پيامد‌هاي دستكاري در طبيعت

پيامد‌هاي دستكاري در طبيعت

۱۳۹۷/۱۱/۲۰ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 264494
پيامد‌هاي دستكاري در طبيعت

سلامت نیوز:حدود 20 سالي است كه محصولات تراريخته وارد سبد غذايي خانواده‌هاي ايراني شده است و اين در حالي است كه اطلاع رساني‌هاي درستي در مورد آن انجام نشده است اين در حالي است كه نگراني‌هايي زيادي در مورد خطرات محصولات تراريخته براي سلامت انسان، محيط زيست، منابع طبيعي و ذخاير ژنتيکي وجود دارد. اگرچه موافقان و مخالفانش، هرکدام دلايلي براي صحت ادعاهايشان دارند. اما نکته جالب در اين ميان، اين است که به تازگي برخي افراد چه در سخنان خود و چه در رسانه‌ها اعلام مي‌کنند هيچ‌گونه محصول تراريخته‌اي در سفره غذايي مردم کشور وجود ندارد.‏

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامع اطلاعات بر اساس تعريف سازمان جهاني بهداشت تراريخته به گياهان، جانوران يا موجودات ميکروسکوپي گفته مي‌شود که ترکيب ژنتيکي آن‌ها (دي‌ان‌اي) به طريقي تغيير يافته که در طبيعت از راه جفت‌گيري يا نوترکيبي طبيعي اتفاق نمي‌افتد. ميزان ديدگاه‌ها و پژوهش‌هاي مستند بر مفيد يا مضر بودن استفاده از اين محصول با يکديگر برابر است. ‏

كارشناسان معتقدند،آمار ضدونقيضي درباره توليد محصولات تراريخته در ايران وجود دارد. به طوري كه در دهه80 توليداتي از اين محصولات در ايران داشته‌ايم و پژوهشگراني ادعا کرده‌اند که 47درصد از برنج‌هاي موجود در بازار (ايراني و خارجي) تراريخته بوده‌اند.

اگر چه وزارت جهاد کشاورزي اعلام كرده است که تا به حال هيچ مجوزي براي توليد محصولات دستکاري شده ژنتيکي داده نشده است. اما گزارش‌هايي وجود دارد که بدون رعايت اصول آزمايش‌هاي ميداني، بذر محصولات دستکاري شده در ايران کشت مي‌شود و بذر اين محصولات به‌ وسيله حشرات و پرندگان به نقاط ديگر نيز منتقل مي‌شوند و بدون اينکه اطلاع داشته باشيم، کشور را دربر مي‌گيرد. ‏محصولات تراريخته و انواع آن ‏

دكتر علي كرمي ـ استاد دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله(عج) و متخصص بيوتكنولوژي پزشكي در مورد محصولات تراريخته مي‌گويد: زماني كه دانش فن آوري زيستي يا تكنولوژي توسعه پيدا كرد. دانشمندان زماني كه به اطلاعات ژنوم يا ‏‎ DNA‎موجودات زنده دسترسي پيدا كردند نظريه‌اي را عملي كردند كه تراريخته نام گرفت.

آنان براي توليد محصولات كشاورزي و مقابله با آفات از سموم شيميايي از اين روش استفاده كردند. براي اولين بار دانشمندان آمريكايي اين روش را انجام دادند و ژني را از يك موجود بيگانه وارد يك گياه كردند. كه بعد‌ها متوجه خطر ناك و سرطان‌زا بودن آن محصولات شدند. ‏

وي با بيان اين مطلب محصولات غذايي كشاورزي و دامي كه شما از بازار تهيه مي‌كنيد 3 نوع هستند و الان مشكل ما در جامعه اين است كه بيشتر مواد اصلاح شده است نه تراريخته مي‌افزايد: اين 2 نوع محصول با هم فرق دارند و متاسفانه اطلاعات مردم هم در اين زمينه بسيار كم است.

واقعيت اين است كه محصولات اصلاح شده از 1000 سال پيش از طريق پيوند محصولات كشاورزي وجود داشته كه امروزاين كار به شكل علمي و در موسسه اصلاح بذر و نباتات انجام مي‌شود اين محصولات نه تنها هيچ مشكلي ندارند بلكه از نظر سلامت هم اصلاح شده و مانند محصولات طبيعي هستند.

در محصولات اصلاح شده ما ژن را وارد گياه نمي‌كنيم بلكه خود بذر را از درون اصلاح مي‌كنيم اما در محصولات تراريخته ژن بيگانه را مي‌گيريم و روي آن دست كاري ژنتيكي انجام مي‌دهيم كه در نهايت منجر به دست كاري درطبيعت مي‌شود. ميكروبي به نام باسيلوس تراژنيك وجود دارد كه در طبيعت در بركه‌هاي آب وجود دارد و سمي توليد مي‌كند كه حشرات را از بين مي‌برد.

