یك رژیم غذایی خوب باید حاوی مواد ضد سرطان باشد

۱۳۹۰/۰۱/۲۹ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 26533
سلامت نیوز : كارشناسان علوم بهداشتی در گزارش جدیدی تاكید كردند كه یك رژیم غذایی مرغوب و خوب باید حاوی بسیاری از مواد خوراكی ضد سرطان باشد.

 این كارشناسان می‌گویند بدن برای اینكه بتواند با بیماری‌ها مقابله كند، قطعا به مواد غذایی با ارزش تغذیه‌ای زیاد نیاز دارد.

این كارشناسان خاطرنشان كردند: كاهش وزن در صورتی كه فرد دچار اضافه وزن باشد می‌تواند به كاهش خطر بروز سرطان كمك كند اما باید به این نكته مهم نیز توجه داشت كه هر نوع رژیم غذایی در كاهش احتمال سرطان موثر نیست.

به گزارش روزنامه بیزینس ویك، دكتر داكسابن امین متخصص ارشد تغذیه بالینی در مركز سرطان اندرسون در دپارتمان تغذیه دانشگاه تگزاس تصریح كرد: تنها رژیم‌های غذایی برای مقابله با سرطان مفید هستند كه در طولانی مدت عادات تغذیه‌ای انسان را بتوانند تغییر دهند و همچنین از نظر تنوع مواد غذایی غنی باشند.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد كه مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها اثر حفاظتی در مقابله با سرطان دارد.تركیبات رنگی گیاهان در بدن نقش آنتی اكسیدانی ایفا می‌كند و درافرادی كه مصرف میوه و سبزی در آنها زیاد است، احتمال بروز سرطان كمتر می‌شود. بعضی از این تركیبات ضد سرطان شامل كاروتنوئیدها و لیمونوئیدها هستند كه اثرات ضد سرطانی قوی دارند و از لیپیدها، خون و سایر مایعات بدن در مقابل حمله رادیكال‌های آزاد، حفاظت می‌كنند.


به گزارش ایسنا، منابع غذایی نارنجی، زرد و قرمز مثل گوجه فرنگی، هویج، پرتقال، طالبی و زردآلو غنی از كاروتنوئیدها هستند كه جزو آنتی اكسیدان‌های قوی به شمار می‌آیند. نوعی كاروتنوئید به نام بتاكاروتن نیز كه پیش ویتامین آ است در مقابل سرطان ریه، روده بزرگ، سینه و پروستات اثر حفاظتی دارد. از بین تمام كاروتنوئیدها، لیكوپن كه در گوجه فرنگی موجود است، بیشترین فعالیت آنتی‌اكسیدانی را دارد كه به خصوص خطر سرطان پروستات را تا حد زیادی كاهش می‌دهد.

غذاهای طبیعی به عنوان قسمتی از یک رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کمک به عملکرد درست بدن دارد، غذاهای طبیعی و مغذی زیادی وجود دارند. بنابراین گزارش، وجود مواد فیبری در گیاهان به عنوان یك ترکیب ضد سرطان، حائز اهمیت است.

قراردادن رژیم اصلی غذایی برپایه فرآورده‌های گیاهی و مصرف انواع حبوبات و غلات برای این منظور توصیه می‌شود. در این گیاهان ترکیبات بازدارنده پروتئازی به عنوان ترکیب ضد سرطان شناخته شده است. اثر ضد سرطانی این ترکیب با کاهش دادن رشد سرطان‌های سینه، روده و پوست در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6971s, 18q