سرطان حنجره شایع ترین سرطان های سر و گردن

۱۳۹۰/۰۱/۳۰ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 26580
سلامت نیوز : سرطان حنجره شایعترین سرطان سر و گردن در کشور به شمار می رود که تشخیص هر چه سریعتر این بیماری در مراحل اولیه  موجب موفقیت بیشتر درمان و كاهش عوارض آن می شود .

 دکتر علی تقی زاده عضو هیئت علمی این دانشگاه با اشاره به این که مردان چهار برابر زنان در معرض ابتلا به سرطان حنجره قرار دارند، اظهار داشت: افزایش سن بالاتر از 55 سال، استعمال دخانیات، مصرف الکل، سابقه ژنتیکی، تماس داشتن با غبار اسید سولفوریک، نیکل و آزبست و بیماران مبتلا به ریفلاکس معدی مروی از جمله علل ابتلاء به این بیماری به شمار می رود.

وی درباره علائم این بیماری گفت: هر گونه تغییر در صدا، وجود توده در گردن، گلودرد یا احساس انسداد در گلو، سرفه ای كه بهبود نمی یابد، تنفس بدبو، درد گوش، كاهش وزن از جمله نشانه های این بیماری است و افراد در صورت مشاهده این علائم بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنند.

این متخصص رادیوتراپی و انكولوژی، معاینه بالینی تیرویید، گردن و غدد لنفاوی توسط پزشك، سی تی اسکن و نمونه برداری را از راه های تشخیص این بیماری برشمرد و ابراز داشت: این بیماری با روش های جراحی شامل برداشت کامل یا نیمه کامل حنجره، پرتو درمانی و شیمی درمانی مورد درمان قرار می گیرد.

دكتر تقی زاده افزود: امروزه متخصصین سرطان در مواردی از سرطان های حنجره می توانند با استفاده از تركیب پرتو درمانی و شیمی درمانی، حنجره بیمار را حفظ و باعث كاهش عوارض ناشی از برداشت حنجره و بهبود كیفیت زندگی این بیماران شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45775s, 18q