رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست:

سنبل آبی سرطان زاست/ فروش سنبل آبی در سطح شهر را به شماره ۱۵۴۰ اعلام کنید

۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 272285
سنبل آبی سرطان زاست/ فروش سنبل آبی در سطح شهر را به شماره ۱۵۴۰ اعلام کنید

سلامت نیوز: مریم مغانلو گفت: متاسفانه اخیرا مشاهده کرده ایم که گیاهی به نام سنبل آبی که گیاهی آبزی است که بومی ایران نیست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به عنوان یک گیاه مهاجم شناخته می‌شود در سطح شهر‌های ما در حال خرید و فروش است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان، مریم مغانلو، رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست درباره فروش سنبل آبی در سطح شهر گفت: متاسفانه اخیرا مشاهده کرده ایم که گیاهی به نام سنبل آبی که گیاهی آبزی است که بومی ایران نیست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به عنوان یک گیاه مهاجم شناختته می‌شود در سطح شهر‌های ما در حال خرید و فروش است.

وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه به دلیل زیبایی گل‌های سنبل آبی این گیاه مورد توجه قرار گرفته و مردم بدون اطلاع از خصوصیات آن مبادرت به خرید این گیاه می‌کنند.

رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست گفت: این سنبل را نباید با سنب‌های دیگر اشتباه گرفت. چون یک گیاه آبزی است و در سطح آب‌ها رشد و تکثیر می‌شود و به سرعت رشد می‌کند و همانند فرشی گسترده پهنه آبی را فرا می‌گیرد از نفوذ آب به لایه‌های زیرین آب جلوگیری می‌کند مانع تبادل اکسیژن آبزیان بخش‌های زیرین می‌شود و تنفس ماهیان و سایر آبزیان را با انسداد مواجهه می‌کند.

مغانلو افزود: یکی از خطرات این گیاه این گیاه این است که ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌های فلزات سنگین و مواد سمی است بنابراین باعث می‌شود که این گیاه سمی و احتمالا مضر شناخته شود؛ و بحث سرطان زایی این گیاه را باید وزارت بهداشت اعلام کند.

وی درباره شیوه برخورد با فروش این گیاه گفت: سازمان محیط زیست در حد توان اطلاع رسانی کرده یگان حفاظت محیط زیست در سطح شهر‌ها به ویژه شهر‌های شمالی مستقر شده اند. ابتدا این گیاه در گیلان و مازندران مشاهده شده است در حال برخورد هستیم.

مغانلو گفت: گل‌های زیبای این گیاه باعث شده سنبل آبی مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه شیوه اطلاع رسانی مردم به سازمان محیط زیست گفت: مردم هر جا با فروش این گیاه مواجه شدند با یگان حفاظت محیط زیست به شماره ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
15.71296s, 19q