معاون سازمان بهزیستی خبر داد:

3 اولویت مهم برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال 98

۱۳۹۸/۰۱/۱۶ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 267721
3 اولویت مهم برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال 98

سلامت نیوز: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی 3 اولویت مهم این سازمان را برای اجرای قانون حمایت از معلولان در سال جدید اعلام کرد.

به گزارش سلامت نیوز، حسین نحوی‌نژاد در گفت‌وگو با پانا با اشاره به اولویت‌های اجرای قانون حمایت از معلولان در سال 98 اظهار کرد: این قانون در اسفند ماه سال 96 تصویب شد و در فصل بهار سال گذشته از سوی رئیس‌جمهووری به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه قانون حمایت از حقوق معلولان دارای دو بخش است، گفت: این قانون از آنجا که به صورت لایحه از طرف دولت به مجلس آمده، خود دولت موظف است اعتبارات آن را تأمین کند. بخشی از قانون مذکور به مسائل رفاهی مربوط است و نیاز به اعتبار دارد و بخشی از آن قانون مربوط به معافیت‌ها، تسهیلات و امتیازاتی است که به معلولان تعلق می‌گیرد و نیاز به اعتبار ندارد.

وی ادامه داد: بخش اول قانون که نیاز به اعتبار دارد را بررسی کردیم و برآورد ما این است که قانون حمایت از حقوق معلولان به 12 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا بتوانیم همه بندهای قانون را اجرا کنیم. به طور مثال ماده 27 قانون درباره معلولان شدید و غیر شدید آورده است که این‌ افراد چنانچه بیکار باشند، باید حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را دریافت کنند و با حق پرستاری که به آنها تعلق می‌گیرد حداقل ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

نحوی‌نژاد تصریح کرد: همچنین درباره اعتبارات قانون حمایت از معلولان علیرغم اینکه بحران‌های اقتصادی وجود دارد به نظر می‌رسد که مجلس و دولت تلاش‌های خود را انجام داده‌اند و هزار و 100 میلیارد تومان اضافه بر اعتبارات سازمان در این بخش گذاشته است و به نظر می‌رسد که قرار است مجلس نیز هزار میلیارد تومان به این اعتبارات اضافه کند که در مجموع دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود و باید اولویت‌بندی شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: اولویت اول ما وضع معیشتی افرادی است که مستمری می‌گیرند و طبق قانون هر سال میزان مستمری ۲۰ درصد افزایش می‌یابد و برای امسال نیز 20 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: اولویت دوم ما حق پرستاری ۲۵ هزار معلول ضایعه نخاعی است که طبق مصوبه قدیمی مجلس حق پرستاری می‌گیرند و این را باید به همه معلولانی که بسترگرا هستند تعمیم بدهیم. همچنین اولویت سوم ما در اجرای قانون حمایت از معلولان، 115 هزار معلولی هستند که در مراکز نگهداری می‌شوند و تحت آموزش هستند. اکنون بحران‌های اقتصادی گریبان این مراکز را گرفته است و بخشی از اعتبارات را باید در یارانه‌هایی که به آنها می‌دهیم تجدیدنظر کنیم.

نحوی‌نژاد تصریح کرد: در کنار این سه اولویت، اولویت‌های فرعی نیز وجود دارد که می‌توان به تجهیزات کمک توانبخشی اشاره کرد و باید نسبت به افزایش‌ قیمت تجهیرات، اعتبار لازم را در نظر گرفت. همچنین موضوع مناسب‌سازی مسکن معلولان نیز طبق تفاهم‌نامه‌ای که با قرارگاه سازندگی بسیج امضا شده است در سال جاری لحاظ می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.85046s, 19q