رهاكنندگان 2 بیمار از بیمارستان به اشد مجازات محكوم می‌شوند

۱۳۹۰/۰۲/۰۴ - ۱۴:۳۷ - کد خبر: 26852
سلامت نیوز : مدیر كل نظارت بر درمان وزارت بهداشت گفت: هیچ بیماری نباید به خاطر نداشتن پول از بیمارستان اخراج و رها شود زیرا اعتباراتی برای كمك به بیماران بی بضاعت در اختیار وزارت بهداشت است بنابراین وزیر بهداشت دستور اشد مجازات را برای خاطیان در بیمارستانی كه 2 بیمار را رها كرده‌اند، صادر كرد.

سجاد رضوی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: وزارت بهداشت از دیروز كه موضوع رهاشدن 2 بیمار در كنار اتوبان در رسانه ها منتشر شد از این موضوع با خبر شد و از همان زمان با توجه به اینكه 2 دانشگاه علوم پزشكی تهران و شهید بهشتی با این موضوع درگیر هستند، با دستور وزیر بهداشت روابط عمومی وزارت بهداشت مأمور پیگیری این موضوع و اطلاع رسانی درباره آن شد.

وی ادامه داد: پیگیری این مسئله با واحدهای نظارتی به حوزه معاونت درمان این 2 دانشگاه علوم پزشكی سپرده شده است و با توجه به فاصله زمانی بین وقوع این حادثه و انتشار خبر آن پیگیری‌ها در این مورد همچنان ادامه دارد. شخص وزیر بهداشت دستور پیگیری این موضوع را داده است و دستور داده است كه خاطیان این موضوع به اشد مجازات محكوم شوند و هر روز نیز این مسئله را پیگیری می‌كند.

وی گفت: البته علاوه بر برخورد شدید وزارت بهداشت با خاطیان این ماجرا، برخورد حقوقی و قضایی با خاطیان آن نیز از سوی دادستانی تهران انجام می‌شود.

مدیر كل نظارت بر درمان وزارت بهداشت اضافه كرد: در زمان حاضر یكی از 2 بیماری كه در كنار خیابان رها شده بودند به علت اختلال حواس و احتمالاً اعتیاد به بهزیستی تحویل داده شده است . بیمار دیگر به خانه‌اش رفته است و اطلاعات این بیماران در اختیار وزارت بهداشت است.

وی در پاسخ به این پرسش فارس به جز درمان رایگان تصادفی‌ها در اورژانس‌های بیمارستانی اگر بیماری در بیمارستان بستری باشد و پول نداشته باشد چه برخوردی با وی می‌شود گفت: هر اقدامی ممكن است انجام شود اما تنها كاری كه نباید انجام شود، بیرون انداختن بیمار و رها كردن اوست. این كار خلاف ضوابط وزارت بهداشت است و تخلف محسوب می‌شود.

رضوی افزود: كاری كه بیمارستان فیروزآبادی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انجام داد كار درستی بود زیرا با هماهنگی مسئولان قضایی و انتظامی بیمار را پذیرش كردند و تحت درمان قرار دادند.

وی گفت: بیمارستان‌های دولتی در هر صورت باید بیماران را پذیرش كنند و درمان بیماران را تا انتها ادامه دهند و اگر بیمار بی بضاعتی پول نداشت وزارت بهداشت امكانات مالی و ردیف‌هایی برای كمك، تخفیف یا حتی پرداخت كل هزینه بیماران در اختیار دارد كه از این محل هزینه بیمار تأمین می‌شود.

مدیر كل نظارت بر درمان وزارت بهداشت افزود: البته ردیف‌های در اختیار وزارت بهداشت برای كمك به بیماران بی بضاعت كم است و در حدود 10درصد اعتبار مورد نیاز وزارت بهداشت است و باید افزایش یابد اما این دلیل نمی‌شود كه بیماری به علت نداشتن پول از ادامه درمان محروم شود و در خیابان رها شود و در هر صورت بیمارستان باید پاسخگوی بیماران تا انتهای روند درمان باشند.

رضوی ادامه داد:‌ چنین اتفاقی در هر بیماستانی كه رخ داده باشد به هیچ وجه قابل قبول نیست و قطعاً با خاطیان آن برخورد جدی خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.39756s, 18q