اين ميكروب در بركه‌ها جلوي زاد و ولد حشرات را مي‌گيرد به طوري كه اگرنبود حشرات كره زمين را از بين مي‌بردند و اين در حالي است كه اين سم نوعي آفت كش است كه دانشمندان تا 30 سال قبل نمي‌توانستند ژن آن را شناسايي كنند. زماني كه توانستند اين ژن را در داخل گياه شناسايي كنند آنرا به روش‌هاي مهندسي ژنتيك جدا سازي كردند و اسمش را همبيتي گذاشتند.

بعد‌ها ژن را با دستكاري ژنتيكي وارد ساختار ژنتيكي ذرت كردند و نام آن را ‏GMO‏ يا موجودات دست كاري شده ژنتيكي (ترا ريخته) گذاشتند. اين محصول با محصولات اصلاح شده تفاوت دارد. زيرا كه يك ژن باكتري كه هيچ ربطي به ذرت ندارد و بيگانه است را وارد ژنوم ذرت، برنج و كلزا مي‌كنند. ‏

اين متخصص بيوتكنولوژي پزشكي با بيان اين مطلب كه در حال حاضر هم حدود 20 سال است كه از محصولات تراريخته استفاده مي‌كنيم خاطر نشان مي‌كند: پشت قوطي‌هاي روغن نباتي‌ها نوشته شده است كلزاي دستكاري شده ژنتيكي و اين در حالي است كه اين محصولات در تمام فروشگاه‌هاي ما وجود دارند.

كساني كه از 20 سال قبل محصولات ترا ريخته را وارد كشور كرده‌اند تا به امروز صد‌ها ميليارد سود كرده‌اند وبه مردم هيچ اطلاعاتي در مورد اين محصول نداده‌اند. اين در حالي است كه امروزه مردم دنيا محصولات ترا ريخته را به علت مضر بودنشان مصرف نمي‌كنند. دانشمندان اروپايي متوجه شدند كه آمار سرطان، بيماري‌هاي قلبي عروقي و نازايي به علت استفاده از اين محصولات افزايش يافته است از اينرو جلوي مصرف اين محصولات گرفته شد. در چند سال اخير آمار زوج‌هاي نابارور زياد شده است به طوري كه برخي از استان‌هاي شمالي كشور رتبه اول نازايي را به خود اختصاص داده‌اند و بسياري از جوانان هم دچار مشكلات باروري شده‌اند. ‏

مضرات استفاده از محصولات تراريخته

دكتر كرمي در مورد مضرات استفاده از محصولات ترا ريخته مي‌افزايد: 20 سال پيش زماني كه استفاده از محصولات تراريخته شروع شد از آن به عنوان انقلاب سبز كشاورزي نام مي‌برند و شعارمي دانند كه گياه خودش مقاوم است و نيازي به سم پاشي ندارد. اين در حالي بود كه سم درون گياه جايگزين مي‌شد و وقتي وارد بدن مي‌شد عوارض زيادي را به جا مي‌گذاشت.

دانشمندان براي اينكه عوارض اين محصولات را ثابت كنند تحقيقي را انجام دادند آنان در آزمايشگاه به طور تجربي به گروهي از موش‌ها سويا و ذرت تراريخته دادند و به گروه ديگر هم ذرت و سوياي طبيعي دادند. بعد از 2 سال نتايج آسيب شناسي نشان داد موش‌هايي كه با محصولات ترا ريخته تغذيه شده‌اند در بدنشان غددي توليد شده است و اولين جايي كه بر اثر مصرف محصولات تراريخته دچار آسيب مي‌شود دستگاه گوارش است كه باعث التهاب معده مي‌شود.

در حال حاضر بسياري از مردم مبتلا به ريفلاكس معده شده‌اند آمار دختران جواني كه مبتلا به انواع كيست‌ها شده‌اند روبه فزوني است. اگرچه بي خطر است ولي نرمال نيست. در حال حاضر سرطان گوارش و سينه در جامعه ما بيداد مي‌كند به طوريكه سرطان گوارش رتبه اول مرگ و مير ايرانيان را بعد از سكته‌هاي قلبي عروقي به خود اختصاص داده است.

