كمبود برخی اقلام انسولین به دلیل قیمت ارزان این دارو در كشور

۱۳۹۰/۰۱/۲۷ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 26369
سلامت نیوز :مدیركل نظارت بر داروی وزارت بهداشت از تامین تمام یارانه داروی سال گذشته خبر داد.

دكتر محمدرضا شانه‌ساز در گفت‌وگو با  ایسنا، با بیان این كه تمام یارانه دارو سال گذشته تامین شد، گفت: در بودجه امسال افزایش حدود 20 میلیارد تومانی برای یارانه دارو پیشنهاد شده است.

وی میزان یارانه دارو برای سال گذشته را 370 میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: رقم پیشنهادی برای یارانه دارو در لایحه بودجه سال جاری، 390 میلیارد تومان است.

شانه‌ساز با تاكید بر آن كه سال گذشته كمبود دارویی در كشور وجود نداشت، گفت: تنها در برخی اقلام انسولین كمبود گزارش می‌شود.

وی علت كمبودهای گزارش شده در برخی اقلام انسولین را یارانه‌ای بودن این دارو عنوان كرد و ادامه داد: به این ترتیب تفاوت قیمت اقلام انسولین در ایران نسبت به كشورهای همجوار بسیار زیاد است. به این ترتیب انسولین توسط مسافرهایی كه از ایران خارج می‌شوند و یا اتباع دیگر كشورها كه وارد كشور می‌شوند به میزان زیادی از كشور خارج می‌شود، البته این موضوع شبكه نیست و توسط مردم در رفت و آمد انجام می‌شود. از طرف دیگر قیمت برخی اقلام انسولین در كشور بسیار پایین است و تولید آن برای تولید كنندگان به صرفه نیست.

مدیركل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در توضیح چگونگی جبران كمبودهای برخی اقلام انسولین در كشور، گفت: به این منظور تولید انسولین در كشور از سال گذشته بسیار بیشتر شد و با وجود آن كه سیاست سازمان غذا و دارو واردات دارو نیست اما جازه دادیم واردات انسولین انجام شود تا كمبودی در این دارو نداشته باشیم اما باز هم در برخی اقلام كمبود مشاهده می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
زهرا جهاندیده
این آقا چون خودش به دیابت مبتلا نیست فکر میکنه وسایل انسولینی ارزان هست اگر ماهی .....پول دارو و دکتر می شد نمی گفت ارزون هست؟
3.99717s, 19q