استخدام 50 هزار پرستارهم مشكل كمبود شدید نیرو را حل نمی‌كند

۱۳۹۰/۰۲/۰۹ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 27066
سلامت نیوز : رییس شورای عالی نظام پرستاری گفت: به علت كمبود شدید پرستار حتی اگر 50 هزار پرستار نیز وارد بازار كار شوند مشكلات موجود حل نمی‌شود.

شمس الدین شمس در گفت وگو با ایسنا با بیان این كه تعداد تخت‌های موجود بیمارستان‌ها بیش از تخت‌های مصوب است افزود: مثلا تعداد تخت مصوب یكی از بیمارستان‌های ارومیه 290 تخت است و چارت تشكیلاتی آن نیز بر اساس همین تعداد تخت نوشته شده است اما در حال حاضر به علت افزایش بخش‌ها و تخت‌های این بیمارستان، این آمار به 500 تخت افزایش یافته و این در حالی است‌ كه تخت‌های اضافه شده در چارت‌ تشكیلاتی بیمارستان وجود ندارد.

رییس شورای عالی نظام پرستاری افزود: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بر اساس تخت‌های مصوب و نه تخت‌های موجود اعلام می‌كند كه با مازاد نیرو در حوزه پرستاری مواجه هستیم. این در حالی است كه تعداد تخت‌های موجود دو برابر تخت‌های مصوب است بنابراین با كمبود شدید نیروی پرستار مواجه هستیم.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: پس از برگزاری انتخابات و تشكیل شورای عالی نظام پرستاری، آمار پرستاران مورد نیاز كشور را استخراج و به صورت مستند اعلام می‌كنیم.

شمس درباره انتخابات شورای عالی نظام پرستاری اظهار كرد: این انتخابات اول خرداد ماه سال جاری برگزار و نتایج آن نیز همان روز مشخص می‌شود اما رسیدگی به شكایات و اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات یك هفته تا 10 روز به طول می‌انجامد.

رییس شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به قانون ارتقای بهره‌وری و تعرفه‌گذاری گفت: متاسفانه هنوز این دو قانون اجرا نشده و وعده‌های عملی نشده برای اجرای این دو قانون باعث شده است كه پرستاران خسته و اعتمادشان از شورای عالی نظام پرستاری سلب شود.

وی تاكید كرد: در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشكی عزم جدی برای اجرای این دو قانون به ویژه قانون تعرفه گذاری وجود ندارد.

شمس در پایان اظهار كرد: قرار بود قانون تعرفه گذاری از اول دی یا اول بهمن ماه اجرا شود اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. براساس اعلام وزیر بهداشت نیز قرار بود قانون ارتقای بهره‌وری از آخر اسفند ماه سال گذشته اجرا شود. به این منظور بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شد اما دانشگاه‌های مختلف براساس سلیقه و تفسیر خود قصد اجرای این قانون را دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7983s, 18q