عليرغم همه اين عوارض متاسفانه 2 سال است كه عده‌اي سود جو اين محصولات را به خورد مردم مي‌دهند. اين در حالي است كه مردم حق دارند بدانند چه چيزي مصرف مي‌كنند. امروزه در بسياري از كشورهاي دنيا از محصولات تراريخته استفاده نمي‌شود و كشت آنها ممنوع شده است زيرا كه مي‌دانند براي سلامتي انسان، محيط زيست و ذخاير ژنتيكي خطرناك هستند. ‏

وي در مورد ازبين رفتن ذخاير ژنتيكي خاطر نشان مي‌كند: سابقه كشاورزي در ايران به حدود 7 هزار سال گذشته بر مي‌گردد و اين در حالي است كه امروزه بسياري از بذر‌هاي بومي ما دارند از بين مي‌روند. كود‌هايي به بازار آمده‌اند كه يكساله نارنگي مي‌دهند و نهال درخت گردوي آمريكايي جايگزين درختان گردوي ما شده است كه قدمتي 4 هزار ساله دارند.

من مخالف استفاده از محصولات خوب نيستم اما بايد از ذخاير ملي مان حراست كنيم. براستي چرا وقتي كه كشورهاي اروپاي جلوي واردات اين محصولات را گرفته‌اند براحتي وارد كشور ما مي‌شود به طوري كه حتي خوراك دام‌هاي ما ترا ريخته است.‏

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله(عج) با بيان اين مطلب كه بيشترين استفاده از محصولات ترا ريخته در حوزه پزشكي است و نمي‌توان گفت علم بدي است ولي شمشير دو لبه است از اينرو بايد از آن درست استفاده شود ياد آوري مي‌كند: اين علم امروزخيلي پيشرفت كرده است به طوري كه به ابراز اقتدار تبديل شده است اگر از اين علم درست استفاده شود باعث رونق كشور و در غير اين صورت باعث صدمه به جامعه مي‌شود. ‏

وي در پاسخ به اين پرسش كه مردم بايد چكار كنند مي‌گويد: خوشبختانه آگاهي مردم نسبت به اين محصولات بيشتر شده است و ما استادان را در سرتاسر كشور بسيج كرده‌ايم كه جلوي استفاده از اين محصولات را بگيرند. ما راهكاري را اتخاذ كرديم كه بر اساس آن قانوني در مجلس تصويب و اجرايي شود كه واردات كشت و مصرف محصولات ترا ريخته در كشور ممنوع شود.

بزرگترين كار خانه‌هاي ترا ريخته در آمريكا و سوئيس است اما 15 سال است كه در اين كشورها هيچ كس حق كاشت تراريخته را ندارد. زيرا آنان به اين نتيجه رسيده‌اند كه اين محصولات ضرر دارند. آنان بذر اين محصولات را به كشور‌هاي آفريقايي،ايران، هند و پاكستان مي‌فروشند در حاليكه اگر خوب است چرا خودشان كشت نمي‌كنند ما پيشنهاد داده‌ايم كه 5 سال اين محصولات را كشت نكنيم.

در حال حاضر روغن نباتي سويا وارداتي و كلزاي وارداتي تراريخته است. برخي از برنج‌هاي وارداتي ما ترا ريخته هستند و اين در حالي است كه در كشور ما كشت ترا ريخته ممنوع و هيچ كس حق كشت ندارد و در حال حاضر تنها محصول ترا ريخته كه مجوزكشت در كشور را دارد پنبه است كه قرار است سال 98 كاشته شود.

دكتر كرمي با بيان اين مطلب كه برنج غذاي استر اتژيك در ايران است مي‌افزايد: غذاي اصلي مردم ايران برنج و غذاي اصلي مردم آمريكا گوشت،ذرت و سيب زميني است. خوشبختانه برنج ايراني ترا ريخته نيست ولي مردم بايد از مصرف روغن و ديگر محصولات ترا ريخته خودداري كنند. سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي از مهر ماه امسال از تمام توليد كننده‌هاي محصولات غذايي خواسته است كه از آرم محصولات تراريخته كه يك دايره سياه رنگ است كه وسطش تراريخته نوشته شده است استفاده كنند از اينرو هيچ محصول ترا ريخته در كشور نبايد بدون بر چسب باشد.

خوشبختانه آگاهي مردم باعث شده است كه مردم به سمت محصولات سالم و ارگانيك بروند. مردم بايد مراقب محصولات تقلبي ارگانيك باشند زيرا عده‌اي از افراد سود جو محصولاتي را به عنوان ارگانيك در فروشگاه‌ها عرضه مي‌كنند كه نه تنها آرم و مجوز ندارند بلكه فاقد برچسب سلامت هم هستند. برچسب فقط متعلق به محصولات سالم است. زنگ خطر در زمينه محصولات تراريخته به صدا درآمده و بايد رسانه‌ها شفاف سازي کنند و اين حق مردم است که بدانند چه مي‌خورند.

