براي اصلاح چرخه معيوب در صنعت دارو چه راهکارهایی دارید?

چند سوال کلیدی درباره صنعت دارو که وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد

۱۳۹۸/۰۲/۰۲ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 269011
چند سوال کلیدی درباره صنعت دارو که وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد

سلامت نیوز:وزیر بهداشت دیروز در مراسم افتتاحیه خط تولید جدید شرکت اکتوور تاکید کرد که صنعت دارویی کشور نیازمند رویکر جدید است.

وی این شرکت را از افتخارات نظام دارویی کشورمان دانست و گفت : بنده 16 بهمن ماه سال گذشته از مجلس رای اعتماد گرفتم و در برنامه ام به مجلس اولین گام، قبل از فرمایش و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، حمایت از تولید داخلی بود و در اولین روز سرپرستی وزارت بهداشت، اولین اقدامات را در سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی انجام دادم.

وزير بهداشت پیشتر هم در خصوص چرخه اقتصاد و قيمت ‌گذاري دارو و پاكيزه كردن مراكز رانت و صحه گذاشتن بر بي طرفي خودش در ارتباط با شركت‌هاي توليد كننده دارويي و سهيم نبودن در هيچ يك از شركت‌هاي توليد كننده دارويي و پاك نبودن عملكرد روساي قبلي سازمان غذا و دارو نطق آتشيني را ايراد کرده بود .

در ارتباط با همين موضوع خطاب به وزير بهداشت چند سوال مطرح است كه اميد مي‌رود جناب وزير به صورت شفاف و در پيشگاه ملت به آنها پاسخ دهند و نمايندگان و رسانه‌ها نيز سوال‌ها و پاسخ‌ها را مورد توجه قرار دهند.

آقاي نمكي خيلي شفاف بفرماييد كه شما مديريت چه شركت‌هاي دارويي را در بخش دولتي در سالهاي گذشته برعهده داشتيد و در اداره آن شركت‌ها چه موفقيت‌هايي را كسب نموديد؟

لطفاً تراز مالي آن شركت‌ها را در سال‌هايي كه شما مديريت آنها را برعهده داشتيد منتشر نماييد تا نماينگر ديدگاه حرفه‌اي و سابقه موفق شما در صنعت دارويي و توان اداره يك بنگاه اقتصادي باشد خصوصاً كه خود را دراين مقوله مدعي دانسته‌ايد و مخصوصا اكنون که براي نجات كشتي صنعت دارو آن چنان سينه چاك شده‌ايد که مانع تراشان را تهديد به بيرون انداختن مي‌كنيد.

موضوعي كه متاسفانه نمايندگان مجلس در بررسي سوابق شما موردتوجه عميق قرار ندادند و نشان دادند نه در راي اعتماد و نه در استيضاح و سوال از وزرا مصالح و همه جوانب مملكت را در نظر نمي‌گيرند و با مسائل مهم و سرنوشت ساز سطحي برخورد مي‌كنند.

شما كه مي‌فرماييد بيمه‌هاي فشل پول شركت‌هاي پخش را نمي‌دهند و شركت‌هاي پخش پول توليدكننده‌ها را نمي‌دهند . مگر شما در 6 سال قبل در كسوت معاون اجتماعي و فرهنگي سازمان مديريت نبوديد؟

مگر بخشي از عملکرد صنعت دارو به عملكرد خود شما برنمي‌گردد ؟مگر شما نبوديد كه به جاي پول،اوراق مشاركت را به صنعت دارو هديه كرديد. آيا اين ژست‌هاي ساختگی براي ايجاد زمينه افزايش قيمت دارو در بخش خصوصي و به نفع برخي توليد كننده‌هاي خاص دارويي نيست ؟

وقتي بيمه‌ها نمي‌توانند پول تامين كنند و بدهي خود را پرداخت نمي كنند چرا از هم اكنون به فكر افزايش قيمت دارو هستيد ؟

اول مطالبات خود را از سازمان تامين اجتماعي دريافت كنيد. نتيجه اين اقدام احتمالا مي‌شود افزايش پرداختي از جيب مردم و نگران شدن داروهاي مورد مصرف عموم مردم.

شما گفتيد كه در هيچ كارخانه‌اي كه توليدكننده است سهم نداريد ولي در دو دهه گذشته سهامدار و رييس هيئت مديره و مدير عامل بيش از 5 شركت خصوصي وارد كننده دارويي و مكمل دارويي بوده‌ايد.

