بیمار بی پول، زباله نیست

۱۳۹۰/۰۲/۰۵ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 26860
بیمار بی پول، زباله نیست
سلامت نیوز : به بیمارستان ها باید برای خدمات دهی به بیماران بی بضاعت، از طریق وزارت بهداشت، مراکز بیمه و مراکز خیریه کمک شود.
خبر رها شدن دو بیمار بی بضاعت از سوی یک بیمارستان دولتی در بیابان های اطراف تهران، عجیب و شوکه کننده بود. دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده که عاملان رها کردن دو بیمار یکی از بیمارستان‌های دولتی در کشتزار‌های اطراف تهران تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ در همین باره خبرآنلاین گفت وگویی را با حسن حسنی بافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس انجام داده . او عقیده دارد سخت گیری برخی از بیمارستان ها در مسائل مادی و مالی به دور از اخلاق پزشکی است: نباید هیچ بیماری را به خاطر چنین مسائلی مانند زباله ازبیمارستان خارج کرد.

 یک بیمارستان دولتی، دو بیمار را به دلیل نداشتن پول  در بیابان رها کرده است. به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟

سخت گیری برخی از بیمارستان ها در مسائل مادی و مالی به دور از اخلاق پزشکی است. نباید هیچ بیماری را به خاطر چنین مسائلی، مانند زباله از بیمارستان خارج کرد. این پدیده بسیار غیر اخلاقی است. در کشور ما نباید هیچ کس به خاطر نداشتن پول کافی به چنین وضعیت اسفناکی گرفتار شود. وزارت بهداشت باید به این مساله قطعا رسیدگی کند. اعلام چنین خبرهای از سوی بیمارستان های جمهوری اسلامی و نظام ما بسیار تاسف آور و به دور انتظار است.

در مجلس طرحی برای کمک به بیمارستان جهت درمان بیماران بی پول بررسی نمی شود؟

در برنامه پنجم و در بودجه ۲ سال اخیر، اعتبار خوبی برای حمایت از بیمارستان های مناطق محروم و بیماران خاص به وزارت بهداشت اختصاص داده شده است. اما وزارت بهداشت نباید در این خصوص هیچ گونه کوتاهی انجام دهد. باید به شدت باچنین بیمارستانهایی از سوی قوه قضاییه و قانون برخورد شود. البته بیمارستان ها باید در چنین مواردی از سوی وزارت بهداشت، مراکز بیمه و مراکز خیریه حمایت شوند تا چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.

برای حل این مشکل چه باید کرد؟

وزارت بهداشت و بیمه مسئول هستند به بیماران کمک کنند. همچنین در بیمارستانها بخش مددکاری هم وجود دارد. البته گرچه برخی از پزشکان متخصص و سرشناس با دریافت پول‌های زیرمیزی حیثیت جامعه پزشکی را خدشه‌دار می‌کنند اما هنوز پزشکانی هستند که از بیماران نیازمند پول نمی‌گیرند و من تعدادی از آنان را می‌شناسم. همچنین شنیده‌ام که گروه‌هایی اکنون در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول تدوین اصول اخلاق پزشکی هستند اما هنوز این کار به طور رسمی و قانونی عملیاتی نشده است و بیشتر کارهایی که تاکنون در این زمینه انجام شده محدود به برگزاری سمینارهای علمی بوده است که بیشتر از سوی بسیج جامعه پزشکی برگزار شده است.

آیا ادغام دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران سبب کاهش نظارت بر مدیریت بیمارستان ها نشده است ؟

ادغام این ۲ دانشگاه عدم ارتقاء در مدیریت بیمارستان ها را به همراه داشته است و سبب وارد شدن خسارات بسیار به آنها شده.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.91439s, 18q