ویلاداران بی‌ نام و نشان در انتظار مسافران نوروزی

۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۱۶:۴۲ - کد خبر: 266869

سلامت نیوز: در حالی که حدود چند روز به عید نوروز باقی مانده، صاحبان ویلا و خانه‌های اجاره‌ای فاقد مجوز و ساماندهی نشده در مازندران خود را برای پذیرایی از مسافرانی آماده می‌کنند که حاضرند با اجاره این اماکن بی‌نام و نشان، امنیت و آسایش خود را با اندکی آزادی در خلوت تاخت بزنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای بی‌مجوز در شهرهای ساحلی مازندران که بخش زیادی از مسافران و گردشگران نوروزی را جذب می‌کنند، عموما به صورت شبکه‌ای اداره می‌شوند ، شبکه‌ای که یک سر آن تابلو به دستان حاشیه خیابان‌ها هستند و سر دیگر آن «بزم آرا»‌هایی که بساط لازم را فراهم می‌آورند و به همین دلیل هم این دسته اماکن اقامتی عموما از گران‌ترین اقامتگاه‌ها محسوب می‌شوند و گاهی نرخشان به قیمت‌های هتل پنج ستاره هم تنه می‌زند.

نکته جالب و تضادنمای جنب و جوش برای آماده‌سازی ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای فاقد مجوز در حالی هر ساله در ماه اسفند و ماه‌های فصل تابستان در مازندران به اوج می‌رسد که همزمان مسئولان دستگاه‌های متولی از میراث فرهنگی گرفته تا دستگاه قضائی و انتظامی بر ضرورت ساماندهی این اقامتگاه‌ها تاکید دارند و حتی ضرب‌الاجل برای آنها تعیین می‌کنند که گاهی با چاشنی تهدید هم همراه است، ولی آنچه که به سرانجام نمی‌رسد اصل ساماندهی این اقامتگاه‌هاست.

ظاهرا آنچه طی چند سال گذشته در زمینه «طرح ساماندهی خانه‌های مسافر» در مازندران اجرا شده تا بتوانند با شناسایی واحدهای غیرمجاز علاوه بر سامان بخشی به این واحدها، زمینه را برای ارتقای کیفیت خدمات‌دهی به مسافران، گردشگران داخلی و خارجی در این استان گردشگرپذیر فراهم کند چندان موفقیت‌آمیز نبوده است و آمارهای موجود نشان می‌دهد هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد .

طرح ساماندهی خانه مسافرها در مازندران از سال 95 با همکاری 10 شرکت به عنوان مجری آغاز شد و جمع آوری اطلاعات کامل مشخصات هویتی مالکان، موقعیت مکانی خانه‌های مسافر و ایجاد بسترهای لازم برای سوق دادن فعالان این بخش برای قرارگرفتن زیرپوشش این طرح از مهم‌ترین وظایف این شرکت‌ها اعلام شده است.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گزارشی اعلام کرده که از مجموع 96 هزار باب خانه مسافر شناسایی شده بدون مجوز در این استان در قالب طرح ساماندهی خانه مسافر تاکنون بیش از دو هزار باب مجوز دریافت کرده‌اند.

این شمار خانه‌های مسافر ساماندهی شده در کنار آمار بالای خانه‌های مسافر بدون مجوز رقمی بسیار ناچیز و کمتر از سه درصد است و نتیجه آن می‌شود که هر ساله در شلوغ‌ترین فصل مسافری مازندران یعنی تعطیلات سه هفته‌ای عید نوروز، شهروندان مازنی به‌ویژه در شهرهای ساحلی شاهد حضور انبوه چهره‌های جدید و ناشناس در همسایگی خود باشند که گاهی حتی زبان همدیگر را هم نمی‌فهمند.

مشکلات فعالیت ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای در مازندران دیگر حتی خطوط قرمز را هم پشت سر گذاشته و در برخی مواقع به محل بروز آسیب‌های اجتماعی از ناحیه اتباع خارجی هم تبدیل شده است، همان گونه که مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری مازندران به‌تازگی اعلام کرده که امسال دستکم 52 گردشگر خارجی به جرم بزهکاری در این استان آن هم در خانه‌ها و ویلاهای اجاره‌ای شناسایی و دستگیر شدند و بر لزوم نظارت بیشتر بر نحوه فعالیت این اماکن تاکید کرد.

گذشته از آسیب‌های فراوان اجتماعی و فرهنگی، فعالیت این دسته از اقامتگاه‌ها اقتصاد گردشگری مازندران را هم دچار چالش جدی کرده است. فعالیت این اماکن که از هفت دولت آزاد هستند سبب شده تا فعالیت واحدهای اقامتی رسمی توجیه اقتصادیش را از دست بدهد و بسیاری از سرمایه گذاران حاضر نشوند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند .

به عبارتی رابطه میان فعالیت این اماکن غیرمجاز با سرمایه گذاری در زمینه ساخت اقامتگاه‌های رسمی و هتل تبدیل به رابطه مرغ و تخم مرغ شده به گونه‌ای که وقتی از مسئولان درباره کمبود اقامتگاه‌های رسمی می‌پرسید پاسخشان این است که فعالیت ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای غیرمجاز صرفه اقتصادی را از سرمایه گذاری در این زمینه گرفته و زمانی که بپرسید چرا بساط این اقامتگاه‌های غیرمجاز جمع نمی‌شود ، پاسخ خواهند داد که اقامتگاه‌های رسمی و مجاز ظرفیت حجم بالای گردشگر و مسافرخیزی مازندران را ندارد.

مارگزیده‌های گله‌مند

جمعی از مسافران و گردشگران غرب مازندران با انتقاد از نحوه کارکرد مکان‌های شخصی اجاره‌ای در این شهرستان‌های گردشگرپذیر اظهار داشتند: حضور مسافران و گردشگران به این منطقه ضمن بهره‌مندی از همه مواهب الهی و مکان‌های دیدنی داشتن خاطراتی خوش و نیز رضایت‌مندی از مکان‌های مورد اقامت است که متاسفانه در شأن مسافران نیست.

رضا سرلک که خود را اهل تهران معرفی و اعلام کرد که با راهنمایی یک فرد تابلو به دست در کنار خیابان شهر تنکابن یک واحد مسکونی شخصی اجاره کرد، افزود: شبی یکصد هزار تومان بابت اجاره یک بنای مسکونی که دارای یک سالن ، دو اتاق خواب و سرویس بهداشتی است پرداخت می‌کنم منتهی چندان بهداشتی نیست .

وی توضیح داد: بیشتر لوازم و تجهیزات موجود در این واحد مسکونی فرسوده و مستهلک شده و آنچه که از زبان فرد تابلو به دست یا به عبارتی دلال شنیده شده و با وضع موجود خیلی متفاوت است و نتیجه چنین وضعیتی آن شد که به جای آنکه سه شبانه روز در این واحد مسکونی اقامت داشته باشم یک شبانه روز ماندم .

رضا نادری مسافر دیگری از رامسر که خودش را اهل اصفهان معرفی کرد، گفت: زمانی یک مسافر می‌تواند از سفرش ابراز رضایت داشته باشد که تمامی امکانات رفاهی و اقامتی در آن منطقه به عنوان مقصد سفرش فراهم و در حد مطلوب باشد.

مسافری که شهرهای ساحلی گردشگری مازندران را به عنوان مقصد سفرهای خود در بیشتر ایام سال برمی‌گزیند بنابراین باید مسئولان ذی‌ربط با نظارت بیشتر و پیگیری‌های جدی‌تر بسترهای لازم را برای ارائه خدمات بهتر به او فراهم کنند.

این شهروند اصفهانی گفت: در جای جای شهرهای ساحلی مازندران به‌ویژه غرب مازندران افراد تابلو به دست بدون شناسنامه و پوشش‌های نامناسب دیده می‌شوند به نحوی که به هر طریق ممکن اصرار دارند تا مسافران را در چنین مکان‌هایی اقامت دهند و زمانی که مسافران و گردشگران نیز چنین افرادی با این وضعیت می‌بینند دچار تردید می‌شوند و بیم از آن دارند که آیا این فرد فعالیتش در همین بخش است یا آنکه ممکن است مشکلی برای آنها ایجاد کند . نکته مهم تر آنکه اگر حادثه در حین اقامت کوتاه مدت نظیر سرقت و درگیری رخ دهد کدام مقام مسئول باید مشکلشان را برطرف کند و پاسخ دهد .

ساماندهی 10 درصدی غیرمجازها

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رامسر گفت: تاکنون حدود 250 باب خانه مسافر در این شهرستان گردشگرپذیر شناسایی و مالکان آنها برای فعالیت مجوزهای لازم را دریافت نموده‌اند.

حسین متاجی با بیان اینکه حدود دو هزار باب خانه مسافر و ویلا در این شهرستان به مسافران و گردشگران خدمات ارائه می‌دهند، افزود: منتهی سعی شده با همکاری شهرداری، فرمانداری و نیروی انتظامی این تعداد خانه‌های مسافر بدون مجوز شناسایی تا بتوانند نظارت بیشتری بر نحوه فعالیت آنها داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.56611s, 20q