یافته محققان چینی؛

آلودگی هوا با افزایش ریسک ابتلا به دیابت همراه است

۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 267051
آلودگی هوا با افزایش ریسک ابتلا به دیابت همراه است

سلامت نیوز:مطالعه جدید نشان می دهد آلودگی ذرات معلق PM۲.۵ می توانند منجر به دیابت شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، ذرات PM۲.۵ ذرات ریزی هستند که اندازه آنها کمتر از ۲.۵ میکرومتر یا میکرون است، و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا هستد.

ذرات PM۲.۵ که قطر آنها ۲.۵ میکرون یا کمتر (۱۰۰ برابر کوچک‌تر از قطر موی انسان) است و آنقدر کوچک هستند که می‌توانند حتی به کوچک‌ترین مجاری هوای ریه‌ها نفوذ کنند.

این ذرات معلق عموماً ناشی از فعالیت‌های هستند که در آنها سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و زغال سنگ سوزانده می‌شوند، از جمله تردد ماشین‌ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه‌ها و مانند اینها و همچنین سوزاندن مزارع و آتش سوزی جنگل‌ها.

محققان بیمارستان فووای چین همراه با محققان دانشگاه ای موری آمریکا در مطالعه خود به ارزیابی رابطه بین قرارگیری بلندمدت در معرض ذرات معلق PM۲.۵ و دیابت پرداختند. انها در این مطالعه داده‌های جمع آوری شده از بیش از ۸۸ هزار بزرگسال چینی را بررسی کردند.

تیم تحقیق از داده‌های ماهواره‌ای برای ارزیابی قرارگیری هر فرد در معرض PM۲.۵ در طول مدت سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ استفاده کرد.

یافته‌ها نشان داد به ازای افزایش هر ۱۰ میکروگرم در متر مکعب غلظت PM۲.۵ بلندمدت، ریسک ابتلاء به دیابت تا ۱۵.۷ درصد افزایش می‌یابد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا می‌تواند منجر به سرطان ریه، عفونت تنفسی، سکته و حتی بیماری قلبی شود.

آلودگی هوا و دیابت عامل مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان هستند.

داده‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۴، ۸.۵ درصد افراد بزرگسال مبتلا به دیابت شده بودند و در سال ۲۰۱۵، این بیماری موجب مرگ ۱.۶ میلیون نفر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46054s, 19q