مرگ 1،5 میلیون نفر در جهان به دلیل عدم درمان بیماری «سل»

۱۳۹۰/۰۱/۲۷ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 26394
سلامت نیوز : شایع‌ترین اشتباه‌ در حوزه بیماری سل که موجب مقاومت این بیماری به درمان شده است، تجویز یک دارو، ناتوانی در تشخیص مقاومت دارویی و رژیم دارویی نامناسب و ناکافی است.
فارس نوشت:عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: بر اساس پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم جهان به دلیل عدم درمان بیماری «سل» جان خود را از دست می‌دهند.

محمدرضا انارکی در سمینار سل مقام به دارو، بیماری سل را معضل جهانی دانست و اظهار داشت: عدم مدیریت صحیح درمانی می‌تواند علاوه بر هزینه‌های بسیار سنگین به سیستم بهداشتی ـ درمانی، عوارض بسیاری را برای افراد به وجود آورد و در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص و درمان شود می‌توان از شیوع آن پیشگیری کرد.

وی گفت: یکی از مسائلی که موجب می‌شود بیماری سل نسبت به درمان، مقاوم و منشأ بروز مشکلات زیادی شود بی‌توجهی نسبت به درمان آن است؛ با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان جهانی بهداشت حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم جهان به دلیل عدم درمان بیماری «سل» جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران شایع‌ترین اشتباه‌ در حوزه بیماری سل که موجب مقاومت این بیماری به درمان شده است، تجویز یک دارو، ناتوانی در تشخیص مقاومت دارویی و رژیم دارویی نامناسب و ناکافی است.

انارکی مهاجرت از کشورهای مجاور و درگیری آنها با بیماری سل را یکی از مهم‌ترین علت‌های گسترش این بیماری در کشورهای در حال توسعه دانست و تصریح کرد: این مسئله در کشورهای دیگر نظیر آمریکا نیز دیده می‌شود که البته در کشورهای پیشرفته کنترل شده بود اما به دلیل بیماری ایدز/HIV بیماری سل نیز افزایش قابل توجهی یافته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14982s, 18q