از سلطان کلاه گیس و ریش رونمایی کنید!

۱۳۹۷/۱۲/۰۹ - ۱۴:۰۳ - کد خبر: 265724
از سلطان کلاه گیس و ریش رونمایی کنید!

سلامت نیوز: «براساس آمارهای گمرک، طی ۱۰ماهه سال ۹۷ نزدیک به ۲۸تن کلاه‌گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور شده است.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آفتاب یزد ،خبر کوتاه است و جانگداز! یعنی در تمام لحظاتی که مردم در صف‌ها‌ی طولانی برای خرید گوشت و مرغ می‌ایستادند، تمام لحظاتی که زندگی افراد مختلف جامعه با بالا و پایین شدن نرخ ارز بالا پایین می‌شد و خیلی‌ها‌ به خاک سیاه می‌نشستند، تمام آن لحظاتی که مردم برای خرید نیاز‌ها‌ی اساسی خود زیر بدترین فشار‌ها‌ی اقتصادی بودند کلاه گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز 4200 تومان وارد کشور می‌شد!

یعنی واردکننده وابسته و مورد اعتماد دولت، ارز دولتی گرفته و به جای وارد کردن ملزومات مردم، اجناس غیرضروری وارد کرده و کسی هم پاسخگو نیست! سفره مردم روز به روز کوچک تر می‌شود و کلاه گیس‌ها‌ در رنگ‌ها‌ی مختلف به جای اقلام اولیه مردم وارد کشور می‌شود! کمر پدران زیر با خرج و مخارج خم می‌شود و ریش مصنوعی برای آن‌ها‌ وارد می‌شود!

آسیب‌ها‌ی اجتماعی که زیر مجموعه معضلات اقتصادی و فقر هستند روز به روز در کشور افزایش می‌یابند و مژه مصنوعی به جای همه اقلام ضروری وارد کشور می‌شود! این طور که به نظر می‌رسد این دقیقا تدبیری است که تاکنون برای برون رفت از مشکلات اقتصادی در نظر گرفته شده است؛ « واردات کلاه گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز 4200 تومانی!»

سلطان کلاه گیس و ریش
طبق اطلاعات مندرج در خبر، این واردات طی 10 ماه گذشته صورت گرفته است و نوسانات ارزی کشور از ماه‌ها‌ی آخر سال گذشته شروع شده یعنی در زمان نوسانات ارزی نیز مجوز واردات این اقلام با ارز 4200 تومان داده شده بود! ارز 4200 تومان دقیقا همان ارزی است که در پی آن سلطان سکه، سلطان شکر و سلطان قیر روی کار آمدند و با این وضع این طور که به نظر می‌رسد باید منتظر سلطان ریش و کلاه گیس نیز باشیم!

از این دست مشکلات در ماههای اخیر به شدت رو به افزایش است مثلا بنا بر گفته بانک مرکزی، یک تاجر و قدیمی پس از صادراتی به مبلغ ۱۶ میلیون یورو، هنوز ارز خود را وارد کشور نکرده است! خودروسازان قیمت خودروهای بی‌کیفیت و از رده خارج خود را پس از رسیدن قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان ۵۰ درصد افزایش دادند و پیش‌فروش کردند آن هم با شرایط عجیب، اما در کمال ناباوری بعد از گذشت سه ماه و پس از رسیدن ارز به حدود ۱۲ هزار تومان باز هم قیمت‌ها ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد! اما تاکنون هیچ کس پاسخگوی این اوضاع نبوده است!

واکنش مجلس نشین‌ها‌
ماجرا از انتشار یک خبر و کنایه یک مجری تلویزیون آغاز شد؛ اما در این بین واکنش نمایندگان مجلس به این موضوع نیز جالب بود؛ یوسفیان ملا عضو کمیسیون بودجه در این باره گفته بود« این کار بی سلیقگی مدیران بوده است!» حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز در این رابطه گفته بود:« تمام حرف ما این است که چرا چنین مجوز‌ها‌یی داده شده است، اگر شاهد بهم ریختگی منابع و مصارف ارزی هستیم و تراز کشور منفی شده به دلیل صدور مجوز برای هر کالای ضرور و غیرضرور بوده است!»

