نحوه جدید پرداخت یارانه شیر تعیین شد

۱۳۹۰/۰۱/۲۷ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 26456
نحوه جدید پرداخت یارانه شیر تعیین شد
سلامت نیوز : رییس هیات مدیره اتحادیه مركزی دامداران اعلام كرد: براساس نتیجه كارگروه اخیر برای تغییر نحوه پرداخت یارانه شیر به دامداران كه با حضور وزیر بازرگانی و هیات همراه، اعضا كمیسیون كشاورزی، معاون امور دام وزیر جهاد كشاورزی و نماینده وزیر صنایع و معادن برگزار شد، صورت جلسه‌ای امضا و مقرر شد طی شش ماه به صورت تدریجی یارانه شیر به دامداران اختصاص یابد كه البته كمیسیون كشاورزی مصمم بر اجرای این سیاست و وزارت بازرگانی و كارخانه‌های لبنی مصمم بر اجرای روال قبل و پرداخت یارانه شیر به كارخانه‌های لبنی هستند.

سیروس روستا در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح كرد: در ظاهر همه موافق پرداخت یارانه شیر به تولید هستند اما در عمل این‌گونه نیست و وزارت بازرگانی و كارخانه‌های لبنی معتقدند این یارانه همچون روال قبل و از كانال كارخانه‌ها پرداخت شود در حالیكه كارخانه‌ها بهانه عدم پرداخت پول شیر یارانه‌ای بدهی دو چندان به دامداری‌ها دارند و از سوی دیگر با اختصاص یارانه به تولید علاوه بر تامین شیر یارانه‌ای، قیمت تمام شده دیگر محصولات لبنی به دلیل ارزان‌ شدن قیمت فروش شیر به كارخانه‌ها، كاهش می‌یابد.

وی گفت: در حال حاضر بازار عرضه كنترل شده و بازار تامین نهاده‌ها آزاد است و درحالیكه 218 میلیارد تومان پول یارانه شیر توزیع شده در سال گذشته به كارخانه‌ها و در واقع به دامداران پرداخت نشده است دامداران مجبورند علوفه خود را نقدی و با ضمانت‌نامه بانكی از دولت تامین كنند. از سوی دیگر مدت زمان دریافت پول شیر از كارخانه سه - چهار ماهه شده است.

روستا با اشاره به تاكید كمیسیون كشاورزی برای پرداخت یارانه شیر به تولید، گفت: مقرر شده قیمت خرید شیر كارشناسی شود و طی این مدت راهكارهای پرداخت یارانه به تولید بررسی و یارانه به صورت تدریجی از كارخانه‌ها به تولید هدایت شود.

رییس هیات مدیره اتحادیه مركزی دامداران یادآورشد: سالانه باید دو میلیون تن شیر یارانه‌ای در كشور توزیع شود درصورتیكه این میزان به خوبی جذب و توزیع نشد چراكه اگر اینچنین بود شیر روی دست دامداران نمی‌ماند.

وی با بیان این‌كه یارانه شیر یارانه سلامت است، گفت: اگر پرداخت نقدی یارانه شیر به مصرف‌كننده باشد همچون نان مصرف سرانه شیر كاهش می‌یابد.

روستا افزود: سال گذشته قرار شد قیمت شیر 460 تومان باشد كه عملیاتی نشد و اكنون 380 تا 400 میانگین خرید شیر است؛ حتی در برخی استان‌ها شیر كیلویی 250 تومان فروخته شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81016s, 18q