چرا نوشیدن آب‌پرتقال در وعده صبحانه مضر است؟

۱۳۹۸/۰۲/۰۷ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 269377
چرا نوشیدن آب‌پرتقال در وعده صبحانه مضر است؟

سلامت نیوز: از نظر بسیاری از مردم آب پرتقال یك نوشیدنی مفید برای وعده صبحانه تلقی می‌شود كه می‌تواند به ما در شروع یك روز خوب كمك كند، اما واقعیت این است كه آب پرتقال مزیتی بر دیگر نوشیدنی‌های شیرین ازجمله نوشابه‌هایی كه باید از مصرف آنها اجتناب كنیم ندارد و مصرف آن هنگام صبحانه نه‌تنها مفید نیست، بلكه می‌تواند مضر نیز باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، دانشمندان می‌گویند هرگز نباید هنگام صبحانه آبمیوه مصرف شود. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف آب پرتقال با معده خالی، دستگاه گوارش را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند در كار باكتری‌های مفید دستگاه گوارش نیز اختلال ایجاد كند.


به گفته محققان، آبمیوه شامل قند فروكتوز است كه پس از مصرف به سرعت به روده كوچك می‌رسد. بعد از مدتی خالی بودن معده مثلا هنگام صبح روده‌ها قادر به فرآوری میزان زیادی فروكتوز نیستند و درنتیجه فروكتوز به روده بزرگ وارد می‌شود. این قند در روده بزرگ با باكتری‌های خوب كه برای فرآوری قندها طراحی نشده‌اند در تماس قرار می‌گیرد. دانشمندان می‌گویند احتمال این‌كه این شرایط تاثیرات بدی بر سلامت داشته باشد وجود دارد. افزون براین، از آنجا كه فرآوری آبمیوه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین در بدن به دلیل فقدان فیبرها، چربی‌ها و پروتئین‌ها در این مواد بسیار سریع‌تر از فرآوری یك میوه كامل صورت می‌گیرد، مصرف آنها هنگام صبح، گرسنگی شما را برای مدت بسیار كمی تسكین می‌دهد و باعث می‌شود در طول روز به مصرف كالری‌های بیشتری روی بیاورید. در برخی افراد این گرسنگی و كمبود كالری كاهش سطح انرژی و تغییرات خلق و خو را به دنبال دارد. توصیه دانشمندان مصرف میزان متعادلی از شیرینی‌ها بعد از وعده‌های غذایی است. همچنین توصیه می‌شود.
به جای مصرف هر نوع نوشیدنی شیرین هنگام صبح، تشنگی خود را با نوشیدن یك یا دو لیوان آب برطرف كنید و كمی بعد از صبحانه مصرف میوه پرتقال را به عنوان یك میان‌وعده سالم در نظر داشته باشید.
منبع: iflscience

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.73747s, 19q