واکنش رئیس کل به شایعه ادغام معاونت پرستاری ؛

معاونت پرستاری خط قرمز جامعه پرستاری/ وزیر بهداشت به وعده های خود عمل کند

۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 270880
معاونت پرستاری خط قرمز جامعه پرستاری/ وزیر بهداشت به وعده های خود عمل کند

سلامت نیوز: رئیس کل سازمان نظام پرستاری در واکنش به ادغام يا ارتقا معاونت پرستاری گفت: ما همچنان به بودن نام پرستاری بر معاونت پرستاری اصرار داریم و معاونت پرستاری را خط قرمز خود میدانیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری،دکتر اصغر دالوندی در واکنش به پیشنهاد ادغام معاونت پرستاری گفت: این پیشنهاد با هدف ارتقا معاونت پرستاری و ادغام رشته های توانبخشی و مامایی در کنار پرستاری و تغییر نام این معاونت به معاونت مراقبت ، مامايي و توانبخشي عنوان شده است.

وی ادامه داد: هسته و شیرازه پرستاری در دنیا مراقبت است و پرستاري واژه اي شناخته شده بين المللي است و به هيچ وجه براي سازمان نظام پرستاري، بدنه عظيم پرستاري، جامعه علمي و آكادميك پرستاري تغيير نام آن قابل قبول نيست و با توجه به این که پرستار محور تیم توانبخشی محسوب می شود اما این گروه پرستاران را به رسمیت نمیشناسند، نمونه عيني آن تنظيم سند سكته مغزي بدون نام پرستاري است، در حاليكه محور مراقبت از بيماريهاي مزمن و مديريت كيسها، پرستاران هستند و صدها مقاله بين المللي در اين زمينه به چاپ رسانده اند، بنابراین دسیپلین پرستاری نمی تواند کنار مامایی و توانبخشی قرار گیرد و مشكلات و چالش هاي جديد تري را براي حقوق، كار و زندگي پرستاران ايجاد خواهد كرد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری خاطر نشان کرد: ما با حذف نام پرستاری از معاونت پرستاری به بهانه توسعه مراقبت در سطح کشور و ساماندهی برخی از رشته هاي سرگردان در حوزه وزارت بهداشت کاملا مخالف هستیم زیرا واژه پرستاری در تمام دنیا قابل شناسایی بوده و به عنوان هویت این حرفه به شمار می رود.

وی با بیان این که سازمان بین المللی پرستاران و کشورهای صاحب سبک واژه پرستاری را به مراقبت تغییر نمی دهند، تصریح کرد: ما همچنان بر واژه ارزشمند پرستاری در معاونت پرستاری اصرار داریم و وجود رشته های توانبخشی و مامایی در کنار پرستاری به نوعی تضعیف این معاونت محسوب می شود زیرا با ورود این افراد، افراد غیر پرستار برکرسی جديد خواهند نشست و ما در شورای معاونین وزارت بهداشت نیاز به این کرسی پرستاری در کنار سایر معاونین داریم اگر این اتفاق رخ دهد قطعاً خلا جدی در نظام سلامت رخ خواهد داد و جامعه پرستاري را از اهداف خود دور می کند.

دالوندی با بیان این که معاونت پرستاری همچنان خط قرمز ما خواهد بود، تاکید کرد: اگر وزارتخانه قصد ادغام سایر رشته ها و ایجاد معاونت جديدي برای این رشته ها دارد می تواند آنها را در سطح مدیر کلي جانمايي كند زيرا تعداد كادر آنها حتی يك دهم كادر پرستاري نيست و ما به همه همكاران تيم سلامت احترام مي گذاريم.

وی افزود: با توجه به وضعیت جمعیتی پرستاران که بیش از نیمی از وزارت بهداشت را تشکیل می دهند وهمچنین١٥٠٠ عضو هیئت علمی و قريب ۲۰۰ دانشکده پرستاری در سطح کشور از این جایگاه دفاع می کنیم و آمادگی خود را جهت نشست و گفتگو با طراحان این طرح اعلام می داریم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با گلایه مندی از وزیر بهداشت اظهار داشت: امیدواریم وزیر بهداشت به وعده های خود در مجلس و روز پرستار عمل کند، همچنان که قول مساعد استخدام سالانه دهها هزار پرستار را داده است و باید به دنبال تقویت پرستاری باشد.

وی در خصوص رشته مراقبت سلامت که علیرغم وعده های معاونت‌آموزشی وزارت بهداشت در خصوص این که فعلاً به مرحله اجرا در نخواهد آمد، گفت: متاسفانه با توجه به شنیده ها، این رشته با مهر شورای برنامه ریزی به دانشگاه ها ابلاغ شده که سم مهلکی برای پرستاری به شمار می رود و توطئه جدیدی علیه پرستاری محسوب می شود .

دالوندی یادآور شد: در کل دنیا پرستاری در سه سطح حضور فعال دارد و ايجاد رشته مراقبت سلامت در هیچ کجای دنیا مصداق نداشته و دلیل راه اندازی این رشته توسط معاونت آموزشی مشخص نیست و سازمان نظام پرستاری و جامعه پرستاری ايجاد این رشته را محکوم کرده و به دنبال جلوگیری از راه اندازی این رشته و سرگرداني فارغ التحصيلان و موازي كاري خواهد بود .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.81957s, 19q