بیماری های غیرواگیر مهمترین تهدیدكننده حیات انسان است

۱۳۹۰/۰۲/۰۳ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 26762
سلامت نیوز :بیماری های غیرواگیر مهمترین تهدید كننده حیات انسان است كه عوارض و ناتوانی ناشی از آن ها بار سنگینی به خانواده ها،‌ جوامع و دولت ها تحمیل می كند.

 اداره بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد: بیماری های غیرواگیر شامل بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت است و هم اكنون در سراسر جهان 43 درصد بار بیماری ها و در كشورهای دارای درآمد كم و متوسط، 79 موارد مرگ و 85 درصد بار بیماری ها را تشكیل می دهد.

بنابر این گزارش، اغلب بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری بوده و با اقدامات خاص می توان وقوع آن ها را به تعویق انداخت و بسیاری از آنها قابل برگشت و بسیاری دیگر با اقدامات پیشگیری ثانویه قابل اصلاح و قابل درمان است.

این گزارش حاكیست، كشور ایران شیوع عوامل خطر بیماری های غیر واگیر زیاد و رو به افزایش است و بر اساس اطلاعات پنجمین دور بررسی نظام مراقبت عوامل بیماری های غیر واگیر در ایران در سال 88،‌ میزان چاقی د رجمعیت 15 تا 64 سال بیش از 15 درصد و شیوع فشارخون بالا حدود 17 درصد بوده است.

این گزارش می افزاید:‌ میانگین تعداد واحد مصرفی میوه و سبزی در روز 4/1 واحد و فراوانی مصرف كنندگان سیگار نیز 12 درصد می باشد همچنین حدود 35 درصد افراد فعالیت فیزیكی هفتگی مناسبی ندارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61365s, 18q