بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟

۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 270737
بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟

سلامت نیوز:دوم اردیبهشت ۹۸ بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست‌جمهوری از ارسال لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی برای اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸سالگی به درخواست خودشان می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی نموده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

بر اساس آمارهای منتشرشده در سال ۹۶ بیش از ۳۰هزار زن ایرانی با مردان افغانستانی در این کشور ازدواج کرده‌اند اگر به این تعداد آمارهای غیررسمی را هم بیفزاییم تعداد ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بیشتر خواهد شد چراکه بسیاری از این ازدواج‌ها در هیچ محضری ثبت نشده‌اند.

بی‌هویتی یک میلیون فرزند مادر ایرانی

به‌دلیل فقدان آمار رسمی و صرفا طبق گفته‌های مسئولان مختلف، ۲۰۰هزار تا ۱میلیون فرزند حاصل از این ازدواج‌ها در کشور وجود دارد. این کودکان از حقوق اولیه شهروندی، خدمات آموزشی، خدمات درمانی، واکسن، کمیته امداد، دریافت یارانه و... نیز محروم هستند که این موضوع منجر به تشدید فقر اقتصادی در این قشر می‌شود.

در همین رابطه محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه به واسطه لایحه دولت بحران بی‌هویتی در بین فرزندان مادر ایرانی از بین خواهد رفت، گفت: «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تصویب شده است، امیدواریم در صحن مجلس هم رأی بیاورد.

ازجمله مزایای این لایحه دادن شخصیت و هویت به فرزندان مادر ایرانی است. به‌واسطه این لایحه آنها قادر خواهند بود از امکاناتی نظیر، داشتن شناسنامه، آموزش و پرورش و... استفاده کنند. به اعتقاد بنده در صحن مجلس هم نمایندگان به آن رأی مثبت می‌دهند و تصویب می‌شود.»

اقدامی ارزشمند

سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: «شاهد آن هستیم که در کشور تعداد زیادی از زنان و دختران ایرانی با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند و در حال حاضر فرزندان آنها فاقد هویت هستند و از این لحاظ ضربه سنگینی خورده‌اند.

در بسیاری از موارد فرزندان مادر ایرانی اجازه تحصیل و بهره‌مندی از امکانات کشور را ندارند. لذا این وضعیت ظلم در حق آن بچه محسوب می‌شود و اعطای تابعیت به این فرزندان کار ارزشمندی به‌شمار می‌رود.»

لایحه اعطای تابعیت کارشناسی است

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه امیدوارم این لایحه در صحن علنی مجلس رأی آورد، به خبرنگار مهر گفت: «این لایحه در کمیسیون به تصویب رسید و قرار است در صحن علنی نیز مطرح شود. در حال حاضر این افراد به‌دلیل نداشتن تابعیت، نمی‌توانند به مدرسه بروند در حالی که آنها در ایران زندگی می‌کنند و مادر ایرانی دارند، تعصب ایرانی‌گری هم دارند.» وی در ادامه افزود: «در کل این لایحه، کارشناسی و پسندیده است.

ما در کمیسیون تصویب کردیم افرادی که مادر ایرانی دارند حال چه در داخل به دنیا آمده‌اند چه در خارج ایران، می‌توانند تا قبل از ۱۸سالگی به درخواست مادرانشان تابعیت ایرانی بگیرند.

لذا بنده فکر می‌کنم این مصوبه در صحن مجلس هم رأی بیاورد.» الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس هم در این‌باره گفت: «درباره تابعیت فرزندان مادران ایرانی باید گفت ما این موضوع را در کمیسیون تصویب کردیم و قرار است وارد صحن شود. طبق آنچه در کمیسیون به تصویب رسید، صرف داشتن مادر ایرانی باعث می‌شود افراد بتوانند در سن ۱۸سالگی درخواست تابعیت بدهند. پیش از ۱۸سالگی هم مادرشان می‌تواند این درخواست را بدهد.»در پایان لازم است ذکر شود.

تجربه چند دهه گذشته حاکی از آن است که نمی‌توان مانع رخ‌دادن ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانی و ازدیاد نسل آنها شد. در همین رابطه لایحه‌ای که دولت به مجلس ارسال کرده، اقدامی مثبت و روبه جلو بوده است. از همین رو امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم درستی در این زمینه بگیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.80616s, 19q