با این حال باید از این نمایندگان پرسیده شود که وقتی شما نمی دانید مجوز این واردات از کجا صادر شده چه کسی باید خبر داشته باشد؟! از طرف دیگر چه طور می‌توانید این نوع واردات را صرفا بد سلیقگی بدانید در حالی که همین موضوع و واردات‌ها‌ی به این شکل سبب شده تا امروز سفره مردم تا این‌اندازه کوچک شود!؟

برای بررسی بیشتر این موضوع با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه تماس گرفتیم اما متاسفانه کسیپاسخگو نبود و شهباز حسن پور بیگلری در گفت که از این موضوع اطلاعی ندارد و اظهار نظر نمی کند! البته اینکه یک نماینده مجلس از موضوع به این مهمی اطلاعی نداشته باشد جای تعجب دارد اما اینکه هیچ یک از اعضای این کمیسیون پاسخگو نبودند موضوعی است که به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

ارز دولتی کیمیا است
ارز دولتی این روزها تقریبا به یک گوهر کمیاب تبدیل شده که برای آن سر و دست می‌شکنند و قرار است صرفا برای کالاهای ضروری مورد استفاده قرار بگیرد اما متاسفانه خبر‌ها‌ حاکی از آن است که به هر قلم جنسی که کمی با بند« پ» یعنی پول و پارتی همراه باشد تعلق می‌گیرد!


برای بررسی بیشتر اهمیت و ارزش ارز دولتی با مهدی جامساز، کارشناس اقتصادی به گفت و گو نشستیم. این اقتصاددان معتقد است:« سیاست تنظیم بازار در چند دهه اخیر به طور کامل با شکست رو به رو بوده است، چه زمانی که با وفور ارز روبه رو بودیم و چه حالا که در فشار‌ها‌ی اقتصادی و نوسانات ارزی رو به رو هستیم.

اگر FATF نیز تصویب نشود راهکار پیشنهادی برای کشور ما نفت در برابر غذا است بنابر این پولی وارد کشور نمی شود، با این اوصاف ارزی که وارد کشور می‌شود حکم کیمیا را دارد و کیمیا را برای هر چیزی نمی توان هزینه کرد. این ارزها باید تنها برای تامین کالاهای معیشتی و رفاه مردم هزینه شود تا کمتر از تحریم‌ها‌ رنج ببرند! هر چقدر که تحریم‌ها‌ بیشتر می‌شود درست است که فشار به دولت نیز افزایش می‌یابد اما دولت باید بداند فشاری که به مردم وارد می‌شود خیلی بیشتر از فشاری است که به دولت وارد می‌شود.

دولت باید هر چه را که از طریق کالا‌ها‌ی نفتی و گاز به دست می‌آورد، صرف رفاه مردم کند! در حال حاضر بودجه رفاهی ما در کنار سایر بودجه‌ها‌ بسیار ناچیز است. دولت برای خودش هم که شده باید به رفاه مردم رسیدگی کند چون این موضوع به ضرر خود دولت تمام خواهد شد. »

سخت است باور کنیم...!
سخت است که باور کنیم در شرایطی که دبیر انجمن داروسازان تهران می‌گوید داروخانه‌ها قبلا آزاد بودند هر میزان از هر فرآورده دارویی را برای ۶ ماه تا یک سال ذخیره کنند اما در پی مشکلات و کمبودهای دارویی اخیر اکنون برای دو تا سه ماه آینده می‌توانند ذخیره داشته باشند، یک واردکننده با استفاده از ارز دولتی ریش مصنوعی وارد کند و کسی در این باره پاسخگو نباشد!

سخت است باور کنیم که مسئولان و نمایندگان ملت از این موضوع خبر ندارند یا خبر دارند و سکوت کرده‌اند! در شرایطی که فراهم کردن اساسی ترین کالاها مثل دارو برای مردم به سختی انجام می‌شود چه کسی مجوز واردات این اقلام را داده است؟ آن هم تنها برای قشر ثروتمندی که شکمشان سیر است و دلشان گرم! در این میان هم ملت برای سیر کردن شکمشان باید در صف‌ها‌ی چند متری بایستند! چه کسی پاسخگو است؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76921s, 18q