نان‌های فانتزی بیش از سایر نان‌ها افراد را چاق می كند

۱۳۹۰/۰۲/۱۰ - ۱۰:۳۷ - کد خبر: 27118
نان‌های فانتزی بیش از سایر نان‌ها افراد را چاق می كند
سلامت نیوز :نان های حجیم فانتزی بیش از سایر نان های تنوری در چاقی افراد موثر است.

دکتر مجید غیور مبرهن عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این كه نان‌های حجیم فانتزی نسبت به سایر نان‌های سنتی موجود، زمینه‌ساز افزایش قندخون افراد می‌شود، اظهار داشت: براساس مطالعات صورت گرفته با مصرف نان‌های باگت قند خون افراد به میزان دو تا سه برابر افزایش پیدا می‌كند.

وی با اشاره به این كه نان‌های پخت شده به روش سنتی نسبت به نان‌های حجیم كمتر در افزایش قندخون افراد مؤثر است، افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته نان‌های نازك و تنوری نظیر نان سنگك كمتر از سایر نان‌ها در افزایش قند خون و در نهایت اضافه وزن افراد مؤثر است كه با توجه به افزایش مصرف نان‌های حجیم در این رابطه باید اقدامات اساسی به منظور استفاده از نان‌های سنتی به جای این‌گونه نان‌ها انجام  داد.

دکتر مجید غیور مبرهن در رابطه با صنعتی شدن پخت نان و در مقابل آن افزایش نان‌های حجیم كه در داخل فر و غیر تنوری طبخ می‌شود، گفت: با توجه به رشد روز افزون جمعیت شهرنشینی و در این راستا افزایش تقاضا برای مصرف نان، حركت به سمت پخت نان‌ها به روش صنعتی امری ضروری است.

این متخصص تغذیه ایجاد نان به روش صنعتی را عاملی برای بررسی متمركز در پخت نان دانست و اظهار داشت: با افزایش مجتمع‌های صنعتی پخت نان امكان بررسی و نظارت بر نان‌های تولید شده افزایش پیدا می‌كند كه در صورت بهره‌گیری از روش‌های مناسب برای پخت نان می‌توان علاوه بر تولید نان با كیفیت از بروز مشكلات ناشی از استفاده از این‌گونه نان‌ها جلوگیری كرد.

استادیار دانشگاه علوم‌ پزشكی خاطرنشان كرد: توجه به نان‌های سنتی موجود با توجه به ارزش‌های غذایی بالای آنها در كنار توسعه نان‌های صنعتی به منظور پاسخ‌گویی نیاز تمام افراد با سلایق متفاوت ضروری است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1652s, 18q