شایع ترین اعمال جراحی اورژانسی

۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۱۰:۱۵ - کد خبر: 272703
شایع ترین اعمال جراحی اورژانسی

سلامت نیوز:یک جراح سرطان، شایع ترین اعمال جراحی را مربوط به «شکم حاد» دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،علی عبداللهی، در حاشیه برگزاری چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران، گفت: یکی از علل شایع مراجعه به اورژانس‌ها موارد خاص شکم حاد است که عمدتاً ناشی از آپاندیسیت، سنگ کیسه صفرا و مسائلی مثل پارگی‌های روده و احشاء توخالی است.

وی، شایع‌ترین اعمال جراحی را مربوط به شکم حاد دانست و افزود: نحوه برخورد با بیماران شکم حاد و چگونگی روش تشخیص و درمان این بیماران از اهمیت به سزایی برخوردار است.

این جراح سرطان اظهار داشت: امروزه متأسفانه در اکثر موارد مراجعه بیماران شکم حاد به اورژانس، پزشکان برای تشخیص از آزمایشات بالینی طولانی، CT Scan و MRI استفاده می‌کنند که تجویز این آزمایشات گسترده نه تنها ضرورت و سودی ندارد بلکه زمان بر بوده و هزینه زیادی به بیماران تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین روش برخورد با بیماران شکم حاد برای تشخیص دقیق معاینه کامل و گرفتن شرح حال دقیق از بیمار است.

عبداللهی با بیان اینکه از هر صد هزار نفر، پنج نفر مبتلا به شکم حاد می‌شوند، گفت: از هر ۵ بیمار مبتلا به شکم حد، دو نفر به بیمارستان مراجعه می‌کنند و از این تعداد بیشترین عمل جراحی اورژانس شکمی مربوط به موارد ساده ای مثل آپاندیسیت و سنگ کیسه صفرا است که این نوع از بیماری‌ها نیازی به انجام آزمایشات گسترده ندارد.

وی در پایان با تاکید بر پرهیز از انجام آزمایشات و رادیولوژی‌های گسترده، یادآور شد: در بسیاری از مراجعین شکم حاد با استفاده از روش‌های تشخیصی و پرهیز از عمل سریع و با درمان‌های طبی می‌توان به درمان مناسب رسید و البته در برخی موارد احتیاج به اقدام سریع و دخالت جراحی دارد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.02037s, 20q