‏ارگانيک‌ها از تراريخته‌ها خطرناک‌ترند ‏

دکتر بهزاد قره‌ياضي ـ رئيس انجمن ايمني زيستي هم درباره محصولات ارگانيک هم مي‌گويد: سم گلايفوسيت در محصولات تراریخته به کار رفته است كه اين سم سالم‌ترين سم موجود در دنياست، به‌گونه‌اي که سميت آن کمتر از نمک طعام است. بر اين اساس گلايفوسيت که براي علف کشي استفاده مي‌شود، احتمال ندارد کشنده باشد و اجلاس مشترک فائو و بهداشت جهاني نتيجه‌گيري کرده است که گلايفوسيت احتمال ندارد براي انسان ريسک سرطان‌زايي در پي داشته باشد.

وي با تأكيد بر اين که محصولات تراريخته و ارگانيک به دنبال تغيير طعم محصولات نيستند، مي‌افزايد: قيمت محصولات ارگانيک از قيمت ساير محصولات کشاورزي بالاتر است و چون توليد آنها مشکل و گران است، به اين دليل که اگر بر روي زميني که قرار است محصولات ارگانيک توليد شود، کود و يا سم استفاده شود، به مدت سه سال نبايد کاشت انجام شود.

رئيس انجمن ايمني زيستي با اشاره به دلايل محال بودن توليد ارگانيک برنج ياد آوري مي‌كند: پيوستگي مزارع برنج در شمال کشور موجب شده تا آب يک مزرعه وارد ساير مزارع ديگر شود در حالي که در همه مزارع از سم براي از بين بردن آفات استفاده شده است. از اين رو اگر مزرعه‌اي بخواهد توليد ارگانيک برنج داشته باشد، بايد جلوي ورود آب مزرعه‌اي که سم خورده، گرفته شود.

نتايج مقالات متعددي نشان مي‌دهد که احتمال سرطان‌زا بودن آفلاتوکسين موجود در محصولات ارگانيک بيشتر از سرطان‌زايي محصولات غيرارگانيک است. از آنجا که سم به محصولات ارگانيک زده نمي‌شود، ممکن است آفات از اين محصولات تغذيه کنند. تغذيه آفات از محصولات کشاورزي سوراخي را ايجاد مي‌کند که اين سوراخ مرکز رشد قارچ است. همين قارچ به آفلاتوکسين و سرطان منجر مي‌شود. خوشبختانه همکاري‌هاي خوبي از سوي مسئولان بويژه نمايندگان مجلس در زمينه محصولات تراريخته انجام شده است اما بايستي بيشتر تلاش شود زيرا اين موضوع به سلامت جامعه ارتباط مستقيم دارد.‏مضرات محصولات تراريخته

‏ـ واکنش آلرژيک: دستکاري ژنتيکي باعث ايجاد پروتئين‌هايي در گياه يا جانور جديد مي‌شود که ممکن است براي بدن انسان به عنوان عامل بيگانه شناسايي شده و منجر به ايجاد واکنش آلرژيک شود.

‏ـ نامناسب براي محيط زيست: بقاياي اين جانداران براي محيط زيست نامناسب است و تا مدت‌ها به صورت مخفي در طبيعت باقي مي‌ماند.

‏ـ کاهش تنوع زيستي: تغييرات ژنتيکي باعث آسيب به برخي ارگانيسم‌ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسيستم مي‌شود و از تنوع زيستي آن‌ها مي‌کاهد.

‏ـ کاهش کارايي آنتي بيوتيک‌ها: به دليل تغييرات ژنتيکي، اين محصولات به ويروس‌ها و باکتري‌ها مقاوم مي‌شوند؛ خاصيت آنتي بيوتيکي خود را در بدن اعمال مي‌کنند و از کارايي آنتي بيوتيک‌هاي دارويي مي‌کاهند.

‏ـ طعم غير متداول: به دليل تغيير در ساختار اين محصولات، طعم متفاوتي خواهند داشت.

‏ـ نامناسب از جهت تغذيه‌اي براي انسان‌ها: اين محصولات باعث ايجاد بيماري‌هاي جديد در انسان مي‌شوند و در بسياري از گونه‌هاي حيوانات مانند موش‌ها و پروانه‌ها باعث مرگ شده‌اند.

‏ سلاح بيولوژيک: بسياري از کشورها از اين محصولات به عنوان سلاح بيولوژيک برعليه دشمنان خود استفاده مي‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50512s, 19q