خوب است بفرماييد اين شركت‌ها اكنون چه سرنوشتي دارند؟ آيا شركت‌هاي خصوصي تحت مديريت شما موفق بوده اند؟

اگر موفق بوده‌اند تراز مالي آن را منتشر كنيد؟

آقاي نمكي علاوه بر پاسخ به سوالات فوق بفرماييد شركت پ الف كه واردكننده مكمل دارويي است و حداقل فروش آن از ابتداي امسال 30 ميليارد تومان بوده است چگونه و طي چه فرآيندي و با وساطت چه كساني به نام افراد دیگری واگذار شده است ؟آيا شما در اين شركت با واسطه شريك نيستيد؟

شركت اكتووركو صاحب كارخانه‌هاي توليدكننده دارو مي‌باشد و قرار بود فقط يك روز بعد از راي اعتماد گرفتن از نمايندگان مجلس براي افتتاح رسمي اين كارخانه حضور داشته باشيد .

گواه اين خبر پيامكي است كه از طريق روابط عمومي وزارت بهداشت براي خبرنگاران رسانه‌ها ارسال شد و حتي اتوبوس هم براي انتقال خبرنگاران از جلوي ساختمان وزارت بهداشت به مقصد كارخانه پيش بيني شده بود. آيا شما كه رابطه قديمي و صميمي با صاحبان کارخانه (كه يكي از قطب‌هاي صنعت داروي كشور مي‌باشند و حداقل 10% ارز 4200 سهميه دارو را در سال 97 دريافت نموده است) داريد عادلانه و بي طرفانه اقدام كرديد ؟

آيا شما كه در جايگاه معاون سازمان مديريت بوديد و قدرت و نفوذ داشتيد در سفارش كردن و توصيه كردن‌هاي پي در پي براي رفع مشكلات اكتوركو عادلانه و بي طرفانه برخورد كرديد؟ آيا حق ديگر شركت‌هاي توليد كننده دارو به نفع اين شركت ضايع نگرديد ؟آيا بيت المال ضايع نشد؟

آيا عضويت شما در انجمن دولتي ايران و اسپانيا ربطي به ارتباط قديمي و صميمي و شما با صاحبان این شرکت دارویی ندارد؟

صراحتاً بفرماييد موضع شما در ارتباط با عملكرد كارخانه‌هاي اكتوركو چيست؟ از سال 91 چقدر ارز مرجع و مبادله‌اي و از ابتداي سال 97 چه ميزان ارز 4200 گرفته‌اند؟

آيا همه اين ارزها به واقع در چرخه توليد داروي كشور مصرف شده است؟ بخشي از آن در مسير پول شويي و رانت خواري مصرف نشده است؟


به چه دليل شما در اولين افتتاحيه به عنوان وزير برگزيده بهداشت آن هم فقط يك روز بعد از راي اعتماد تصميم گرفتيد خط جديد توليد دارو اكتوركو را افتتاح كنيد؟ و چه شد كه افتتاحيه لغو شد و به ناگهان روابط عمومي خبر لغو افتتاحيه را براي خبرنگاران ارسال نمود؟!

آیا شما که سالها در سازمان مديريت نقش ديده‌باني را داشتيد ، مسئوليت خود را درست انجام نداديد و براي برخي از توليدكنندگان دارو مادر بوديد و براي برخي ديگر از توليدكنندگان نقش دايه را ايفا نموديد؟

پاي خود را كنار نكشيد كه بايد پاسخگو عملكرد خود باشيد . فعلاً در حضور ملت و اصحاب رسانه به اين سوالات پاسخ دهيد تا در آخر پاييز سال بعد كه جوجه‌ها شمرده خواهد شد سوالاتي ديگر از شما پرسيده شود.

9 ماه وقت داريد فرصت زيادي است براي اصلاح چرخه معيوبي كه خود ذكر كرديد .

بهتر است اول طلب خود را از سازمان‌هاي بيمه دريافت كنيد و بعد اول به دست شركت‌هاي پخش دارويي پول برسانيد و آنها هم به داد كارخانه‌هاي دارويي كوچك و بزرگ خود برسند و نه فقط یک شركت كه از همه گونه رانت ارزي به نام توليد داخل بهره‌مند شود و شما هم بدایند و سكوت کنید و چشم فرو بندید.

آقای وزیر صراحتا بفرمائید براي اصلاح چرخه معيوب در صنعت دارو چه راهکارهایی دارید؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22942s, 20q