مدیر گروه تحقیقات صنایع غذایی در نشست خبری اولین همایش پروبیوتیک گفت: فرآورده های غذایی پروبیوتیک به منظور درمان عفونت های روده ای به ویژه اسهال و عفونت های باکتریایی و مخمری دستگاه تناسلی تولید شده اند ودر سه دهه گذشته ، فرآورده های تجاری پروبیوتیک عرضه شده به بازار جهانی ازرشد جهشی برخوردار بوده اند .

فرآورده های غذایی مدیر گروه تحقیقات صنایع غذایی با بیان اینکه فرآورده های غذایی پروبیوتیک به منظور درمان عفونت های روده ای به ویژه اسهال و عفونت های باکتریایی و مخمری دستگاه تناسلی تولید شده اند تصریح کرد:از این رو علاوه بر معرفی غذاهای پروبیوتیک به عنوان غذاهای مفید ، فرهنگ سازی و ایجاد یک طرز فکر نوین در درک این مطلب که فرآورده های پروبیوتیک قرص و کپسول نبوده بلکه جزئی از سبد غذایی روزانه خانوار به شمار می آیند بسیار ضروری است.

دکتر خسروی علاقه انسان به استفاده از پروبیوتیك ها برای حصول سلامتی را از سال 1908عنوان کرد و توضیح داد:زمانی كه الی مچنیكف روسی اظهار كرد كه بشر باید از شیر تخمیر شده با لاكتوباسیلوس برای طولانی شدن زندگی استفاده كندعلاقه انسان به استفاده از پروبیوتیك ها برای حصول سلامتی اغاز شد.در سال های اخیر منافع سلامتی بخش مصرف شیر و حضور ریزسازواره های رود ه ای به خوبی شناخته شده است.

همچنین مشخص شده كه توازن بهینه در تعداد میكروب های دستگاه گوارشی بستگی به تغذیه و سلامتی داردو در این راستا ریزسازواره های اصلی موثر بر حفظ این توازن، لاكتوباسیلوس و بیفیدوباکتر هستند.خواص پروبیوتیک ها به گفته دبیر همایش پروبیوتیک عواملی كه بر فعل و انفعال بین شیر و ریزسازواره های روده ای تأثیر منفی بگذارند (مانند استرس و رژیم غذایی) با به هم زدن توازن بهینه میكروبی بر سلامتی انسان ضرر خواهند داشت.

مدارك روز افزونی در دست است كه مصرف مواد غذایی حاوی ریزسازواره های مفید كه از آن ها به پروبیوتیك یاد می شود، كمك شایانی به ابقا و نگهداری تعداد میكروب های بومی روده و توازن میكروبی آن كرده و در نتیجه منافع بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد. دکتر خسروی افزود: در سال های اخیر باكتری های پروبیوتیك به عنوان افزودنی های رژیم غذایی با تعداد زیادی از غذا ها آمیخته شده اند، که در این میان فرآورده های شیری به ویژه ماست نقش مهمی را برای حمل این باكتری ها (مانند بیفیدوباکتریوم بیفیدوم و لاكتوباسیلوس اسیدوفیلوس) ایفا می کنند و مصرف منظم تعداد مناسبی از سلول های زنده كه «حداقل درمانی» نامیده می شود. برای انتقال تأثیرات پروبیوتیك ها به مصرف كننده ضرورت دارد.دکتر خسروی در این زمینه توضیح داد: برای این منظور لازم است روزانه بیش از 100 گرم ماست حاوی حداقل CFU.ml-1 106 باكتری پروبیوتیك مصرف شود.

همچنین بررسی زنده ماندن این ریزسازواره ها در مدت نگهداری تا زمان مصرف موضوع بسیار مهمی است.دبیر اجرایی همایش پروبیوتیک در مورد اثرات درمانی و پیشگیری کننده پروبیوتیك ها گفت: اثرات درمانی و پیشگیری کننده پروبیوتیك ها عبارتند از خاصیت ضد میکروبی كاهش عدم جذب لاكتوز كاهش سطح كلسترول سرم خون فعالیت ضد جهشیفعالیت ضد سرطانی تحریك سیستم ایمنی درمان و پیشگیری آلرژی كمك به نوزادان زودرس و كم وزن برای افزایش وزن آلرژی های پوستی و غذایی در اطفال برخی عفونت های باكتریایی زایمان زودرس بیماری التهابی روده عفونت های راجع به مثانه و گوش خرابی دندان ها اسهال مزمن و اسهال مسافرتی كاهش میزان كلسترول خون شده دکتر خسروی پری بیوتیک ها راترکیبات هضم ناپذیر یا هضم پذیراند بیان کردکه در برابر آنزیم های گوارشی بدن انسان هستند که رشد و فعالیت میکروارگانیسم های پروبیوتیک را به طور انتخابی تحریک می کنند و افزود:سین بیوتیک ها نیز فرآورده هایی که به طور توام دارای پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها هستند و کاربرد توام دو عامل یاد شده با هدف ایجاد هم افزایی در اثرات سلامت بخش آن ها صورت می گیرد.

پروبیوتیک ها مکمل های غذایی هستند وی ادامه داد: فلور متعادل روده از طریق رقابت باکتریهای بیماریزا را از روده خارج و سیستم ایمنی را تحریک کرده و مواد مغذی و حیاتی مانند اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، ویتامینها، اسید های آمینه آرژنین ، سیستئین و گلوتامین ، فاکتورهای رشد و آنتی اکسیدانهای مختلف تولید می کنند . در همین راستا مطالعات نشان می دهد که مصرف پروبیوتیکها سبب افزایش بعضی از انواع میکرو فلور روده می شوند ولی شمارش کلی باکتریها در روده افزایش نمی یابد. فولر، پروبیوتیک ها را مکمل های غذایی نامید. روند مصرف غذاهای پروبیوتیک در اروپا، آسیا و شمال آمریکا به تدریج افزایش پیدا کرده و امروز در بیشترسوپرمارکتهای سراسر جهان این مواد غذایی عرضه می گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به تازگی بازار برای غذاهای پروبیوتیكی و مكمل ها به شدت رونق یافته و این به دلیل خیل عظیم فرآورده های جدیدی است كه بر اساس تبلیغات گسترده در زمینه باكتری های مفید برای بدن تولید می شوند. به تازگی مجله گزارش جهانیUSN در مورد پروبیوتیك ها مقاله جالبی را به نشر رسانده که تأثیر به سزایی در خرید و فروش این فرآورده ها داشته به نحوی که تشویق شده اند برای پروبیوتیك ها مبلغ 17 میلیارد در بازار آمریكا هزینه كنند.

منبع : salamat.ir
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79844s, 18q